Neeilinė išminavimo operacija


Išminavimo darbai. Sprogsta bomba. Inžinerijos bataliono nuotr.

Praėjusį šeštadienį, balandžio 25-ąją, Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono išminuotojai vėl skubėjo į Tauragės rajono Vilnalių kaimą, kur prieš savaitę buvo radę ir neutralizavę retą Antrojo pasaulinio karo laikų aviacinę bombą-konteinerį AB-250-2. Atlikdamas statybos darbus savo kieme vietos gyventojas vėl aptiko įtartinų daiktų.
 
Šįkart radinys privertė nustebti ir daug ko mačiusius specialistus – žmonės tikrąja žodžio prasme gyveno ant tiksinčios bombos: gyventojo kieme rasti 5 pilni konteineriai AB-250-2, kurių kiekviename buvo po 224 vienetus bombletų, viena aviacinė bomba SC-50 ir daugiau kaip 1000 vienetų atskirų nuo konteinerio AB-250-2 kasetinės amunicijos SD-1.
 
Tokio kiekio sprogmenų neutralizavimo operacija nuo šeštadienio užtruko iki antradienio popietės.
 
Sprogmenų neutralizavimo kuopos vado kapitono Kazimiro Bogdano teigimu, išminuotojai, šeštadienį radę pirmuosius du konteinerius-bombas, operaciją dėl tamsos turėjo nutraukti, o sekmadienio rytą grįžo su dar didesniais pajėgumais ir į pagalbą pasitelkę Bendrosios inžinerijos bei Štabo ir aprūpinimo kuopos karius bei techniką.
Išminuotojai pluša. Inžinerijos bataliono nuotr.
 
Kariams teko itin atsargiai ir kruopščiai perkasti visą kiemą, kol surankiojo tokį didelį kiekį pavojingų sprogmenų. Dalis mažo kalibro kasetinės amunicijos, kurios dėl saugumo transportuoti nebuvo galima, nedideliais kiekiais buvo sunaikinta operacijos vietoje: sekmadienį sunaikinta daugiau nei pusė tūkstančio sprogmenų, ir beveik toks pat kiekis – pirmadienį.
 
Baigę darbą karai sutvarkė iškasinėtą žemę, kad namo šeimininkas galėtų grįžti ne tik į saugų, bet ir sutvarkytą kiemą, o visas aviacines bombas išgabeno sunaikinti į Kazlų Rūdos poligoną, kur konteineriai buvo išardyti, o juose esantys sprogmenys sunaikinti kartu su SC-50 bomba. Iš viso operacijos metu sėkmingai neutralizuota net 2237 vienetai SD-1 bombletų, ir, žinoma, 50 kg aviacinė bomba.
 
Ši operacija pagal neutralizavimo sudėtingumą, rastos amunicijos skaičių neabejotinai įeis į Inžinerijos bataliono ir Sprogmenų neutralizavimo kuopos istoriją – per trisdešimt atkurtos Lietuvos nepriklausomybės metų išminuotojams yra tekę rasti ir sunaikinti vos keletą aviacinių bombų-konteinerių AB-250-2.
 
Informacijos šaltinis – ELTA
 
2020.04.29.06:00
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *