Nikaragvoje – Rusijos šnipinėjimo centras


Bill Gertz / Free Beacon

„Rusijos vyriausybė stato Nikaragvoje objektą elektroniniams žvalgybiniams duomenims rinkti“, – tvirtina Washington Free Beacon. „Tai dalis Maskvos pastangų, siekiant išplėsti karinę ir žvalgybinę veiklą Vakarų pusrutulyje“, – rašo žurnalistas Bilas Gercas.

„Pasak gynybos ministerijos valdininkų, susipažinusių su raportais apie susitarimą, elektroninės žvalgybos objektas – neseno Maskvos ir Managvos sandėrio dėl 50-ies Rusijos tankų T-72 pardavimo elementas, – sakoma straipsnyje.

Jokių detalių apie elektroninės žvalgybos centrą – pavyzdžiui, apie jo vietą ir perdavimo eksploatacijai datą, – žurnalistui išsiaiškinti nepavyko.

„Tačiau, galimas dalykas, centras užmaskuotas kaip Rusijos palydovinės radionavigacinės sistemos GLONASS stotis, kuri, turimomis žiniomis, netrukus bus baigta statyti“, – sakoma straipsnyje. 

KGB būstinė Lubiankos aikštėje Maskvoje, kai ten dar stovėjo čekisto kraugerio Felikso Dzeržinskio paminklas.
KGB būstinė Lubiankos aikštėje Maskvoje, kai dar stovėjo čekisto kraugerio Felikso Dzeržinskio paminklas.

Kaip praneša Nikaragvos spauda, pernai rugpjūty Nikaragva ir Rusija pasirašė susitarimą dėl GLONASS stoties statybos šalia Nahapo lagūnos (Nejapa Lagoon) į šiaurę nuo Managvos. Kituose žiniasklaidos pranešimuose sakoma, kad stotis stovės Karibų jūros pakrantėje.

Leidinio duomenimis, Rusija ir Nikaragva susitarė dėl 50 tankų T-72 tiekimo, ir pirmoji 20-ies tankų partija dabar neva tai siunčiama į Nikaragvą.

Kosta Rikos užsienio reikalų ministras Manuelis Gonsalesas interviu laikraščiui La Prenza pareiškė, kad tankų tiekimas „kelia nerimą ne dėl pavojaus Kosta Rikai (…), o dėl to, kad viena Centrinės Amerikos regiono šalis pradeda ginklavimosi varžybas“.

Gegužės 3 dieną Nikaragvos parlamentas priėmė nutarimą, leidžiantį užsienio kariškiams dirbti šalyje. Dabar Rusijos kariškiai gali mokyti nikaragviečius, kaip elgtis su tankais, aiškina autorius. „Galimas dalykas, to dėka į šalį gali įvažiuoti Rusijos žvalgybos bendradarbiai“, – sakoma straipsnyje.

„Prieš keletą mėnesių JAV žvalgybos tarnybos vidaus raportuose pranešė, kad valdančiosios sandinistų vyriausybės represijos iššaukė pakartotinį kelių ginkluotų grupuočių susiformavimą Nikaragvos šiaurėje. Tos grupuotės kovoja prieš Ortegos vyriausybę ir surengė nedidelius susišaudymus su vyriausybine kariuomene“, – tvirtina leidinys.

Gercas grįžta prie Rusijos ir Nikaragvos susitarimo temos. „Apskritai Maskva neslepia trokštanti apsirūpinti naujomis užsienio bazėmis Lotynų Amerikoje, Pietų Kinijos jūroje, Indijos vandenyne, Balkanuose ir Artimuosiuos Rytuose“, – sakė buvęs Pentagono bendradarbis Markas Šneideris.

Gegužę Jane‘s Defence Weekly rašė, kad Nikaragvos parlamentaras Edvinas Kastro pareiškė, jog  valdžia ketina panaudoti rusų tankus kovai su narkotikų kontrabanda.

Buvęs Valstybės departamento bendradarbis Rodžeris Norjega pareiškė: Managvos išlaidos tankams pirkti – nepaprastai nevykęs išlaidavimas labai skurdžiai šaliai.

„Matyt, tai dalis Ortegos programos „pinigai mainais už dranduletus“, kurios tikslas – užmegzti politinius ryšius su Rusija per pirkinius, kurie leis abiem šalims paslėpti kai kurias machinacijas iš sandėrio ir įsigyti šiokios tokios technikos“, – pridūrė Norjega.

JAV KJP dimisijos vadas Danielis Dolanas USNI NEWS tinklapyje parašė, kad tankų kaina – apie 80 mln. dolerių, tai yra 9 milijonais daugiau, negu visas Nikaragvos 2015 metų gynybos biudžetas.

„Tankų pirkimas ypač kelia rūpestį daugeliui regione, nes Nikaragvos santykiai su kaimynėmis palyginti neblogi, plėtojama turizmo industrija, o pastaraisiais metais tai pati saugiausia Centrinės Amerikos šalis užsienio turistams“, – pažymėjo Dolanas. Pasak jo, valdančioji partija neturi rimtų varžovų rinkimuose.

Informacijos šaltinis: Free Beacon.

2016.06.29; 07:01

print