Lietuva tikisi išsivaduoti nuo Rusijos dujų monopolio


Praėjus dviem dešimtmečiams po nepriklausomybės paskelbimo Lietuvos energetikos pramonė yra visiškai priklausoma nuo subyrėjusios Maskvos imperijos.

Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė nusiteikusi pakeisti šią padėtį. Juodąjį karatė diržą turinti ir tiesą į akis drąsiai sakanti politikė entuziastingai pritaria susitarimui, pagal kurį prie šios mažytės salos bus priplukdytas laivas, atgabenantis gamtines dujas Lietuvos gyventojams ir įmonėms.

Tai padėtų ištrūkti iš Rusijos Vyriausybės valdomos dujų eksporto monopolininkės „Gazprom", kuri tiekia visas Lietuvai reikalingas dujas, gniaužtų.

Kaip vadinasi laivas? „Žinoma, „Independence“, – duodama interviu sakė Prezidentė  Dalia Grybauskaitė. Ji viliasi, kad laivu bus atgabenta iki 60 proc. Lietuvai reikalingų dujų. „Pavadinimas yra visiškai tinkamas – jis puikiai dera“, – sakė Lietuvos vadovė.

Europos Komisijos duomenimis, dujų kainos Lietuvoje yra 15 proc. didesnės nei vidutiniškai Europoje. Tik Bulgarija, kurioje „Gazprom“ turi beveik monopolį, už dujas moka brangiau nei Lietuva.

Dalį Lietuvos elektros infrastruktūros kontroliuoja Maskva, ir kol kas nėra galimybių šalies tinklų prijungti prie Europos tinklo. Todėl Europos Komisija Lietuvą vertina, kaip labiausiai pažeidžiamą bloko „energetikos salą“.

Lietuva, skirtingai nei Latvija, neturi gamtinių dujų saugyklos ir, skirtingai nei Estija, nenaudoja skalūnų naftos.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Informacijos šaltinis – "The Globe and Mail"

2013.07.14

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *