Lenkiškame plakate Lvovas ir Vilnius priklauso … Lenkijai


Lvovo miesto meras Andrėjus Sadovojus paprašė Lenkijos generalinio konsulo Lvove paaiškinti, kaip gi atsitiko, kad Lenkijos nepriklausomybės dienos proga išleistame lenkiškame plakate Lvovas pavaizduotas kaip sudėtinė Lenkijos dalis.

Plakatas – beveik oficialus. Jis skirtas Lenkijos nepriklausomybės dienai. Tiksliau tariant, nepriklausomybės dienos proga lenkai Varšuvoje organizavo sportinę akciją – masinį bėgimą. O šiam renginiui paruošė ir reklaminių plakatų. Viename iš plakatų pavaizduota, kad Lvovas įeina į Lenkijos sudėtį.

Tarp akcijos partnerių – ir Varšuvos merija, ir net iki šiol solidžią poziciją dėl santykių su kaimynais palaikęs laikraštis „Gazeta Wyborcza“. Ukrainiečių savigarbą įžeidęs, teritorines pretenzijas demonstravęs plakatas puikavosi net Lenkijos užsienio reikalų ministerijoje.

Apie šį incidentą Ukrainos visuomenę informavo ukrainietiškas leidinys www.unian.net.

Taigi natūralu, kad Lvovo meras panoro išsiaiškinti, kokia oficiali Lenkijos valdžios nuomonė apie plakatą, kuriame Lvovas priklauso ne Ukrainai, bet Lenkijai. Lvovo meras retoriškai klausė: „Kaip reaguotų lenkai, jei vokiečiai nepriklausomybės dienos proga surengtų bėgimo maratoną su plakatu, vaizduojančiu Trečiojo Reicho žemėlapį?“

Lvovo meras tvirtino, kad Lenkijos – Ukrainos draugystė reikalinga, ukrainiečiai dėkingi Lenkijai už paramą, tačiau provokacijų dėl Ukrainos teritorinio vientisumo jie negali nei pamiršti, nei dovanoti.

Beje, kokia oficiali Lenkijos pozicija į šį incidentą? Jokios oficialios reakcijos, jokių oficialių paaiškinimų. Apie atsiprašymą bei apgailestavimus – taip pat nė žodžio.

Kaip praneša lenkų informacinis leidinys PoloNews, Lenkijoje visuomeninė organizacija surengė krosą – maratoną „Nepriklausomybės bėgimas“, kurio metu naudojo senąjį, ikikarinį Lenkijos žemėlapį. Taigi tas plakatas, kuris įžeidė Lvovą, turėtų žeisti ir baltarusių, ir lietuvių savigarbą. Mat ir kai kurios baltarusiškos bei lietuviškos žemės vaizduojamos kaip sudėtinė Lenkijos dalis. Būtent – tame lenkiškame plakate Vilnius priklauso Lenkijai.

Lenkiškosios akcijos rengėjai tvirtina, kad jie norėjo parodyti du žemėlapius. Pirmąjame – Lenkija 1918-aisiais atgavusi nepriklausomybę, o antrasis žemėlapis – aktualusis. Tad abu žemėlapiai apima 1918 – 2015-ųjų laikotarpį. 

Lvovas – įsižeidė. Teisingai padarė, kad įsižeidė. Įsižeidimas suprantamas ypač dabar, kai Ukraina dėl Rusijos agresijos prarado Krymą ir beprarandanti Donecką bei Luhanską.

Tik neaišku, kaip pasielgs Vilniaus meras Remigijus Šimašius: įsižeis ar apsimes nepastebėjęs akibrokšto? Nežinia, kokia bus ir Lietuvos užsienio reikalų ministerijos reakcija…

Informacijos šaltinis – unian.net ir slaptai.lt.

2015.10.20; 06:37

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *