Merkel, žemėlapis ir „mįslingas laiškas“ Kinijai?


Vokietijos kanclerė Angel Merkel padovanojo Kinijos lyderiui Si Czinpinui, atvykusiam vizito į Berlyną, senovinį Kinijos žemėlapį. Kodėl ši dovana išjudino dar vieną „skandalą kartografiniu pagrindu“, aiškina Foreign Policy leidinyje Reičel Lu. 

Žemėlapis, sudarytas 1735 metais prancūzų kartografo Žan Batisto Burginjono d‘Anvilio, atspindi, kaip tuo metu europiečiai įsivaizdavo Kiniją. Jame į Kiniją neįtrauktas Tibetas, Sinczianas, Mongolija ir Manžurija. Taivanio ir Hainanio salų sienos „parodytos kitokios spalvos“, rašo autorė.

Kinijoje senovės žemėlapiai – subtili tema, pažymi autorė. „Visi kinų vaikai mokykloje mokosi, kad Tibetas, Sinczianas, Taivanis ir Liaojujdao (ginčytinas salynas, kurį japonai vadina Senkaku – aut. past.) – „neatskiriama Kinijos dalis nuo senų laikų“. D‘Anvilio žemėlapis – bent jau grynai vizualiai – paneigia tą versiją“, – sakoma straipsnyje. Nenuostabu, kad oficialioji Kinijos žiniasklaida neįvertino A.Merkel dovanos. Laikraštis Ženminžibao apskritai žemėlapio nepaminėjo.

Paskui daugelyje žiniasklaidos leidinių kinų kalba padarytas įstabus pakeitimas: apie Merkel dovaną pranešama, bet iliustravimui pateikiamas žemėlapis, kur į Kiniją įtrauktas Tibetas Sinczianas, Mongolija ir kitos Sibiro sritys, aiškina autorė. Tai britų kartografo Džono Dauerio žemėlapis, išleistas 1844 metais Londone. „Merkel jo tikrai nedovanojo Si, bet Kinijos straipsniuose toji klaida nepažymėta ir nepaaiškinta“, – pažymi autorė.

Abu žemėlapiai – d‘Anvilio ir Dauerio – dabar aptarinėjami Kinijos socialiniuose tinkluose. D‘Anvilio žemėlapis vartotojams sukėlė šoką. Rašytojas Siao Čženis apkaltino Merkel bandymu „įteisinti Tibeto ir Sincziano judėjimą už nepriklausomybę“.

„Priešingai, Dauerio žemėlapis, atrodo, išjudino kolektyvinę plačių teritorijų ir imperinės galios nostalgiją“, – rašo autorė. Kai kurie kinų vartotojai, neabejodami, kad Merkel padovanojo būtent Dauerio žemėlapį, įtarė tame užuominą, adresuotą Kinijos prezidentui. O būtent nuorodą į įvykių Kryme panašumą su tuo, kad XX amžiuje Rusija padėjo Mongolijai atsiskirti nuo Kinijos.

Tas žemėlapis tarsi sako, kad dabar Rusijai priklausančios milžiniškos Sibiro sritys kadaise priklausė Kinijai.

Šaltinis: Foreign Policy

Nuotraukoje: Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

2014.04.07; 06:02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *