Nobelio komitetas pasmerkė nuosprendį A. Beliackiui pavadindamas jį politiškai motyvuotu


Alesis Beliackis

Oslas, kovo 3 d. (AFP-ELTA). Nobelio taikos premiją skiriantis komitetas penktadienį pasmerkė Baltarusijos „politiškai motyvuotą“ 10 metų laisvės atėmimo bausmę vienam iš 2022 metų premijos laimėtojų žmogaus teisių gynėjui Alesiui Beliackiui.
 
„Teismo byla ir jam pateikti kaltinimai yra politiškai motyvuoti, – sakė komiteto pirmininkė Berit Reiss-Andersen. – Šis nuteisimas yra asmeninė A. Beliackio tragedija. Nuosprendis rodo, kad dabartinis režimas naudojasi visomis priemonėmis, kad užgniaužtų savo kritikus”.
 
A. Beliackis įkūrė „Viasna“ – žymiausią žmogaus teisių gynimo grupę Baltarusijoje, kuri dažnai vadinama „paskutine Europos diktatūra“. Jis buvo teisiamas kartu su dviem sąjungininkais, kurie buvo įkalinti po istorinių demonstracijų prieš ginčijamą autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos perrinkimą 2020 metais.
 
60-metis A. Beliackis ir jo bendražygiai Valentinas Stefanovičius bei Vladimiras Labkovičius buvo nuteisti už kontrabandą ir „veiklos, šiurkščiai pažeidžiančios viešąją tvarką“, finansavimą, sakė „Viasna“.
 
A. Beliackis buvo vienas iš trijų praėjusių metų Nobelio taikos premijos laureatų kartu su Rusijos ir Ukrainos žmogaus teisių gynimo organizacijomis.
Nobelio premija
 
1996 metais įkurta A. Beliackio organizacija yra svarbiausia Baltarusijos žmogaus teisių gynimo grupė, fiksuojanti vis labiau autoritarines A. Lukašenkos ir jo saugumo pajėgų užmačias.
 
Nuosprendį A. Beliackiui ir dviem jo bendražygiams penktadienį taip pat pasmerkė ES užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis, Lenkijos ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, Vokietijos užsienio reikalų ministrė Annalena Baerbock, Prancūzijos užsienio reikalų ministerija.
 
Živilė Aleškaitienė (AFP)
 
2023.03.04; 07:16
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *