Mirė brazilas D. Miranda, svarbus E. Snowdeno informacijos nutekinimo istorijos veikėjas


Edvardas Snoudenas

Brazilija, gegužės 9 d. (AFP-ELTA). Antradienį po ilgos ligos mirė Brazilijos žurnalistas, aktyvistas ir buvęs kongresmenas Davidas Miranda, JAV tinklaraštininko Glenno Greenwaldo sutuoktinis ir jo bendradarbis amerikiečių demaskuotojo Edwardo Snowdeno žvalgybinės informacijos nutekinimo istorijoje. Trečiadienį jam būtų sukakę 38 metai.
 
„Su didžiausiu liūdesiu pranešu, kad mirė mano vyras“, – tviteryje rašė G. Greenwaldas. „Jis mirė anksti šįryt po 9 mėnesius trukusios kovos (intensyviosios terapijos skyriuje), visiškoje ramybėje, apsuptas mūsų vaikų, šeimos ir draugų“, – pridūrė 56 metų G. Greenwaldas, gyvenantis Brazilijoje su savo ir dviem D. Mirandos sūnumis.
 
Brazilijos prezidentas Luizas Inacio Lula da Silva pareiškė užuojautą ir socialinėje žiniasklaidoje paskelbtoje žinutėje D. Mirandą pavadino „jaunu nepaprasto likimo žmogumi, kuris per anksti išėjo iš gyvenimo“.
 
D. Miranda, užaugęs Rio de Žaneiro Jacarezinho faveloje, dirbo kartu su G. Greenwaldu 2013 metais paskelbiant E. Snowdeno nutekintą žvalgybos informaciją, kuri atskleidė JAV Nacionalinės saugumo agentūros (NSA) vykdomas plataus masto sekimo programas.
 
Tų pačių metų rugpjūtį Londono Hitrou oro uoste dėl savo vaidmens nutekinant informaciją D. Miranda buvo trumpam sulaikytas, o G. Greenwaldas pasmerkė tai kaip „bauginimo“ kampaniją, nukreiptą prieš su tuo susijusius asmenis.
Edvardas Snoudenas – Kremliaus fone
 
Rio de Žaneire D. Miranda vadovavo judėjimui už prieglobsčio Brazilijoje suteikimą E. Snowdenui, kuris galiausiai pabėgo į Rusiją, kad išvengtų arešto dėl JAV kaltinimų šnipinėjimu.
 
2016 metais D. Miranda buvo pirmasis atviras gėjus, išrinktas į Rio de Žaneiro miesto tarybą, o 2019 metais tapo kongresmenu. Tais pat metais jis buvo įtrauktas į žurnalo „Time“ sudarytą „Naujosios kartos lyderių“ sąrašą.
 
Pernai rugpjūtį D. Miranda buvo paguldytas į ligoninę dėl pilvo skausmų ir virškinimo problemų, sakė G. Greenwaldas. Gydytojai diagnozavo keletą infekcijų, kurios pateko į jo kraują ir galiausiai sukėlė daugybinį organų nepakankamumą.
 
G. Greenwaldas, vienas iš tyrimų svetainės „The Intercept“ įkūrėjų, Brazilijoje išlieka atviras veikėjas.
 
2019 metais jis užsitraukė buvusio kraštutinių dešiniųjų prezidento Jairo Bolsonaro rūstybę po to, kai svetainės Brazilijos padalinys paskelbė nutekintus tuometinio teisingumo ministro Sergio Moro pokalbius, kuriuose buvo užsiminta, kad jis su prokurorais rezgė sąmokslą įkalinti kairiųjų veteraną Lulą, siekiant patraukti iš 2018 metų prezidento rinkimų.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.05.10; 07:05
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *