Kabardos Balkarija, plytinti Rusijos ir Gruzijos pasienyje, nuolat susiduria su paslėptu smurtu – tiek iš islamistų, tiek ir iš teisėsaugininkų, rašo Pjeras Avrilis reportaže laikraštyje “Le Figaro”.
„Kompanijos „Šiaurės Kaukazo kurortai“ vadovybė tikisi, kad iki 2020-ųjų metų Elbruso priekalnėse bus pastatyti 28 keltuvai, nutiesta 165 km slidžių trasų, įrengta 15 tūkst. miegamųjų vietų, – pasakoja žurnalistas ir pažymi: – Įmonės vadovas linkęs ignoruoti „Maskvos polemiką“ apie Šiaurės Kaukazą ir nepakankamo saugumo Kabardos Balkarijoje problemas“.
„Trijų rusų slidininkų, kilusių į Elbrusą, nužudymas 2011 metų vasarį sukrėtė šią mažą respubliką ir pristabdė investicijas. Atsakomybę už teroro aktą prisiėmė islamistų grupuotė „Kaukazo emiratas“. Visai neseniai, gruodžio 5-ąją, Nalčike buvo nužudytas jaunas vietinės televizijos žurnalistas Kazbekas Gekijevas. Tyrėjo nuomone, tą nusikaltimą irgi įvykdė „banditai islamistai“, – sakoma straipsnyje.
Skirtingai nuo kaimyninio Dagestano, pripratusio prie teroro aktų, čia smurtas yra slaptesnis, ir ši apgaulinga situacija leidžia Kabardos Balkarijos prokurorui pareikšti, kad „saugumo situacija gerėja“, tęsia autorius. Anot vidaus reikalų ministro, šiemet likviduota tik dvidešimt numanomų teroristų, kai tuo tarpu 2011 metais – 178.
Tokie laimėjimai saugumo sferoje pasiekti dėka stambių antiteroristinių operacijų, sako prokuroras. Pastaraisiais metais fundamentalistų grupuočių lyderiai buvo metodiškai naikinami, bet į jų vietą ateina nauja karta, daugiausia jaunuoliai nuo 19 iki 25 metų amžiaus.
„Po kiekvieno pralaimėjimo jie reorganizuojasi, kad vėl smogtų. Palyginus su teisėsaugos jėgomis, jie demonstruoja mobilumą ir veikia greitai. Valdžia dar negreit galės visiškai kontroliuoti situaciją“, – anonimiškai pranešė žurnalistui „gerai informuotas šaltinis Nalčike“. Jų mėgstama veikimo vieta ne miškas, o sostinės centras. Paskutinė operacija buvo atlikta Lenino prospekte, rašo žurnalistas.
„Šiame pogrindiniame kare be fronto linijos kartais gana sudėtinga atskirti „banditus“ nuo policininkų, kurie vykdo neteisėtą operaciją. Be to, teisių gynėjams vis daugiau nerimo kelia žmonių dingimai, nors ir ne tokie dažni, kaip Čečėnijoje“, – baigia straipsnio autorius.
Šaltinis: “Le Figaro”
2013.01.06