Politinės koalicijos Lietuvoje – be vertybių? Panašu, kad taip


Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro “Vilmorus” direktorius Vladas Gaidys teigia, kad partijų jungimasis į koalicijas yra be ideologinių pagrindų, atsitiktinis, o politikų pasitikėjimas savimi ir būsimų vietų skaičiavimas — nepagrįstas.

Na o kad visai mums linksma būtų, V. Gaidys pasiūlė paties sudaryti politikų – apgavikų sąrašą:

“Seimo narių dalyvavimą savivaldos rinkimuose savo pavardėmis puošiant partijų sąrašus pavadino paprasčiausia rinkėjų apgavyste.”

Nėra ką čia daug ir pridurti. Galime tik priminti “įdomesnes” dabar veikiančias savivaldybių koalicijas. Pavyzdžiui, Vilniuje, praėjusį penktadienį dėl naujo mero tarėsi konservatorių, liberalcentristų, socialdemokratų, Liberalų sąjūdžio ir Rusų sąjungos atstovai. Dar yra ir Nepriklausoma frakcija. Koalicija nors į karą eiti gali – kairieji, dešinieji, centristai ir rusai.

O štai Kaune veikia dar gražesnė Sėkmės koalicija. Nors ją lydi ir daug nesėkmių. Čia valdančiojoje koalicijoje yra 21 tarybos narys iš 41: septyniolika Tėvynės Sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų, du Lietuvos liberalų sąjūdžio ir du partijos „Jaunoji Lietuva“ nariai. Beje, dar vasarą nuo paramos kolacijai pasitraukė socialdemokratai. Tada konservatoriai sutarė su „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nariais, kad šie rems koaliciją. Tačiau už tokią “paramą” „tvarkietei“ Loretai Kekienei duotas vicemerės postas. Dar pridėtas ir administracijos direktoriaus pavaduotojo postas Algirdui Verbickui.

Taip dirba didieji miestai. O mažesniuose yra mažiau įdomu – kai nėra jokių koalicijų, tai žinai, kas valdžioje ir kokios jų vertybės. Ir bet kada gali patikrinti, ar laikosi savo vertybių, nes dangstytis už koalicijos pečių nėra kaip.

Nejučiomis pradedi suprasti, kodėl kai kuriose savivaldybėse žmonėms nereikia tiek daug dėmesio skirti partijų pavadinimams ir ideologijai – svarbu, kad darbą dirbtų o ne nuolat tik pliurptų ir kaskart tik postus dalintųsi.

Todėl, sakykim, Šalčininkų rajone su valdžia viskas aišku. Čia daugumą turi Lietuvos lenkų rinkimų akcija – 20 tarybos narių. Kitos partijos teturi vos 5 vietas taryboje. O štai Pagėgiuose partija Tvarka ir teisingumas turi Taryboje 13 vietų iš 21. Irgi viskas aišku.

Gintaro Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje:  Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro “Vilmorus” direktorius Vladas Gaidys.

www.dainius.org

2010.10.19

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.