Minint KOVO 11, Lietuvos Respublikos atkūrimo 25-tąsias metines, joms skirtuose straipsniuose ir net jų pavadinimuose įvairūs autoriai vartojo trumpinį „Nepriklausomai Lietuvai – 25“.
Kokį supratimą apie Lietuvos valstybingumą iš tokio trumpinio susidarytų užsienietis, kuris nelabai gerai žino mūsų regiono istoriją? Nepriklausomą Lietuvą, kaip Sovietų Sąjungos žlugimo produktą?
Betgi ir mums patiems turbūt įdomu, kiek gi metų iš tiesų Lietuva yra nepriklausoma ir kokiais laiko atskaitos taškais reikėtų remtis, skaičiuojant tos nepriklausomybės metus.
Aš ne istorikas, bet pirmoji mintis – dokumentuotas Nepriklausomos Lietuvos tarptautinėje arenoje patvirtinimas 1219 metais, kai keli Lietuvos žemių kunigaikščiai, tarp kurių ir Mindaugas, sudarė Lietuvos ir Haličo-Voluinės valstybių taikos sutartį.
Tai nereiškia, kad Lietuvos žemės iki tol buvo nuo ko nors priklausomos. Tačiau tai ankstyviausias centralizuoto valstybingumo egzistavimo įrodymo dokumentas.
Belieka iš Nepriklausomos Lietuvos gyvavimo laiko atimti du periodus. Nuo Vilniaus patekimo carinėn Rusijon per trečiąjį, galutinį, Abiejų Tautų Respublikos padalinimą 1795 m. iki 1918 metų bei sovietinės okupacijos periodą nuo 1940 iki 1990 metų.
Taip skaičiuojant laikraščiai ir renginiai šių metų kovo 11 d. galėjo mirgėti antraštėmis – „Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimui – 25, Nepriklausomai Lietuvai – 623“. O po poros metų – „Nepriklausomai Lietuvai – 625“.
Nuotraukoje: replikos autorius Kastytis Stalioraitis.
2015.03.23; 12:36