Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) pristatytame naujame leidinyje „Lietuvos šešėlinė ekonomika“ pateikia duomenis apie šešėlį Lietuvos alkoholio, cigarečių ir kuro rinkose.
LLRI atliktas tyrimas ir skaičiavimai rodo, kad spirituotų, stipriųjų gėrimų rinkoje nelegalios prekės šiais metais sudaro 36 proc. rinkos. Cigarečių rinkoje šešėlis siekia 29 proc. Nelegali kuro rinka siekia apie 18 proc. LLRI vertinimai grįsti Lietuvos seniūnų, rinkos specialistų apklausomis, anksčiau atliktais tyrimais bei akcizinių rinkų dalyvių suteiktais duomenimis.
Tyrime daug dėmesio skiriama šešėlinės ekonomikos priežastims. Pagrindine šešėlinės ekonomikos priežastimi laikomas reguliavimų ir mokesčių lygis. Vytautas Žukauskas, LLRI vyresnysis ekspertas, pristatydamas leidinį, aiškino: „Mokesčiai ir reguliavimas yra legalios veiklos sąnaudos. Todėl kuo didesni yra mokesčiai ir kuo daugiau privalomų reguliavimų patiria veikiantieji legaliai, tuo didesnė paskata rinkos dalyviams vengti jų veikiant šešėlyje“.
Mažų pajamų ir žemo pragyvenimo lygio šalyse, kuriose didėjant mokesčiams ar mažėjant pajamoms gyventojai priversti ieškoti pigesnių prekių ir paslaugų šešėlinėje ekonomikoje, pasirenkamos kontrabandinės prekės. „Nors Lietuvoje, lyginant su kitomis ES šalimis, akcizai nėra didžiausi, Lietuvos gyventojai akcizines prekes įperka sunkiai dėl žemesnio pragyvenimo lygio“, – tęsė LLRI ekspertas.
Kaip rodo tyrimas, patys Lietuvos gyventojai yra pakantūs šešėlinei ekonomikai ir kuria palankias sąlygas šešėliui. Aiškėja, kad 33 proc. šalies gyventojų visiškai pateisina nelegalių alkoholinių gėrimų vartojimą.
Tarptautinių tyrimų duomenimis, 2010 metais Lietuvoje šešėlinės ekonomikos dalis bendrame visuomeniniame produkte (BVP) buvo apie 30 proc. Pagal pastarąjį rodiklį Lietuva užima ketvirtą vietą tarp 31 Europos šalies. Nuo 2008 metų šešėlinės ekonomikos dalis Lietuvoje sparčiai augo, 2011–2012 metais augimas sustojo, tačiau šešėlinės ekonomikos dalis BVP išliko aukšta.
Laikraštis “XXI amžius”
2012.09.26