Mirė buvęs CŽV agentas Tony Mendezas


Eidamas 79-uosius metus, Merilando valstijoje mirė buvęs CŽV agentas Tony`is Mendezas, dalyvavęs JAV diplomatų gelbėjimo operacijoje Irane praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje. Tai sekmadienį pranešė laikraštis „The Washington Post“.


Mirė buvęs CŽV agentas T. Mendezas, dalyvavęs JAV diplomatų gelbėjimo operacijoje Irane. EPA-ELTA nuotr.

Leidinio žiniomis, T. Mendezas užgeso šeštadienį. Jis sirgo Parkinsono liga, kuri jam buvo nustatyta prieš 10 metų.

1979 metų lapkričio 4 d., praėjus devyniems mėnesiams po islamo revoliucijos Irane, jaunuoliai užėmė JAV ambasadą Teherane. Apie 60 amerikiečių – diplomatai ir jų šeimų nariai – buvo laikomi kaip įkaitai 444 dienas ir buvo išlaisvinti tik 1981 metų sausį.

1980 metų balandį Pentagonas ir CŽV mėgino išlaisvinti įkaitus. Iš lėktuvnešio „Nimitz“ Persijos įlankoje į Teheraną išskrido keli sraigtasparniai su specialiojo dalinio kariškiais. Bet operacija, pavadinta „Eagle Claw“, baigėsi visiška nesėkme: virš Tabaso dykumos Irano Horasano provincijoje sraigtasparniai pakliuvo į smėlio audrą, du orlaiviai sugedo, dar vienas nukrypo nuo kurso. Galutinai atsisakyti reido amerikiečius privertė vieno iš sraigtasparnių susidūrimas su degalų pildymo orlaiviu: abi mašinos užsidegė, aštuoni specialiojo dalinio „Delta“ kariškiai žuvo, dar keturi smarkiai apudegė. 

T. Mendezui ir dramatiškiems įvykiams skiriama juosta „Operacija „Argo“, kuri 2013 metais pelnė „Oskarą“ kaip geriausias filmas. Jį režisavo ir pagrindinį vaidmenį atliko amerikiečių aktorius Benas Affleckas.

Informacijos šaltinis – ELTA

2019.01.21; 13:50

print