Laivų „Mistral” pardavimo Rusijai atšaukimas – teisinga priemonė?


Tik šiemet spalį Prancūzija galutinai nuspręs, ar parduoti Rusijai sraigtasparnnešius Mistral, rašo žurnalistai Žanas Komtas ir Natali Žilber laikraštyje Le Monde. 

„Sankcijų Rusijai rėmuose užsienio reikalų ministras Loranas Fabiusas (Laurent Fabius) gana droviai prakalbo apie galimybę pristabdyti 2011 metais Maskvos užsakytų dviejų Mistral tipo karinių laivų tiekimą. Tų laivų statyba Saint Nazaire laivų statykloje leido įsteigti Rusijoje tūkstantį darbo vietų“, – rašo straipsnio autoriai.

„To galimo pristabdymo klausimas bus svarstomas spalį, kai bus baigtas perdavimui pirmasis laivas, pareiškė ketvirtadienį Prancūzijos gynybos ministras Žanas Ivas Le Drianas (Jean Yves Le Drian). Jis pabrėžė, kad kalbama apie laivus, kuriuose neįrengta ginkluotė, ir kad kai kurie korpusų fragmentai buvo pagaminti Rusijoje. „Bet Loranas Fabiusas visiškai teisingai kalbėjo apie tokį pavojų“, – sakė ministras. Į tai Rusija atsakė, kad „gins iki galo visas savo teises“, jei kontraktas bus nutrauktas“, – pabrėžia straipsnio autoriai.

„2011 metų birželį pasirašytas kontraktas numato pastatyti ir parduoti Rusijai du laivus-sraitasparnnešius, kainuojančius 1,12 mlrd. eurų. Kontrakte numatoma perduoti technologijų už 220 mln. eurų ir apmokyti rusų įgulas“, – sakoma straipsnyje.

„Formaliai sprendimas parduoti laivus Mistral dar nepriimtas: jis turi būti patvirtintas Tarpministerinės karinės technikos eksporto tyrimo komisijos 2014 metų spalį. Tai bus tik formalumas. Žinoma, jei iki to laiko nebus priimtas embargo ar politinė situacija nepablogės tiek, kad pardavimas bus atšauktas dėl politinių motyvų“, – rašo leidinys.

„Vladimiro Putino nuomone, dviejų laivų Mistral įsigijimas turi labai didelę karinę reikšmę. Prancūzijos KOP puošmena, tie sraigtasparnnešiai laivai už jų daugybinį funkcionalumą dar vadinami „šveicariškais peiliais“. Jie gali subendrinti vadovavimo, kariuomenės transportavimo ir ligoninės laivų funkcijas“, – rašo autoriai.

„Tas užsakymas įgalino sukurti apie tūkstantį darbo vietų. Antrasis laivas turi būti pateiktas 2016 metų pabaigoje, ir niekas negali garantuoti, kad tos darbo vietos bus išsaugotos, jeigu Prancūzija nutrauks kontraktą. Rusijos vice premjeras Dmitrijus Rogozinas savo Twitter‘yje parašė: „Mūsų kolega (Loranas Fabiusas) gal nežino, kiek darbo vietų sukurta Prancūzijoje dėka mūsų partnerystės“. Be darbo vietų praradimo, už kontrakto anuliavimą Prancūzija privalės mokėti milijardo eurų rizikos mokestį, o juos dar reikia rasti biudžete“, – pabrėžia straipsnio autoriai.

„Jeigu kontraktas vis dėlto bus anuliuotas, tai tuos laivus galima perparduoti kitai valstybei. Su sąlyga, kad ji turi tokiam pirkiniui būtiną biudžetą“, – sakoma straipsnyje.

Šaltinis: Le Monde

2014.03.27; 09:45

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *