Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) specialistai praėjusių metų lapkritį antikorupcinių požiūriu įvertino kaip organizuojami elektros gamybos iš atsinaujinančių šaltinių kvotų aukcionai.
STT korupcijos prevencijos ekspertai pastebėjo, kad šiuos aukcionus reglamentuojanti tvarka neužtikrino visuomenės interesų ir gamtos apsaugos.
Pagal galiojusius nuostatus, tam kad elektros gamintojas laimėtų aukcioną, jis, be elektros kainos, turėjo atitikti daug kitokių, papildomų reikalavimų – įvertinti elektrinės poveikį šios vietovės žmonių sveikatai, poveikį gamtai ir pan. Tačiau nuostatai taip pat leido jau laimėjusiam aukcioną gamintojui pagal poreikį keisti elektrinių išdėstymo vietas. Keičiant elektrinių išdėstymą nebuvo prievolės įvertinti galimą žalą visuomenės interesams, žmonių sveikatai ir aplinkai.
STT nuomone, tokios nuostatos galėjo sudaryti sąlygas ignoruojant visuomenės poreikius piktnaudžiauti ir siekti materialios naudos. Todėl tokią tvarką buvo būtina keisti, leidžiant po aukciono keisti elektrinių vietas tik tuo atveju, jeigu tai neprieštaraus kitoms sąlygoms, kurios buvo keliamos aukciono dalyviams.
Su tokiu STT vertinimu sutiko Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija, kuri pagal antikorupcines rekomendacijas pakoregavo Elektros energijos gamybos iš atsinaujinančių išteklių skatinimo kvotų paskirstymo aukcionų nuostatus.
Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotr.
2016.02.14; 04:50