Marina Litvinenko vyriškai pasielgti ragina abu įtariamuosius


Radioaktyviuoju poloniu nunuodyto rusų disidento, buvusio Rusijos slaptųjų tarnybų karininko Aleksandro Litvinenkos artimieji paminėjo penktąsias jo žūties metines.

Aleksandro Litvinenkos našlė Marina Litvinenko pareiškė įsitikinimą, jog oficialiojo Londono atliekamas tyrimas nustatys tikruosius žudikus. Ponia Marina Litvinenko įsitikinusi, kad dėl jos vyro mirties kalta būtent šiandieninė Rusijos vadovybė, įskaitant ir Rusijos slaptųjų tarnybų vadovus.

Marina Litvinenko paragino buvusius KGB darbuotojus Andrėjų Lugavojų ir Dmitrijų Kovtuną pasielgti vyriškai – atvykti į Londono teismą ir duoti parodymų. O ne slapstytis Rusijoje. Tačiau nei A.Lugavojus, nei D.Kovtunas kol kas nesiruošia skristi į Londoną. Jie tvirtina nieko dėti dėl buvusio FSB karininko Aleksandro Litvinenkos mirties. Oficialusis Kremlius tvirtina neišduosiąs Didžiosios Britanijos teisėsaugos institucijoms savo slaptųjų tarnybų, tegul ir buvusių, darbuotojų.

Slaptai.lt redakcijos prierašas.

Čia pridedame Aleksandro Litvinenkos interviu, duotą mūsų portalui 2003-aisiais metais. Su Aleksandru Litvinenka kalbėjosi Slaptai.lt žurnalistas Gintaras Visockas. Manome, kad interviu nepraradęs aktualumo ir šiandien, prabėgus beveik dešimčiai metų.

litvinenka_3

Aleksandras Litvinenka: „Ateis ir Jūsų eilė, o Vakarai jums nepadės”

„Gerbiamieji lietuviai, man sunku kalbėti apie situaciją Lietuvoje, nes Lietuvoje niekada negyvenau ir įdėmiai nesekiau padėties Baltijos respublikose.

Tačiau vien faktas, kad Lietuva ir kitos Baltijos valstybės yra Rusijos, kuri pastaruoju metu ritasi link atviro fašizmo, kaimynės, negali nekelti nerimo. Žinoma, Baltijos respublikos pasiekė tarptautinį pripažinimą. Jos yra labiau apsaugotos, negu, pavyzdžiui, Čečėnija arba Gruzija.

Tačiau reikia suprasti, kad net įstojimas į NATO ir Europos Sąjungą negarantuoja šimtaprocentinės apsaugos nuo agresijos ir kišimosi į vidaus reikalus iš Rusijos pusės, jeigu pačioje Rusijoje situacija plėtosis pagal blogiausią scenarijų. Būtent jeigu Kremliuje išliks fašistuojantys elementai, o šį režimą maitins aukštos naftos kainos.

Ir dar. Būtina suprasti, kad šiuolaikinis pasaulis keičiasi labai dinamiškai ir niekas negali numatyti, kas atsitiks NATO ir Europos Sąjungai, sakykim, po penkerių metų. Tad vienintelė šimtaprocentinė Lietuvos ir kitų buvusių socialistinio lagerio šalių saugumo garantija – tai laisva, stabili Rusija, valdoma civilizuotų, išsilavinusių, demokratiškų pažiūrų žmonių, o ne Piterio buvusios KGB španos.

Atsiprašau už žodį „špana”, bet, ko gero, tai tiksliausias rusiškas žodis, charakterizuojantis V.Putiną ir jo aplinką, jų veiklą Rusijoje. Ypač turint omenyje įvykius, susijusius su „Jukos” kompanijos vadovo Michailo Chodorkovskio areštu. M.Chodorkovskio areštas – įžūlus valstybės saugumo žmonių niekuo nepridengtas stambiausios Rusijos naftos kompanijos užgrobimas. Po to, kai bus galutinai perimta naftos ir dujų kompanijos kontrolė, Jums, lietuviams, žmonės iš Rusijos valstybės saugumo pasiūlys barterinius mainus: laisvę – į energetikos resursus.

Jūs turėsite pasirinkimą: arba šilta kalėjimo kamera Sibire, arba šalti namai Vilniuje. Kitų pasiūlymų iš jų nesulauksite. Tai tikėtiniausia strateginė spaudimo Lietuvai kryptis iš Rusijos specialiųjų tarnybų, o formos gali būti įvairios. Šie žmonės nesibodi niekuo. Jie gali imtis bet ko, pradedant šalies aukštųjų pareigūnų verbavimu, juos šantažuojant, paperkant, bauginant, ir baigiant provokacijomis pasienyje bei tiesiogine agresija.

O tikslas tas pats – visiška Lietuvos valstybės kontrolė. Būtina suprasti, kad Vakarų politikai – pragmatikai, ir aš Jums garantuoju, kad dėl Lietuvos jie su Rusija, turinčia atominį ir bakteriologinį ginklą, nekariaus. Būtent todėl visų pirma reikia pasikliauti savomis jėgomis ir neturėti iliuzijų – „mūsų tai nepalies” arba „Vakarai mums padės”. Gerai pažįstu Rusiją ir tuos, kurie dabar yra Kremliuje, ir aš jums sakau: „Jus tai palies”. Aš šiek tiek pagyvenau Vakaruose, ir man pakako, kad suprasčiau: „Vakarai jums nepadės”.

Deja, didžiausių Vakarų valstybių lyderiai tikriausiai užmiršo istoriją, todėl koketuoja su V.Putinu, kuriam valdant Rusija tampa vis labiau ir labiau panaši į 20-ojo amžiaus ketvirtojo dešimtmečio fašistinę Vokietiją. Demokratines vertybes Vakarai keičia į trumpalaikius šio momento taktinius interesus. Gyvenant nuo rinkimų iki rinkimų Vakarams nėra kada pažvelgti toliau kaip ketveri metai į priekį.

Dėl smulkių taktinių privalumų jie praranda strateginę perspektyvą. Kuo tai baigėsi Baltijos šalims 1940-aisiais, tikiuosi, Jūs gerai žinote. Būtent dėl to aš raginu kovoti su V.Putino režimu ir remti visus, kurie su juo kovoja Rusijoje. Kovoti būtina būtent dabar ir čia. Kaip bepasirodytų Jums neįtikėtina, tačiau po to, kai valstybės saugumas Rusijoje susidoros su paskutiniaisiais „nepatenkintaisiais” ir jeigu jiems pavyks palaužti čečėnų pasipriešinimą, ateis Jūsų eilė”.

Pagarbiai – Aleksandras LITVINENKO. 2003-ieji metai.

Nuotraukoje: radioaktyviuoju poloniu Londone nužudyto FSB karininko Aleksandro Litvinenkos našlė Marina Litvinenko ir Aleksandras Litvinenko 2003-aisiais.

2011.11.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *