“Pogrindinės” mokyklos atestatas


Minsko priemiestyje – privačiame name tarp sodų ir vasarnamių, pasislėpusiame nuo pašalinių akių už aukštos tvoros – jau dešimt metų nelegaliai veikia Baltarusijos humanitarinis licėjus, rašo Andrė Eichhoferis laikraštyje “Der Spiegel”.

Vaikams tenka mokytis konspiracinėje mokykloje todėl, kad ji šalies prezidento nutarimu buvo uždaryta dar 2003 metais.

Čia, „laisvoje atmosferoje ir be komunistinės propagandos“, pasakoja mokymo įstaigos direktorius ir steigėjas žinomas baltarusių opozicionierius Vladimiras Kolasas, mokosi 60 moksleivių nuo 13 iki 18 metų. „Sugriuvus Sovietų Sąjungai, šalyje nebuvo neutralių vadovėlių, mūsų mokytojai patys rašė medžiagas pamokoms, – sako V.Kolasas. – (…) O štai problemos su oficialia valdžia mums prasidėjo beveik iškart po įsikūrimo 1991 metais“.

Kaip žinoma, po trejų metų į valdžią atėjo Aleksandras Lukašenka, „paskutinis Europos diktatorius“, kišantis disidentus už grotų, vaikantis demonstracijas ir klastojantis rinkimus. „Lukašenkai svetimos diskusijos ir laisvas savos nuomonės reiškimas“. – Štai, žiūrėkite, tai visoms mokykloms privalomas vadovėlis – jame iškeliama Sovietų Sąjunga ir valstybės vadovas“. „Pas mus to nėra“ – priduria jis.

Mokymo planas „nelegaliame“ licėjuje nedaug skiriasi nuo įprastino, pabrėžiama straipsnyje. Vaikai taip pat kala matematiką, chemiją, biologiją, fiziką – skiriasi tik du dalykai. „Literatūros pamokose mūsų licėjuje vaikai papildomai skaito valdžios uždraustus poetus ir rašytojus, o istorijos pamokose akcentuojamas ne sovietinis laikotarpis, o baltarusių“.

Be to, pabrėžia anglų kalbos mokytojas, mokykloje daugiausia dėstoma baltarusiškai, o tai gana svarbu, nes kalbos problema visuomenei aštri: tik 12 proc. šalies gyventojų moka baltarusių kalbą, kuri praktiškai oficialiose įstaigose nevartojama.

„Milicija paprasčiausiai gali pagalvoti, kad tu esi opozicionierius, jeigu kalbi baltarusiškai“, – aiškina 16-metis moksleivis Pavelas. Pavelui nepatinka, kad kaimynė Rusija „žingsnis po žingsnio“ glemžia Baltarusiją. „Kad sumažintume Rusijos įtaką, reikia pagerinti baltarusių kultūros suvokimą“, – taip mano jaunuolis. Už tokias nuotaikas keli mokyklos moksleiviai jau buvo sulaikyti. Kažkas praleido dvi savaites areštinėje už dalyvavimą antivyriausybinėje demonstracijoje, kitą jaunuolį, jau gavusį atestatą, KGB bendradarbiai vidurdienį įgrūdo į mašiną ir nugabeno į karinę dalį.

Bet nepaisant to, kad iš licėjaus atimta valstybinė akreditacija, jo moksleiviai be problemų gauna mokyklos baigimo pažymėjimus – šalyje leistas privatus mokymas, o „trūkstamus“ dalykus galima išlaikyti specialioje komisijoje. O ir dėstymo lygis licėjuje aukštesnis nei įprastose bendrojo lavinimo mokyklose – beveik visi mokiniai įstoja į aukštąsias mokyklas. Beje, licėjaus absolventus dažnai kviečiasi pas save mokytis Lenkijos universitetai.

Nuotraukoje: Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka.

Šaltinis: “Der Spiegel”

2013.03.09

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *