Nekomentuoja Rusijai adresuoto NATO laiško


Žurnalistų mikrofonai. Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Prezidentūra nekomentuoja žiniasklaidos paviešintų NATO ir JAV atsakymų į Rusijos pasiūlymus saugumo klausimais. Šalies vadovo vyriausiasis patarėjas Darius Kuliešius teigia galintis tik patikinti, kad Kremliui pateikti atsakymai buvo parengti Aljanso partneriams glaudžiai konsultuojantis tarpusavyje ir kad čia jokių prieštaravimų nėra.
 
„Prezidentūra nekomentuoja informacijos, kurios autentiškumas nebuvo patvirtintas. Tikroji pozicija tiek JAV, tiek NATO buvo neviešinti atsakymų Rusijai turinio. Galėčiau pakomentuoti tiek, kad atsakymai buvo rengiami sąjungininkams glaudžiai konsultuojantis tarpusavyje ir dėl jų turinio prieštaravimų neturime“, – LRT radijui ketvirtadienį teigė D. Kuliešius.
 
NATO ir JAV atsakymus į Rusijos pasiūlymus dėl saugumo susitarimų paskelbė Ispanijos dienraštis „El País“.
 
D. Kuliešius teigė, kad Aljanso partneriams derinant poziciją dėl agresyviai šalia Ukrainos pasienio besielgiančios Rusijos, Lietuva nuosekliai akcentavo savo nacionalinius  interesus.
 
„Per daugelį skirtingų susitikimų, pokalbių Lietuva išsakė svarbiausius savo interesus ir jie yra tokie, kad Rusijos grasinimai, reikalavimai yra nepriimtini, kad negalime pasiduoti šantažui, kariniam spaudimui, kad negali būti diskutuotini NATO valstybių saugumo, gynybos ribojimai. Todėl atskirų valstybių apsisprendimai, būti ar nebūti NATO nariu, negali būti diskutuotini“, – teigė patarėjas.
 
„Rusijos grasinimai vienija sąjungininkus, ir tai yra gera žinia, kad vis daugiau valstybių prisideda prie praktinės paramos Ukrainai ir saugumui, derina pozicijas dėl beprecedenčių sankcijų įvedimo. NATO stiprina savo atgrasymo ir gynybos priemones ir visa tai atitinka nacionalinio saugumo interesus“, – pridūrė jis.
 
Remiantis „El País“paskelbtais dokumentais, Vašingtonas ir karinis aljansas aiškiai parodo, kad didelė dalis Rusijos pasiūlymų jiems nepriimtini. Kartu NATO ir JAV yra atviros konkrečioms deryboms ir naujiems susitarimams.
 
Atsakyme Rusijai teigiama, kad JAV yra pasirengusios atsisakyti nuolatinio karių ir antžeminių raketų sistemų dislokavimo Ukrainoje, jei Maskva taip pat prisiims atitinkamus įsipareigojimus.
 
NATO ir JAV paragino nutraukti dabartinį Rusijos karių telkimą prie Ukrainos sienų, nes tai yra būtina sėkmingų derybų sąlyga. Pasak NATO, tai yra esminės pažangos pagrindas.
 
Dokumentų autentiškumą naujienų agentūrai dpa patvirtino NATO šaltiniai.
 
Atsižvelgiant į tai, kad šalia Ukrainos Rusija dislokuoja daugiau nei 100 tūkst. karių, Vakaruose vis labiau baiminamasi, kad Kremlius planuoja invaziją į kaimyninę šalį.
 
Tačiau taip pat svarstoma versija, kad baimė kurstoma tik siekiant įtikinti NATO valstybes daryti nuolaidas atsakant į naujų saugumo garantijų reikalavimus.
 
Maskva nori įtikinti NATO atsisakyti tolesnės plėtros į Rytus, o ypač Ukrainos priėmimo. Ji taip pat reikalauja išvesti NATO karius iš savo valstybių narių Rytų Europoje.
 
Benas Brunalas (ELTA)
 
2022.02.03; 11:33
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *