Belgų kariuomenės kinologai – išminuotojai dalijasi patirtimi su Lietuvos išminuotojais


Spalio 1 – 28 d. Lietuvoje vykstančiose tarptautinėse pratybose „Baltijos piranija“ ( angl. „Baltic Piranha“), kuriose su savo atsigabenta modernia karine technika dalyvauja kariai iš Lietuvos, JAV, Liuksemburgo ir Belgijos, be įprastų tokio pobūdžio pratybų dalyvių, šiais metais taip pat bus galima sutikti ir du tvirtai ant keturių kojų stovinčius Belgijos kariuomenės, kovinių inžinierių „karius specialistus“ – 5 ir 7,5 metų belgų aviganius Harry ir Darry.

Į Lietuvą pratyboms atsivežti Balgijos karių tarnybiniai šunys yra sukaupę didelę patirtį, jie yra dalyvavę jau ir keliose tarptautinėse operacijose Afganistane. Tarnybinai šunys buvo pasitelkiami remiant oro uosto apsaugą vykdančius karius, atliekant sprogmenų paiešką.

Seržantas majoras Frankis Van De Vortas (Franky van De Voorde) ir grandinis Davis Romboutas (Davy Rombout) teigia, kad šunų naudojimas sprogmenų aptikimo ir neutralizavimo užduotims išties pasiteisina, nes Harry ir Darry dėka kelis kartus buvo pavykę aptikti sprogmenis, o vieną kartą su jų pagalba buvo sustabdyta teroristų ataka, teroristams bandant su kuro sunkvežimiu įgabenti sprogmenis į bazę. 

Kariai pasakoja, kad augintiniai buvo įsigyti iš privačios kompanijos, kuriose vieno neparengto šuniuko kaina siekia apie 1 tūkst. eurų.

Prieš pradedant tarnybą šunys turi praeiti specialius 9 mėnesių trukmės kursus, kurių metu jie yra mokomi atlikti sprogmenų apieškos užduotis didelių masinių renginių metu, remti policijos pajėgas saugant svarbius asmenis viršūnių susitikimuose, apieškoti pastatus, transporto priemones.

Tačiau šis kursas yra tik įžanga į tolesnius mokymus: Pasak srž. mjr. Voordo, sprogmenų paieškos ir išminavimo darbus šuo yra pasiruošęs vykdyti tik po 24-30 mėnesių apmokymų, o gerai paruošti šunys gali aptikti netgi ir žemėje užkastas minas.

Harry ir Darry į pratybas atsivežę Belgijos kariuomenės kovinių inžinierių būrio sprogmenų paieškos ir neutralizavimo komandos K-9 kariai-kinologai su savo tarnybiniais šunimis atvyko pasidalyti patirtimi su Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono sprogmenų neutralizavimo kuopos kinologais.

Belgijos kariuomenės kinologai pratybų metu demonstruoja šunų galimybes ieškant sprogstamųjų medžiagų, pristato turimą įrangą reikalingą kinologijai, dalijasi patirtimi mokant šunis sprogmenų paieškai reikalingų įgūdžių.

Šiais metais kariai su savo šunimis jau dalyvavo keliuose mokymuose Vokietijoje ir Nyderlanduose po dvi savaites, o Lietuvoje kariai su savo pagalbininkais treniruosis visą mėnesį.

Nors kelionė į Lietuvą šiais metais jiems buvo ilgiausia, tačiau kariai teigia besidžiaugiantys galimybe vykdyti užduotis su kolegomis iš Lietuvos.

Informacijos šaltinis – Lietuvos krašto apsaugos ministerijos internetinis kam.lt puslapis.

Belgijos karių ir vyr. srž. Dainiaus Kalikausko nuotraukos.

2015.10.19; 06:53

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *