Pagautas su įkalčiais Niujorke


Igoris Melechas (Igor Jakovlevič Melech) – kadrinis sovietų žvalgybos bendradarbis, pagautas su įkalčiais Niujorke, kur jis dirbo priedangoje kaip JTO sekretoriato bendradarbis.

Karinių vertėjų instituto auklėtinis Igoris Melechas vėliau dirbo instruktoriumi Karinėje diplomatų akademijoje, kurioje rengiami GRU – sovietų karinės žvalgybos – karininkai. 1958 metais buvo pasiųstas į Jungtines Amerikos Valstijas. Įsidarbino Jungtinių Tautų Organizacijos sekretoriate.

Amerikiečiai užtiko I.Melecho susitikimus Niujorke su Viliu Hiršu, kuris tuo metu jau buvo sekamas FTB bendradarbių. Po to FTB pradėjo sekti ir V.Melechą. 1958 metų spalio 23 dieną per vieną susitikimą (šįkart Čikagoje) I.Melechas ir V.Hiršas perdavė 200 dolerių žmogui, kuris turėjo perduoti jiems Čikagos ir apylinkių nuotraukų iš oro duomenis.

Tas žmogus iš tikrųjų buvo dvigubas agentas, pravarde „agentas X“, ir dirbo FTB naudai. Prieš tai „agentas X“ padėjo užtikti V.Hiršą ir dabar veikė prieš I.Melechą.

Po kurio laiko Melechas paskambino „agentui X“ ir paprašė jį atvažiuoti į Niujorką. Taip jie susitiko. I.Melechas perdavė jam dar 200 dolerių ir liepė pasiskubinti su fotografijomis.

Naują susitikimą suplanavo 1959 metų sausį. Jis turėjo įvykti metro stotyje Brukline (Niujorkas). Sausio 17 dieną I.Melechas ir „agentas X“ susitiko. FTB bendradarbiai užfiksavo paketo perdavimą rusui, už kurį tasai sumokėjo 500 dolerių.

FTB laukė, kaip rutuliosis santykiai tarp I.Melecho, V.Hiršo ir „agento X“. Pagaliau 1960 metų spalio 27 dieną I.Melechas ir V.Hiršas buvo suimti Niujorke, ir tą pačią dieną didžioji žiuri apkaltino abu šnipinėjimu ir „suokalbiu siekiant gauti informacijos, liečiančios nacionalinius interesus, ir vėliau perduoti ją Sovietų Rusijai“.

I.Melechas, neturėdamas diplomatinės neliečiamybės, praleidęs kiek laiko už grotų, buvo išleistas už užstatą ir pasirašęs pasižadėjimą neišvykti iš Manheteno. V.Hiršas liko kalėjime. I.Melechas taip ir nestojo prieš teismą ir buvo paleistas su sąlyga, kad nedelsdamas išvyks iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Tai jis ir padarė 1961 metų balandžio 8 dieną.

Amerikos spaudoje kilo nemažas triukšmas. Prezidento Džono Kenedžio administraciją užgriuvo kritika už tai, kad I.Melechas nebuvo patrauktas į teismą. Ir nors pats prezidentas Dž.Kenedis neigė bet kokį ryšį tarp I.Melecho ir dviejų amerikiečių lakūnų paleidimo į laisvę (1960 metų liepos 1 dieną jų lėktuvą numušė sovietų naikintuvai, o jie patys buvo sučiupti), šis ryšis matėsi labai aiškiai.

V.Hiršas galų gale irgi buvo paleistas su sąlyga, kad nedelsiant paliks šalį. Jam iškelta byla suiro po to, kai I.Melechas išėjo į laisvę. Toks sprendimas dėl V.Hiršo irgi buvo numatytas kaip amerikiečių lakūnų išlaisvinimo sąlyga.

Nuotraukoje: Niujorko dangoraižiai.

2013.07.31

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *