Pritarta mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimui


Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje svarstyta Laisvės frakcijos iniciatyva dėl mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo susilaukė parlamentarų paramos.
 
Už projektą balsavo 65, prieš 40, susilaikė 4 Seimo nariai. Dabar dėl projekto bus galima balsuoti ir priėmimo stadijoje.
 
Palaikyti Laisvės frakcijos pateiktą mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimo projektą ragino Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Linas Slušnys. 
 
„Pasitikėkime savo teismų ir prokuratūros sistema, kuri aiškiai sako, kad dabartinės nuostatos neduoda jokios naudos nei piliečiams, nei mūsų šaliai. Pasitikėkite ir tikėkite žmogumi, kad jis po 10 atkryčių norės keistis ir padėkos už tai, kad liko laisvas ir be išdegintos žymės, baustas pagal Baudžiamąjį kodeksą“, – iš Seimo tribūnos ragino L. Slušnys.
 
„Toks baudžiamosios galios demostravimas, tai tikras nepasitikėjimas savimi ir savo pačių išvystytomis pagalbos žmogui sistemomis. Susiimkime pagaliau, susitelkime ir parodykime, kiek mes turime pasitikėjimo savimi ir savo šalies pagalbos sistema. Todėl nuimkite šią naštą nuo tų žmonių“, – taip pat akcentavo jis.
 
Tuo tarpu projekto iniciatorė Laisvės frakcijos narė Morgana Danielė akcentavo, kad projektui pritaria visos šalies svarbiausios institucijos.
 
„Projektą palaiko Aukščiausiasis Teismas, Lietuvos apeliacinis teismas, Lietuvos advokatūra, Lietuvos teisės institutas, tai mūsų akademikai. Palaiko Narkotikų, tabako kontrolės departamentas, o Vyriausybė su atsakingomis ministerijomis išnagrinėjo klausimą ir pateikė teigiamą išvadą“, – atkreipė dėmesį M. Danielė.
 
Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio seniūnas Eugenijus Gentvilas taip pat išsakė palaikymą Laisvės frakcijos iniciatyvai. Politikas akcentavo, kad už psichotropinių medžiagų vartojimą asmuo neturėtų būti baudžiamas pagal Baudžiamąjį kodeksą.
 
„Sutinku, kad turi būti bausmė už psichotropinių medžiagų vartojimą, bet niekaip nesutinku, kad ta bausmė būtų baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamąjį kodeksą. Todėl šis siūlymas man yra priimtinas“, – sakė E. Gentvilas.
 
Vis tik šią Laisvės frakcijos iniciatyvą posėdžio metu aštriai sukritikavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos atstovas Aurelijus Veryga.
 
„Jeigu vis tik tokį sprendimą priimsime, tai pirmiausia pasakysime, kad narkotikai yra žaislas, o nedidelis kiekis yra viso labo pramoga. Tie, kurie teikia tokius pasiūlymus, visiškai neslepia, kad ateityje būtų visai smagu kalbėti apie narkotinių medžiagų legalizavimą“, – pabrėžė A. Veryga.
 
Parlamentaras akcentavo, kad mažo kiekio narkotinių medžiagų dekriminalizavimas yra žingsnelis ir link narkotinių medžiagų dekriminalizavimo.
 
„Šis žingsnis yra nuoseklus ėjimas iki to. Taip, šios pataisos nenumato legalizavimo ir nebandau aš kažkaip manipuliuoti tuo, bet dekriminalizavimas yra vienas žingsniukas link to ir jaunimui būtų paleista labai aiški žinia, kad tai yra nepavojinga, kad tai yra tiesiog pramoginiai, smagūs dalykai“, – savo nuomonę išsakė jis.
 
Kritikos parengtam įstatymo projektui negailėjo ir frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovas Algirdas Stončaitis.
 
„Dekriminalizavus neteisėtą disponavimą be išimties visų rūšių narkotinių ir psichotropinių medžiagų nedideliu kiekiu gali gerokai išplisti sąlygiškai pavojingesnių medžiagų tokių kaip heroinas, amfetaminas ir kitų sintetinių medžiagų disponavimas ir jų vartojimas. Tokia padėtis neigiamai įtakotų visuomenės sveikatą, sąlygotų papildomų problemų atsiradimą“, – sakė A. Stončaitis.
 
Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje svarstytas projektas, kuriuo siekiama perkelti bausmes už mažą narkotinių medžiagų kiekį be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso (BK) į Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK), jau yra įveikusios pateikimo stadiją ir po diskusijų su ekspertais buvo apsvarstytos visuose šio klausimo svarstymui paskirtuose komitetuose.
 
Leonardas Marcinkevičius (ELTA)
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *