„Solidarnosc“ lyderio ir Nobelio Taikos laureato Lecho Valensos nuomone, Ukrainoje būtina kuo greičiau surengti naujus rinkimus, kitaip šalis gali nusiristi į pilietinį karą, rašo Andrea Tarkuinis laikraštyje La Repubblica. Buvęs Lenkijos valstybės vadovas, „Solidarnosc“ įkūrėjas Lechas Valensa atsakė į italų žurnalisto klausimus.
„Situacija Ukrainoje greitai keičiasi, – sako L.Valensa, – ir mes tikimės, kad tarpininkavimo iš šalies neprireiks, tačiau, jei įtampa stiprės, aš pasirengęs padėti ir būti tarpininkas“.
L.Valensa pataria opozicijai ir vyriausybei: „Jeigu jie turi abejonių, geriausias būdas gali būti referendumas. Jeigu aš būčiau prezidentas, tai surengčiau referendumą ir išankstinius rinkimus. Aš įsitikinęs, kad laimėtų dabartinis prezidentas“, – pareiškė L.Valensa.
„Ukrainiečiai arti pilietinio karo. Jeigu nebus surengti rinkimai, jeigu vėl liesis kraujas, jie kovos vis griežtesniais metodais: prezidentas prieš demonstrantus, demonstrantai prieš prezidentą. Todėl reikia iškelti uždavinį – pasiekti šalių susitarimą, ir kuo greičiau“, – sako Nobelio laureatas.
„Dabartinė situacija – ne tik ES nesėkmė, o visos žmonijos fiasco. Europa neturi idėjų, kaip veikti Ukrainos atžvilgiu. Jeigu ES viduje mes nežinome, kokių tikslų integracijos klausimuose reikia siekti, tai kaip mes galime apsispręsti dėl politikos kaimyninių šalių atžvilgiu?“ – kelia retorinį klausimą L.Valensa.
„Solidarnosc“ įkūrėjas vertino Vladimiro Putino Rusijos vaidmenį taip: „Jis reaguoja į įvykius, kurių liudytojas yra jis pats, ir veikia pagal savo valstybės interesus. Jeigu jis būtų suinteresuotas Ukrainos raida, jis pabandytų siekti permainų. Bet kol kas jis žiūri pro savo nacionalinių interesų prizmę“.
L.Valensa pasisako už dialogą, atvirą visoms suinteresuotoms šalims, rašo straipsnio autorius.
Lygindamas 1989 metų įvykius Lenkijoje su situacija Ukrainoje, L.Valensa sakė: „Ukrainoje situacija žymiai paprastesnė: tai, kas ten atsitiks, žymia dalimi priklauso nuo ukrainiečių. Žiūrint į Ukrainą mes turime atminti, kad prezidentas buvo išrinktas demokratiniu būdu. Rinkimai buvo demokratiški, ir prezidento negalima keisti aikštėje. Aikštė gali išreikšti nepasitenkinimą, gali šūkauti, bet galų gale ji turi savo poziciją išreikšti demokratiniu būdu. Kitaip sakant, reikalingas referendumas ir rinkimai“.
Nuotraukoje: buvęs „Solidarnosc“ lyderis Lechas Valensa.
Šaltinis: La Repubblica
2014.02.03; 05:15