Ir Angela Merkel, ir Barakas Obama – keblioje padėtyje


„Įžūlios Vladimiro Putino karinės avantiūros Sirijoje rezultatas toli gražu nėra aiškus, tačiau, atrodo, vienas, kas pralaimės artimoje perspektyvoje, jau išryškėjo – tai prezidentas Barakas Obama“, – rašo Popas Richteris ir Brajenas Benetas laikraštyje Los Angeles Times.

„Baltieji rūmai keletą savaičių rengėsi be didelio triukšmo skirti daugiau karinės paramos aršiems kurdų sukilėliams ir kitiems sukilėliams kovotojams Sirijos šiaurėje. Bet dabar bet koks politikos pasikeitimas atrodys kaip atsakymas į griežtus Putino manevrus, o ne kaip nauja šio daugiašalio konflikto sureguliavimo iniciatyva“, – mano apžvalgininkai.

Tai, kaip ryžtingai Rusijos prezidentas atėjo į pagalbą savo sąjungininkui, padarė stiprų įspūdį JAV sąjungininkams Artimuosiuose Rytuose, suirzusiems dėl Vašingtono nenoro visa galva nerti į Sirijos pilietinį karą, nors jiems ir nepatinka nei Vladimiro Putino tikslai, nei jo sąjungininkas.       

Vašingtone tokios reikšmingos politinės figūros, kaip buvusi JAV valstybės sekretorė Hilari Klinton ir senatorius Makeinas, irgi mano, jog Obama galėtų daugiau padaryti, kad sustabdytų kraujo liejimą Sirijoje, pastebi autoriai.  

Neatmetama, kad perspektyvoje Putinas įstrigs kruviname Sirijos liūne. Pirmoji stambi Rusijos karinė operacija, įvykdyta labai toli nuo jos sienų, gali pasirodyti beprotiška. Bet kol kas Obama atsidūrė „nemalonioje padėtyje“, sakė konsultacinės rizikos analizės grupės Eurasia Group pirmininkas, buvęs Valstybės departamento valdininkas Klifas Kupčianas, perduoda leidinys.

Trečiadienį Putinas dar kartą įgėlė Amerikos jėgos struktūroms – pasigyrė, kad pirmuoju raketų smūgiu, kurį sudavė Rusijos laivai iš Kaspijos jūros akvatorijos į objektus Sirijoje, „pataikyta į visus taikinius“, – priešingai, nei klaidingas JAV smūgis šeštadienį į „Gydytojų be sienų“ ligoninę Afganistane, Kunduzo mieste.

Straipsnio autoriai pabrėžia, kad nuo 2014 metų spalio JAV vadovaujama koalicija sudavė (RF uždraustos) „Islamo valstybės“ kovotojams daugiau kaip 7,2 tūkst. smūgių, ir tik per keletą iš jų būta civilių žmonių aukų.

„Putino avantiūra skirta (…) Rusijos įtakai sustiprinti Artimuosiuose Rytuose ir apskritai pasaulyje, prezidento įvaizdžiui sustiprinti tėvynėje ir Vakarų dėmesiui atitraukti nuo intervencijos Ukrainoje. Tačiau daugelis analitikų mano, kad niekam, įskaitant ir Putiną, nepavyks išpešti pergalės iš kartaus Sirijos katilo. Ir daugelis tikisi, kad Obama iškėlęs tą argumentą dar 2011 metų konflikto pradžioje, veiks atsargiai, kaip anksčiau“, – sakoma straipsnyje.

Kupčiano nuomone, Obama „gana gerai priešinosi spaudimui, vertusiam įsigilinti“ į Sirijos konfliktą. „Nemanau, kad jis sureaguos į Putino gambitą didindamas statymus“, – sakė jis.

2015.10.12; 05:15

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *