Minimos 26-osios Srebrenicos žudynių metinės


Minimos 26-osios Srebrenicos žudynių metinės. EPA-ELTA nuotr.

Sekmadienį tūkstančiai žmonių Bosnijoje ir Hercegovinoje rinkosi paminėti 26-ąsias Srebrenicos žudynių metines ir palaidoti 19 naujai atpažintų nelaimės aukų, praneša agentūra AP.
 
Sekmadienį virtine renginių minimos 1995 metais įvykusios daugiau kaip 8 tūkst. musulmonų, daugiausiai vyrų ir berniukų, žudynės ir organizuojamas nelaimės aukų, kurių palaikai buvo aptikti masinėse kapavietėse ir neseniai atpažinti naudojantis DNR analize, perlaidojimas.
 
Praėjus daugiau kaip ketvirčiui amžiaus po brutalių žudynių, rytiniame šalies mieste įsikūrusiose memorialinėse kapinėse šalia daugiau nei 6,6 tūkst. kitų nelaimės aukų amžinojo poilsio atguls 16 vyrų, du paaugliai berniukai ir moteris.
 
Naujai atpažinamoms nelaimės aukoms kasmet, liepos 11 dieną, per žudynių pradžios metines, surengiamos iškilmingos laidotuvių ceremonijos.
 
„Vos atsikėlusi ir išgėrusi kavos atėjau aplankyti savo vyro ir jo brolio kapų, kad galėčiau pasakyti už juos maldą“, – sakė Kadefa Rizvanovič, kuri per žudynes neteko 20 vyriškos giminės artimųjų, kurių daugelio palaikų nepavyko rasti iki šiol.
 
„Čia taip pat palaidoti mano dėdės iš tėčio ir mamos pusės. Sukalbėjau maldą už juos ir už visas Srebrenicos aukas“, – pridūrė ji.
 
Daugelis žudynių aukų buvo sumedžioti ir nužudyti jiems bandant pabėgti į mišką, kai Srebrenicą 1995 metų liepos 11 dieną užėmė serbų pajėgos. Jų kūnai buvo sumesti į paskubomis iškastus masinius kapus ir po kurio laiko buldozeriais iškasti ir išskirstyti po kitas kapavietes, siekiant nuslėpti siaubingą nusikaltimą.
 
Srebrenicos žudynės vainikavo 1992–1995 metų karą, kuriame susirėmė trys pagrindinės šalies etninės grupės – serbai, kroatai ir bosniai. Konflikto metu žuvo daugiau kaip 100 tūkst. žmonių, kai 1995 metais buvo sudarytas paliaubų susitarimas.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2021.07.11; 18:00
print