Didžiausių per dešimtmetį NATO pratybų „Trident Juncture 2015“ (liet. „Trišakė Jungtis“) baigiamąsias operacijas Ispanijoje ir Portugalijoje stebės Lietuvos krašto apsaugos ministerijos ir Lietuvos kariuomenės vadovybė.
Lapkričio 4-5 d. San Gregorio poligone šalia Saragosos ir Atlanto vandenyne ties Lisabona vyks sausumos, jūrų ir oro pajėgų komponentų pristatymai, kuriuose kartu su Aljanso narių karine vadovybe dalyvaus krašto apsaugos viceministras Antanas Valys, kariuomenės vadas generolas leitenantas Jonas Vytautas Žukas, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai, kiti krašto apsaugos sistemos atstovai.
Šiose pratybų vietovėse Ispanijoje ir Portugalijoje Lietuvai atstovauja per 200 sausumos pajėgų karių, Karinių jūrų pajėgų priešmininis laivas M53 „Skalvis“, Lietuvos kariuomenės logistikos, Karo policijos ir Karo medicinos tarnybos vienetai. Šioms pratyboms Lietuvos kariuomenė yra perdislokavusi į Ispaniją apie 50 vienetų karinės technikos – visureigius HMMWV, daugiafunkcinius sunkvežimius SISU ir kitas transporto priemones.
Šią savaitę jungtinis Baltijos šalių batalionas San Gregorio poligone vykdo bendras karines operacijas su Jungtinių Amerikos Valstijų, Vokietijos, Belgijos, Ispanijos, Italijos batalionais, vadovaujant Ispanijos sausumos pajėgų brigados štabui.
Prieš tai beveik dvi savaites Lietuvos kariai iš Karaliaus Mindaugo husarų ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Kęstučio mechanizuotojo pėstininkų bataliono treniravosi mūšio apgyvendintoje teritorijoje veiksmų. Taip pat kartu su sąjungininkų tankų ir oro parama atliko gynybines, puolamąsias ir stabilizavimo operacijas.
Baltijos batalioną sudaro 2 kuopos iš Estijos ir po vieną kuopą iš Lietuvos ir Latvijos – iš viso apie 1000 karių su 250 vienetų karinės technikos.
Batalionui paramą pratybų vietoje teikia Tiesioginės paramos kuopa, sudaryta iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos kariuomenių logistikos specialistų. Jungtinis Baltijos valstybių batalionas 2016 m. rengiasi budėti NATO greitojo reagavimo pajėgose (angl. NATO Response Force, NRF).
Tuo tarpu Lietuvos karo laivas M53 „Skalvis“, priskirtas NATO nuolatinės parengties priešmininių laivų 1-ąjai grupei (angl. sutr. SNMCMG1), Viduržemio jūroje ir Atlanto vandenyne atlieka jūrinių minų paieškos ir nukenksminimo operacijas ir ruošia saugius praplaukimo kanalus pėstininkų išsilaipinimo į krantą operacijoms.
Šiose pratybose taip pat dalyvaujantis Lietuvos kariuomenės priešakinio degalų aprūpinimo vienetas su mobiliąja kuro užpylimo sistema Saragosos oro uoste (Ispanija) vykdo sraigtasparnių papildymą aviaciniu kuru. Tarptautiniam logistinės paramos elementui priskirtas Lietuvos vienetas pratybose taip pat rengiasi NRF-16 budėjimui.
Iki lapkričio 6 d. Ispanijoje, Italijoje ir Portugalijoje ir dar keliose kitose vietovėse Belgijoje, Kanadoje, Nyderlanduose, Norvegijoje, Vokietijoje vykstančios NATO pratybos yra didžiausios nuo 2002 metų. Šių pratybų metu operacijas sausumoje, jūroje ir ore vykdo daugiau nei 36 tūkst. karių iš daugiau nei 30 NATO ir partnerių šalių. Pratybose „Trident Juncture 2015” vertinamas NATO greitojo reagavimo pajėgų pasirengimas budėti 2016 metais.
Šiomis pratybomis NATO demonstruoja viso Aljanso narių ir partnerių ryžtą būti pasirengusiems šiuolaikiniam karui ir rodo Aljanso pasiruošimą atitinkamomis galimybėmis ir pajėgumais pasitikti esamus ir būsimus saugumo iššūkius.
Informacijos šaltinis – kam.lt
Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
2015.11.04; 10:41