„Aš nebuvau specialiųjų tarnybų agentas“, – interviu leidiniui Guardian sakė Lechas Valensa, praėjusio šimtmečio devintajame dešimtmetyje vadovavęs Lenkijos judėjimui Solidarnosc (Solidarumas).
Jis kategoriškai neigia kaltinimus, kad buvo mokamas informatorius, aiškina žurnalistas Aleksas Diuvalis Smitas.
„Aš niekada gyvenime nieko nešnipinėjau. Aš neėmiau pinigų. Visa tai aš įrodysiu. Aš pasamdžiau advokatus“, – sakė Valensa interviu Gdanske.
Vasarį Nacionalinės atminties instituto bendradarbiai parodė žurnalistams dokumentus, konfiskuotus buvusio LLR VRM vadovo velionio Česlovo Kisliako namuose. „Tarp jų buvo 1970 metų laiškas, pasirašytas Boleko – Valensos slapyvardžiu. Laiške Bolekas įsipareigoja teikti informaciją“, – sakoma straipsnyje. Institutas taip pat pademonstravo raštelius, kad gauta pinigų.
Šie tvirtinimai – ne naujiena, pabrėžia korespondentas, bet jiems suteiktas naujas gyvenimas per valymo procesą, kurį dabar vykdo valdančiosios Teisės ir teisingumo partijos lyderis Jaroslavas Kačinskis.
Daugelis lenkų nepatenkinti, kad užsipuolamas Valensa, sakoma toliau.
Pats Valensa interviu laikraščiui sakė, kad praėjusio šimtmečio aštuntajame dešimtmetyje profsąjungų veikėjas turėjo „rinktis vieną iš dviejų. Pirmas variantas – nesikalbėti, nebandyti nieko sutvarkyti ir, vadinasi, ignoruoti Bezpeką („žargoninis specialiųjų tarnybų pavadinimas“, – paaiškina autorius). Antras kelias – aš pasirinkau jį – kalbėtis, aptarinėti, įtikinėti ir eiti priešakyje keliu į pergalę“.
Valensa pareiškė, kad jo kontaktai aštuntajame dešimtmetyje buvo mėginimas „išsaugoti drąsuolius, apraminti rizikingų žmonių (Solidarumo judėjime) įkarštį ir suburti komandą, kuri galų gale sunaikins (komunistų) partiją. Aš norėjau prisikasti (sužinoti), kokie žmonės dirba Bezpeke; kodėl jie veikė Lenkijos nenaudai; kodėl jie norėjo atimti iš žmonių laisvę“.
Į klausimą, kas toks buvo Bolekas, Valensa atsakė: „Kiek aš galiu spręsti, Bolekas – tai telefono ryšininko slapyvardis. Aš sužinojau apie Boleką iš medžiagos prieš Valensą. O dabar išgirdau, kad Bolekas buvo Valensa. Labai daug (Nacionalinės atminties instituto) medžiagos – visiškai aiškios klastotės. Dosjė apie mano verbavimą trys skirtingos datos: 22, 25 ir 29, nes jie dar nenusprendė, kokią dieną aš buvau užverbuotas“.
Pasak žurnalisto, broliai Kačinskiai – Jaroslavas ir Lechas – praėjusio šimtmečio devintajame dešimtmetyje buvo aktyvūs Solidarumo nariai, bet vėliau nustumti, kai Valensa tapo Lenkijos prezidentu. „Valensa užsiminė, kad dabar Kačinskis išnaudoja Institutą, kad atkeršytų už praeities nuoskaudas“, – rašo autorius.
AP nuotraukoje: Lechas Valensa su žmona Danuta Valensa 2008-aisiais metais.
Informacijos šaltinis: The Guardian.
2016.03.18; 05:52