Naujasis Ukrainos SBU vadovas: 10 mažai žinomų faktų apie Vasilijų Gricaką


SBU (Ukrainos saugumo tarnybos) pirmininko pirmasis pavaduotojas Vasilijus Gricakas birželio 18 dieną buvo paskirtas laikinuoju Ukrainos saugumo tarnybos vadovu.

Pristatydamas naują žinybos vadovą, prezidentas Petro Porošenka pažymėjo, kad Gricakas ilgą laiką dirba saugumo tarnyboje, o pastaruosius metus vadovavo antiteroristiniam centrui (ATC) prie SBU. Be to, Porošenka pabrėžė, kad Gricakas kūrė SBU Centrinės valdybos Jungtinį štabą antiteroristinės operacijos vykdymo zonoje.

„Užsigrūdinęs, apšaudytas, patikrintas, patyręs – įsitikinęs, kad šie Jūsų bruožai leis SBU įvykdyti prioritetinius uždavinius, užbrėžtus ir kylančius iš galiojančių įstatymų, pagal patvirtintą Nacionalinio saugumo strategiją“, – sakė Porošenka, kreipdamasis į Gricaką per jo pristatymą.

„Obozrevatel“ parinko įdomesnių ir visuomenei mažai žinomų laikinojo SBU vadovo Vasilijaus Gricako biografijos faktų.

Istorikas, tapęs KGB darbuotoju

Vasilijus Gricakas baigė Lucko Valstybinį Lesės Ukrainkos pedagoginį institutą, įgijo istoriko specialybę, tačiau pedagogu niekada nedirbo. Dar besimokydamas jis pradėjo dirbti USSR KGB valdyboje Rovno sričiai ūkio skyriaus vairuotoju. O jau po metų perėjo į SBU Nacionalinio saugumo apsaugos skyrių Rovno srityje.

Iš vairuotojo-praporščiko – į generolus

Vasilijus Gricakas tapo generolu būdamas 30 metų, nors tarnybą pradėjo nuo praporščiko laipsnio. Dabar jis SBU generolas pulkininkas. Tačiau, kaip rašo kai kurie leidiniai, tokią stulbinančią karjerą Gricakas padarė dėka to, kad buvo vieno iš SBU Rovno vadovų krikštasūnis. Kaip tik tuo Gricako kritikai aiškina jo sparčią karjerą nuo vairuotojo iki skyriaus vadovo, o kai „krikštatėvis“ buvo perkeltas į Kijevą, sėkmingą Gricako kilimą sostinėje.

Draugiški ryšiai

Gricakui priskiriami ryšiai su buvusia Kijevo srities gubernatore Vera Uljančenko ir Vinicos verslininku Prodiusu, nuteistu 1996 metais už prievartavimą. Apie 2005 metus, kai Uljančenko buvo Kijevo srities gubernatorė, ji neva įsigudrino prastumti CDU Valdybos reorganizavimą Kijeve ir Kijevo srityje ir įsteigti du nepriklausomus padalinius. Valdybai Kijevo srityje tada ėmė vadovauti Gricakas. Vėliau, kai buvo priimtas sprendimas paskirti Gricaką į įtakingesnes pareigas, abi valdybos vėl buvo sujungtos, ir įsteigta Ukrainos saugumo tarnybos Vyriausioji valdyba Kijeve ir Kijevo srityje. Ir jai ėmė vadovauti Gricakas.

Nereikalingas žmogus „Šeimoje“

Prezidentaujant Viktorui Janukovičiui, Gricakas buvo be darbo. 2010 metų kovą jis neteko darbo USB, nes naujasis tarnybos vadovas Valerijus Choroškovskis pirmuoju pavaduotoju pasiėmė Vladimirą Rakitskį. Gricakui artimesni žmonės sako, kad tuo metu jis dirbo Petro Porošenkos asmeninės apsaugos viršininku.

Per žingsnį nuo SBU vadovo

SBU vadovo pareigos Gricakui pranašautos dar 2008–2009 metais. Tada aktyviai svarstyta informacija apie galimą Vasilijaus Gricako paskyrimą laikinuoju Ukrainos saugumo tarnybos pirmininku. Tuo metu šias pareigas ėjo Valentinas Nalivaičenka.

Nalivaičenkos žmogus

Įdomus faktas, kad 2009 metais Vasilijų Gricaką Ukrainos saugumo tarnybos Vyriausiosios valdybos „K“ (kovai su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu) viršininko pirmojo pavaduotojo pareigoms pasiėmė ne kas kitas, o Valentinas Nalivaičenka.

Išgarsėję sulaikymai

Vasilijui Gricakui vadovaujant ir asmeniškai dalyvaujant 2009 metų liepos 22 dieną Žitomiro srityje buvo sulaikytas ir nugabentas į Kijevą buvęs Ukrainos VRM Išorinio stebėjimo departamento vadovas Aleksejus Lukačius. Dabartinio laikinojo SBU vadovo sąskaitoje antiteroristinės akcijos ir 27-ių žmonių (neoficialiais duomenimis – 30 žmonių) diversantų grupės, rengusios pasikėsinimus į pareigūnus, sulaikymas Odesoje 2015 metų balandį. Kaip išaiškėjo, tai didelio masto specialiajai operacijai vadovavo SBU pirmininko pirmasis pavaduotojas – USB vadovas generolas pulkininkas Vasilijus Gricakas

Apgaulingas Lazarenkos gelbėjimas

Gricakas labai ilgai gyrėsi, kad išgelbėjo Pavelą Lazarenką nuo „užsakytos žmogžudystės“. Tačiau išaiškėjo, kad Pavelas Lazarenka paprasčiausiai labai mėgo inscenizuoti pasikėsinimus į savąją personą.

Širdyje – baikeris

Gricako 2014 metų deklaracijoje nurodoma, kad jis uždirbo 287 tūkst. grivinų. Laikinasis SBU vadovas turi 94,9 kv. m ploto butą Kijeve. Gricakas važinėja 2013 metų visureigiu Toyota Land Cruiser ir 2013 metų motociklu Harley-Davidson Sportster XL-1200. Žmonai užrašytas 79,1 kv. m ploto butas Kijeve, gyvenamasis namas šalia Kijevo (413 kv. m) ir keturi automobiliai: 2013 metų Land Rover, 2005 metų Volkswagen LT, 2008 metų Volkswagen Caddy ir 2004 metų Mrecedes Sprinter.

„Uždara“ šeima

Iš tikrųjų tiksliai nežinoma, ar dabartinis laikinasis SBU vadovas turi vaikų. Ta informacija uždara. Tačiau atviruose šaltiniuose Gricako šeimos grafoje figūruoja tik jo žmona Olga.

P. S. Pažymėsime, kad Gricako kritikai priskiria jam nemažai tamsių darbų. Taip pat esama informacijos, kad Gricakas draugauja su buvusiu Kijevo meru Leonidu Černoveckiu ir turi savo automobilių verslą Centriniame automobilių turguje Kijeve. Jis ne kartą kaltintas kontrabandinės prekybos dangstymu sostinės rinkose ir lobizmu žemės reikaluose Kijevo srityje. Be to, sklando gandai, kad dabartinis laikinasis SBU vadovas seniai labai artimai draugauja ir net turi kažkokį verslą su savo bendrapavardžiu – odioziniu „regionalu“ Vasilijum Gricaku.

Nuotraukoje: naujasis SBU vadovas Vasilijus Gricakas.

Informacijos šaltinis – www.obrozevatel.com

2015.06.26; 05:33

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *