Monako kunigaikštis Albertas II parsidavė Rusijai?


Šiandien užsienio spauda mirgėte mirga pranešimais apie Monako kunigaikštį Albertą II, kuris, remiantis britų ir rusų žurnalistų straipsniais, parsidavė Rusijai. Parsidavė ne taip jau pigiai. Rusija teikė ženklios finansinės paramos ne už gražias akis, o už tai, kad Monako kunigaikštis paremtų Rusijos kandidatūrą rengiant žiemos olimpiadą būtent Sočyje. Už balsavimą “Sočis–2014” kunigaikščiui buvo surengta nemokama poliarinė ekspedicija su Čilingarovu, nemokamas meškeriojimas Jenisiejuje su Putinu bei vasaros vila, pastatyta prie Monte – Karlo, kuri irgi nieko nekaštavo. Tą prabangią vilą už savo asmeninius pinigus kunigaikščiui pastatė „Kremliaus bankininku“ pramintas Pugačiovas.

Taigi nėra abejonių, kad Tarptautinio olimpinio komiteto narys Monako kunigaikštis Albertas II sulaukė brangių dovanų iš Rusijos atstovų. Ir tas dovanas gavo būtent 2014 metų žiemos olimpiados sostinės rinkimų išvakarėse. Ypač apie tai išsamiai rašo Didžiosios Britanijos spauda.

Šiandien jau daugmaž žinoma, kaip ši informacija tapo prieinama Monako, Didžiosios Britanijos ir Rusijos visuomenei. Monake slaptu patarėjumi žvalgybos klausimais dirbęs Robertas Eringeris (Robertas Erindžeris), kuris faktiškai ir sukūrė šios nedidelės valstybės specialiąsias tarnybas bei joms sėkmingai vadovauja, parašė atvirą laišką TOK pirmininkui Jacques Rogge‘ui (Žakui Rogui). Laiškas – perspėjantis. Laiško autorius reikalauja atkreipti dėmesį į faktus, liudijančius, kad Rusijos atstovai papirko vieną įtakingą TOK narį. Čia netiesiogiai minima Monako kunigaikščio pavardė. Laiško autorius atvirai sako: Albertas II gaudavo iš Rusijos solidžių dovanų mainais už savo balsą renkant 2014 metų žiemos olimpinių žaidynių vietą.

Laiškas buvo pasiųstas gruodžio 9-ąją. Jame esama ir pikantiškų užuominų.  Pavyzdžiui, Albertas II asmeniškai priėmė dovanas ir brangias keliones iš Rusijos premjero Vladimiro Putino bei Rusijos senatoriaus Sergėjaus Pugačiovo. Tarp tų dovanų – ir poliarinė ekspedicija po Rusijos šiaurę, ir meškeriojimas Sibiro upėse, ir pietūs Kremliuje, ir galų gale – užmiesčio vila, pastatyta privačioje princo firmoje. Britų leidiniai tą vilą vadina rusiškai – „dačia“. O Pugačiovą vadina „Kremliaus bankininku“, per kurį Rusija neva tai ir apmokėjo statybą Alberto dvare aukštai kalnuose.

Kaip buvo statoma vila? Rusijos valdininkai tiesiog nusiuntė gausią statybininkų grupę į Monako, kad pastatytų mažų mažiausiai trijų miegamųjų vilą Princo Alberto dvare. Tai byloja apie neva stiprėjančią Maskvos ir mažytės karalystės Rivjeroje draugystę. Vila – medinė. Paprastas medinis statinys tapo princo „biliardine“ ir stovės jo rezidencijos teritorijoje netoli Monte – Karlo. Politikos ekspertai net neabejoja, kad tos statybos šią karalystę smarkiai išpopuliarins tarp Rusijos biznierių. Be to, nereikia pamiršti, kad Monakas tarp Rusijos biznierių elito ir taip jau labai populiarus. Populiarus jis pirmiausiai laisva nuo mokesčių erdve. Nenuostabu, kad šiuos nemalonius ir skandalingus pranešimus princo Alberto atstovas atsisakė komentuoti. Tiesa, vienas buvęs kunigaikščio patarėjas patarėjas pasidžiaugė, esą “rusų vilos statyba princui Albertui įrodo šiltą monarcho ir Putino draugystę”.

Kai kurie užsienio leidiniai maždaug taip komentuoja šį skandalą, apsimesdami, kad Albertas II nenusižengė nei padorumui, nei moralei. Spaudoje rašoma, kad Jo Didenybė seniai jaučia nuoširdžią simpatiją Rusijai, kad karališkojo asmens vizitas į Rusiją jau yra trečias iš eilės. Be to, Albertas II yra Tarptautinio olimpinio komiteto narys, ir jo balsas suvaidino ne paskutinį vaidmenį, kad 2014 metų Olimpiada būtų surengta Sočyje. Todėl tos dovanos – jokiu būdu ne kyšis. Tiesiog Rusijos premjeras Vladimiras Putinas nepraleido progos asmeniškai padėkoti kilmingam svečiui, kuris jaučia didelių simpatijų Rusijai.

Tiesa, pirmųjų vizitų metu kunigaikštis neparodė išskirtinio dėmesio būtent Maskvai – jo vizito programoje buvo Sankt – Peterburgas ir Tuvos Respublika. Nuvykęs į šiaurės sostinę, Albertas II kartu su Rusijos prezidentu paplaukiojo kateriu. Paskui jie pasivaikščiojo Žemutiniajame parke Peterhofe, o po to pakilo į Didžiuosius rūmus, kur vyko derybos. „Mane apima ypatingas jausmas būnant šioje vietoje, juk turiu tokį nuostabų gidą kaip Jūs!“ – pasakė Albertas II prezidentui Vladimirui Putinui.”  Šie pataikaujantys žodžiai apskriejo pagrindinius Europos leidinius.

Žurnalistai tokius pareiškimus komentuoja įvairiai. Vieni įsitikinę, jog čia – nieko blogo. Suprask, valstybių vadovai ir monarchai tiesiog negali kitaip kalbėti, kaip tik laikantis etiketo bei reiškiant malonius epitetus. Tačiau esama ir leidinių, kurie įsitikinę, jog kunigaikščiui nederėtų laidyti itin pagiriamųjų komplimentų Rusijos valdininkams. Juk V.Putino reputacija – abejotina. Čia – ir gyvenamųjų namų sprogdinimai Maskvoje ir Volgodonske, ir karas Čečėnijoje, ir opozicijos mitingų išvaikymas, ir Gruzijos užpuolimas, ir perbėgėlio žvalgybininko Aleksandro Litvinenkos mirtis…

Žodžiu, kitų leidinių įsitikinimu, Monako kunigaikštis, besiglebesčiuojantis su V.Putinu, spjauna į veidą tiems, kurie nukentėjo dėl karinių operacijų Šiaurės Kaukaze ar korupcijos. O štai prieštaringai vertinamas Rusijos opozicionierius Eduardas Limonovas vienoje RTVi laidoje atvirai pareiškė: tik idiotai ir bepročiai gali sumanyti rengti žiemos olimpiadą Sočyje, kuris priklauso subtropikams, kur žmonės mėgaujasi saule, kur šilta jūra ir auga džiunglėms priklausantys augalai. Tiesa, E.Limonovas, ištaręs žodžius apie “idiotus ir bepročius”, nenurodė, kam juos konkrečiai taiko. Ir vis dėlto jis piktinosi, kad prasidėję pasiruošimai šiai olimpiadai negrįžtamai ir ženkliai suniokos unikalią Sočio gamtą. Vadinasi, už šiuos nusikaltimus netiesiogiai atsakingas ir Monako kunigaikštis.

Dabar jau iš pranešimų spaudoje daugmaž žinoma, kaip buvo surengta Monako kunigaikščio kelionė po Rusiją. Iš Sankt – Peterburgo delegacija su V.Putinu ir kunigaikščiu Albertu II priešaky patraukė į egzotišką Rusijos vietovę – Tuvos Respubliką. Kyzylo oro uoste keliauninkus pasitiko Rusijos Ypatingųjų situacijų ministras Sergejus Šoigu (kilęs iš Tuvos, jis ir atliko pagrindinį svetingo šeimininko vaidmenį). Kad vizitas įgytų daugiau nacionalinio kolorito, buvo nutarta kunigaikštį apgyvendinti jurtoje, pastatytoje specialiai jo vizitui. Paskui garbingi keliautojai išskrido sraigtasparniu prie Jenisiejaus krantų, kur jų laukė iš tiesų ekstremali pramoga – kelionė valtimis žemyn upe. Kai visos kliūtys buvo įveiktos, svečiai atsidavė vienai iš ramiausių pramogų – meškeriojimui. Ant kunigaikščio meškerės užkibo egzotiško pavadinimo žuvis – taimenis.

Tiesa, tie, kurie kritikuoja Monako kunigaikštį, taip pat turi kai kurių suinteresuotumų. Žvalgybininko R.Eringerio negalima laikyti absoliučiai bešališku. Tiesa, jis savo pareiškimus apie nederamą Alberto II elgesį paskelbė prisiekęs ant Biblijos ir Konstitucijos. Tačiau ne itin plačiam ratui žmonių žinoma, kad Amerikoje Santa Barbaros mieste nūnai nagrinėjamas R.Eringerio ieškinys kunigaikščiui Albertui, kuris jam nesumokėjo dalies pinigų už atliktą darbą (apie 40 tūkstančių eurų). 56-rių R.Eringeris – JAV pilietis, privatus detektyvas, žurnalistas ir rašytojas, dirbęs Albertui iš Kalifornijos. Kai kuriais duomenimis, R.Eringeris surinko daug kompromituojančios medžiagos apie Monako kunigaikštį.

Teisme R.Eringeris papasakojo nemažai detalių apie korupciją Monake, taip pat ir apie korupciją, kuri susijusi su Rusija. Jis taip pat reikalauja, kad Albertą II teismas iškviestų duoti parodymus.  Kaip pasielgs teismas, dar nežinia. 2002–2007 metais būdamas patarėju žvalgybos klausimais, R.Eringeris, pasak jo paties, sužinojo apie „augantį Rusijos organizuotų nusikaltėlių ir korumpuotų valdininkų kišimąsi į Monako vidaus reikalus“. Tai jis ir pareiškė prisiekdamas. Jis taip pat pavadino Pugačiovą “vienu iš artimiausios Vladimiro Putino aplinkos narių“, kuris plėtojo dalykinius ryšius su princu Albertu siekdamas „įsigyti Monako pilietybę“.

Pasak laiško autoriaus, apie “Pugačiovo ryšius su organizuotu nusikalstamumu“ gerai žinoma Anglijos žvalgybai ir Monako policijai. Jis taip pat sužinojo, kad Albertui II darė spaudimą ir Rusijos žvalgyba, bandžiusi įdiegti į kunigaikščio aplinką konsultantų, kurie jam primestų Rusijai reikalingus sprendimus. Beje, R.Eringeris, būdamas Alberto patikėtiniu, jį perspėjo, kad šis pažeidžia daugelį TOK etikos kodekso punktų.

O dabar R.Eringeris atvirame laiške prašo, kad TOK etikos komisija pradėtų tyrimą. Kopijos pasiųstos Rusijos, Korėjos ir Austrijos olimpiniams komitetams, o taip pat ir asmeniškai kunigaikščiui Albertui. Sočis tapo 2014 metų olimpiados sostine TOK 119-oje sesijoje Gvatemaloje, aplenkęs Korėjos Pchenjaną ir Austrijos Zalcburgą. Manoma, kad pergalė Rusijai atiteko žymia dalimi dėka tuomečio šalies prezidento Vladimiro Putino kalbos, pasakytos TOK nariams.

Detektyvo tvirtinimu, 2006 metais kunigaikštis Albertas keliavo į Arktiką, visą kelionę finansavo Rusija, o paskui susitiko su Putinu Kremliuje. Kaip R.Eringeris rašo TOK-ui, jis patarė kunigaikščiui nesusitikti su nepažįstamais žmonėmis ir ypač moterimis, nes tai gali būti užfiksuota vaizdo kamera ir Rusijos žvalgybos panaudota kaip šantažo priemonė.

Lemiamu kyšiu kunigaikščiui Albertui, R.Eringerio nuomone, tapo jo užmiesčio dvare pastatyta „dačia“, visa finansuota Rusijos pinigais.

Akivaizdu, kad tos dovanos, kurias gaudavo Albertas per susitikimus su tuomečiu Rusijos prezidentu, netelpa į įprastų šeimininko dovanų sąvoką. Nors kunigaikštis Albertas pirmiausia yra valstybės galva, jis negalėjo nepaisyti savo TOK nario su balso teise renkant Olimpiados sostinę pareigų, nes priešingu atveju jis pažeidė komiteto kodeksą. R.Eringeris nuoširdžiai tikisi kruopštaus tyrimo, kad ateityje nieko panašaus nepasikartotų. Jis įsitikinęs: „Jeigu byla nebus ištirta, ateityje Olimpinių žaidynių miestų  – organizatorių rinkimai negalės būti sąžiningi – turint omenyje, kad TOK narius galima papirkti“.

52-jų metų Albertas – Olimpinių žaidynių penkiakartinis bobslėjaus dalyvis, TOK narys nuo 1994 metų. Dar neseniai Albertas (kunigaikščiu jis tapo 2005 metais) buvo pavydėtinas viengungis ir dažnai pakliūdavo į pasaulietiškas kronikas. Tačiau birželį buvo pranešta apie Alberto sužieduotuves su savo nuotaka, olimpine plaukimo čempione iš PAR Charlene Wittstock (Šarlin Vittstok), vestuvės su kuria suplanuotos 2011 metų vasarą.

Nuotraukoje: Monako kunigaištis Albertas II ir jo sužadėtinė.

2010.12.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *