“Praėjusi savaitė” – portalo Slaptai.lt akimis ( 1 )


Print

Nuo šiol visuomenės nuomonių portalas Slaptai.lt sykį per savaitę (pirmadieniais)  teiks aktualiausių, aštriausių, skandalingiausių pranešimų iš viso pasaulio santraukas. Šitaip elgtis mus skatina gyvenimas: kiekvieną savaitę redakcijos archyve susikaupia vis daugiau dėmesio vertos informacijos, kuri aktuali Lietuvos valstybei, bet kurios dėl laiko stokos nebespėjame nei atidžiau peržvelgti, nei parengti analitinių publikacijų. Todėl nusprendėme bent jau pateikti kai kurias ištraukas iš po įvairiausius leidinius išsibarsčiusių rašinių. Manome, kad  santraukos padės susidaryti išsamesnį vaizdą, kokias temos buvo aktualios. Tuo pačiu raginame Slaptai.lt skaitytojus ateiti mums į pagalbą. Siųskite savo atrinktus pranešimus, kurie būtų ne vien įdomūs, bet dar ir aktualūs. Laiškų lauksime adresu: gilanis.gintaras@gmail.com. Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam’o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai.

Buvusio VSD vadovo Mečio Laurinkaus pastabos: “panašu į Rusijos modelį”

Duodamas interviu “Lietuvos rytui”, buvęs VSD vadovas Mečys Laurinkus tvirtino po Prezidentės sprendimo atšaukti jį iš ambasadoriaus Gruzijoje posto “neketinąs sudėti ginklų ir ruošiasi sugrįžti į politiką”. Paklaustas, kaip vertina Seimo tyrimą dėl CŽV kalėjimo galimo buvimo Lietuvoje, M.Laurinkus dėstė tokius argumentus. Jis patį tyrimo procesą vertinantis normaliai. Tačiau pats tyrimas, anot M.Laurinkaus, “buvo neapgalvotas”. Jo nuomone, reikėjo eiti kitu keliu. “Pirmiausiai reikėjo pasikviesti saugumo vadovus, jų pavaduotojus, žmones iš kitų tarnybų, kurie turi informacijos, ir iš tų asmenų ją gauti. Tai galėjo atlikti pati Prezidentė. Sužinojus informaciją, reikėjo pasitarti su Valstybės gynimo tarnyba ir tik paskui spręsti, ką daryti. (…). Paklaustas, ar tikrai Lietuvoje veikė slaptas CŽV kalėjimas teroristams, M.Laurinkus pareiškė: “Pirmosios patalpos Vilniuje skirtos specialiosioms operacijoms, bendradarbiaujant su užsienio valstybėmis. Įrengiant tokias patalpas nereikia politinio patvirtinimo. Turėti tokias patalpas buvo nutarta daug anksčiau, nei vyko terorizmo aktai Niujorke. Antrosios patalpos Antaviliuose skirtos mokymams. Mes tokio mokymo centro niekada neturėjome, žmones reikėjo siųsti į užsienį, tai yra labai brangu”.

M.Laurinkus taip pat pabrėžė, esą “nė vienas iš įvardytų objektų neturi nieko bendra su Seimo padarytomis išvadomis”. Vertindamas Prezidentės D.Grybauskaitės vadovavimo stilių, buvęs VSD vadovas pavartojo sąvoką “panašu į Rusijos modelį”.

Premjeras Andrius Kubilius nedavė interviu

Premjeras Andrius Kubilius nedavė interviu “Panoramai”. Savaitę JAV viešėjęs premjeras Andrius Kubilius apie vizito rezultatus bei svarbiausius susitikimus už Atlanto turėjo galimybę Lietuvai nuodugniai papasakoti per pagrindinę visuomeninės televizijos naujienų laidą “Panorama”. Naujienos būtų buvusios iš pirmųjų rankų. Bet premjeras tuo nepasinaudojo. Kas nutiko? Penkerius metus San Franciske gyvenanti buvusi “Panoramos” vedėja Loreta Tarozaitė pasisiūlė su šiame mieste apsilankiusiu A.Kubiliumi parengti interviu, kurį be atlygio būtų perdavusi “Panoramai”. Loretos idėjai pritarusi Lietuvos ambasada JAV kreipėsi į premjero patarėjus. Tačiau netrukus L.Tarozaitė sužinojo, kad A.Kubiliui neįdomu ką nors papasakoti tėvynainiams apie savo vizitą JAV, kurį taip uoliai reklamavo premjero spaudos tarnyba.

Kalbėtis su buvusia “Panoramos” korespondente premjerui uždraudė jo patarėjas ir aršus antivalstybininkas Virgis Valentinavičius. Jis netikėtai pareiškė: jei interviu su A.Kubiliumi bus rodomas per LTV, tai bus nesąžininga kitų televizijų atžvilgiu. Iš kur toks dorybingumas?

Ak, tiesa, V.Valentinavičius yra dirbęs vienoje iš tų galimai nuskriaustų televizijų – LNK. (“Lietuvos ryto” priedas “TV antena”).

Kodėl pasitraukė generalinis prokuroras Algimantas Valantinas

“Žengė vyrišką žingsnį”, “nepasipriešino politikų ir gatvės protestuotojų bauginimui”, “pasirodė esąs per daug silpnas”. Taip skirtingai vertinamas generalinio prokuroro A.Valantino pasirinktas žingsnis: atsistatydinti. Prezidentė D.Grybauskaitė iš karto pasirašė dekretą dėl jo atleidimo. A.Valantino pasitraukimas sutapo su jo seseriai S.Jokšienei pareikštais įtarimais dėl apgaulingo apskaitos tvarkymo ir neteisėto duomenų apie pajamas ar turtą pateikimo siekiant išvengti mokesčių. Taip pat sutapo ir su Lietuvoje kilusiu pedofilijos skandalu.

Švedija kaltina Rusiją

Švedija paskelbė, kad Rusijos karinis laivynas dešimtojo dešimtmečio pradžioje skandino cheminius ginklus ir radioaktyvias medžiagas šalia Švedijos krantų. Kremlius šią žinią kategoriškai neigia.

Teis sukčiavusius britų parlamentarus

Trys Didžiosios Britanijos Leiboristų ir vienas Konservatorių partijos parlamentaras stos prieš teismą dėl netinkamai naudotų parlamentinių lėšų. Jiems bus pateikti kriminaliniai kaltinimai.

Lenkų generolas bijo vykti į Afganistaną

Gandai apie didėjantį lenkų karininkų ir eilinių karių nenorą, o gal net baimę vykti į Afganistaną atlikti taikos misijos pastaruoju metu Lenkijoje dar labiau sustiprėjo. Sustiprėjo ypač po to, kai į misiją Afganistane atsisakė vykti generolas Tomašas Bakas, turėjęs vadovauti lenkų karių kontingentui, dislokuotui Afganistane. Bailumu ar net dezertyravimu kaltinamas generolas nesiteisino, tačiau konkrečiai kritikavo lenkų karių siuntimo į užsienio misiją tvarką. Jis taip pat tvirtino, jog per tokias ilgalaikes komandiruotes jau prarado vieną šeimą, o dabar šeimą gali prarasti antrą kartą.

Latvijai bijo skolinti pinigų

Čekija oficialiai pareiškė bijanti skolinti pinigų Latvijos ekonomikos atsigavimui skatinti, nes įtaria, jog Latvija nebus pajėgi grąžinti kreditų. Čekijos parlamente pradėjus nagrinėti Latvijos paraišką dėl 200 mln. eurų paskolos, Čekijos finansų ministras tvirtino abejojantis, ar oficialioji Ryga tuos pinigus kada nors grąžins.

Vokietija baugina ekonominius sukčius

Vokietija praėjusią savaitę pademonstravo, kaip galima sėkmingai susigrąžinti į valstybės iždą nuslėptus mokesčius. Užteko finansų ministrui Volfgangui Šaublei užsiminti, esą valstybė įsigys kompaktinę plokštelę, į kurią įrašyti svarbiausių 1500 ekonominių sukčių asmeniniai duomenys, kai turtuoliai puolė atgailauti. Dienraščio “Bild” duomenimis, praėjus dviems paroms nuo oficialaus valdžios pareiškimo į mokesčių inspekciją kreipėsi net sptyni milijonieriai ir prisipažino, jog nuo valstybės slėpė mokesčius.

Analitikai teigia, jog Viktoras Janukovičius jau nėra prorusiškas

Visuomenės apklausos rodo, kad antrąjame Ukrainos prezidento rinkimų ture turėtų laimėti būtent 59-erių metų amžiaus Viktoras Janukovičius. Apklausos pranašauja, kad V.Janukovičius rinkimus laimės (pirmąjame ture jis surinko 35 proc. balsų), nors net 55 proc. ukrainiečių šį politiką vertina neigiamai (buvo teistas, deramai nemoka ukrainiečių kalbos, remiamas Kremliaus…). Taigi Vakaruose dar pasitaiko kalbų apie V.Janukovičiaus prorusiškumą ir Julijos Tymošenko vakarietiškumą. Tačiau ši nuomonė nėra visiškai tiksli. Anot rimtų užsienio analitikų, Regionų partijos lyderis V.Janukovičius ištikimas svarbiausiam savo rėmėjui – Ukrainoje turtingiausiam plieno magnatui Rinatui Achmetovui. O R.Achmetovas ne kartą yra viešai pareiškęs, kad jam svarbiausia yra Ukrainos ekonominis ir politinis stabilumas. Kitaip tariant, jam svarbiausia tokia valstybė, kuri maksimaliai nepriklausoma nuo išorės. Kiti analitikai aiškina šią padėtį dar paprasčiau. Ukrainos oligarchams jau seniai tapo aišku, esą per didelis suartėjimas su Rusija neduoda jokios naudos jų asmeniniams interesams. Todėl spėjama, kad išrinktas į prezidento postą V.Janukovičius nebus didelis Kremliaus draugas. Pastarųjų mėnesių įvykiai Ukrainoje byloja, jog labiausiai su Kremliumi šiandien flirtuoja Julija Tymošenko.

Pagal Lietuvos ir užsienio spaudos pranešimus parengė Darius Kytovičius.

2010.02.08


Prisijunkite prie diskusijos