Prancūzijos pykčio priežastys


Straipsnis laikraštyje Le Monde apie tai, kaip JAV Nacionalinio saugumo agentūra (NSA) masiškai šnipinėjo Prancūzijos piliečius, sukėlė pasipiktinimų audrą, praneša La Libération žurnalistė Kordelija Bonal (Cordelia Bonal). Amerikiečiai savo kaltės neneigia, bet nutraukti sekimo nesirengia.

Be viso kito Le Monde žurnalistai pateikia grafiką, iš kurio matyti, kad nuo 2012 metų gruodžio 10-osios iki 2013 metų birželio 8-osios NSA įsirašė 70,3 mln. Prancūzijos gyventojų telefoninių pokalbių. Kokią tų duomenų dalį nusijoja Amerikos analitikai ir kokiems tikslams? Atsakymus į šiuos klausimus dar reikės išsiaiškinti.

Kol kas žinomi tik agentūros naudojami metodai. „Panaudojus tam tikrus telefonų numerius Prancūzijos teritorijoje siunčiamas signalas, automatiškai aktyvuojantis kai kurių pokalbių įrašymą, – cituoja Bonal publikaciją iš laikraščio Le Monde. – Be to, sekamos ir SMS, o jų turinys filtruojamas pagal raktinius žodžius. Pagaliau, NSA sistemingai išsaugo visų, kas pakliuvo į priežiūrą, sujungimų istorijas“.

Netrukus po straipsnio pasirodymo šalies užsienio reikalų ministras Loranas Fabiusas pareiškė, kad išsikvietė JAV ambasadorių į Prancūzijos URM paaiškinimams.

„Tokie pokalbių pasiklausymai – tai kišimasis į asmeninį gyvenimą, ir tokia praktika yra visiškai nepriimtina tarp šalių–partnerių, – piktinosi Prancūzijos užsienio politikos žinybos vadovas. – Šiaip ar taip, būtina skubiai įsitikinti, kad tokie veiksmai nebevykdomi“. L.Fabiusas taip pat pranešė, kad Prancūzijos prezidentas Fransua Hollandas personalinių duomenų apsaugos klausimą kels Europos viršūnių susitikime spalio 24–24 dienomis.

„Visiškai akivaizdu, kad naujas komunikacines technologijas reikia sureguliuoti, tai liečia visas šalis, – pareiškė Prancūzijos vidaus reikalų ministras Manuelis Valsas. – Absoliučiai neleistina, kad Prancūzijai draugiška šalis vykdytų prieš ją žvalgybą ir sektų kitas Europos šalis“, – mano jis.

Vašingtonas neneigia sekimo fakto, bet teisina savo veiksmus tuo, kad taip elgiasi „visos šalys“, – sakoma straipsnyje.

Spalio 21 prezidentas Barakas Obama telefonu aptarė su F.Hollandu žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. „Prezidentas Obama pareiškė, kad Jungtinės Amerikos Valstijos jau pradėjo peržiūrinėti žvalgybinių duomenų rinkimo procedūrą, kad būtų išlaikytas balansas tarp teisėto mūsų piliečių ir sąjungininkų susirūpinimo privataus gyvenimo saugumu bei apsauga, kurie kelia nerimą visame pasaulyje“, – sakoma Baltųjų rūmų pareiškime, paskelbtame apibendrinus pokalbį. „Abu prezidentai sutiko, kad būtina toliau svarstyti tuos klausimus diplomatiniais kanalais“, – taip pat sakoma dokumente.

„Kitaip sakant, amerikiečiai neketina nutraukti sekimo ir tuo labiau neketina perkelti jo į viešąją erdvę“, – komentuoja K.Bonal.

Šaltinis: La Libération

2013.11.02

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *