Rusijoje – žiaurūs susirėmimai tarp slavų ir kaukaziečių


Padėtis Rusijoje vis labiau kaista. Nuo gruodžio 11 dienos Maskvoje ir Rusijos regionuose prasidėjo susirėmimai tarp slavų kilmės žmonių ir kaukaziečių. Gruodžio 11-ąją Maskvoje per susirėmimus sužeisti 36 žmonės, Peterburge – 9 žmonės, dar 4 žmonės sužeisti per susirėmimus Samaroje. Tą pačią dieną padegtos Maskvos srityje esančios dvi kaukaziečių valdomos kavinės.

Gruodžio 11-ąją milicijos ir specialiųjų pajėgų preigūnai Maskvoje suėmė per 1300 žmonių – tiek slavų, tiek kaukaziečių. Gruodžio 12 – 13 dienomis sužeisti dar 43 žmonės. Paaiškėjo ir skandalingi faktai – kad masinius neramumus kurstė ir prokremliško jaunimo judėjimo „Naši” judėjimo nariai, taip pat –  ir faktinis „Naši” judėjimo lyderis V.Jekimenka. Prie susirėmimų kurstymo prisidėjo ir vienas iš pogrindinio, bet faktiskai valdžios remiamo fašistų klano lyderių – N.Diomuškinas.

Šių neramumų formali pradžia – gruodžio 6-ąją Maskvoje įvykdytas nusikaltimas, kai buvo nužudytas Maskvos “Spartako” fanas A.Sviridovas. Už šį nužudymą suimtas iš Dagestano kilęs A.Čerkesovas bei dar keli kaukaziečiai. Gruodžio 11-16 dienomis Maskvoje, Maskvos srityje ir Rostove prie Dono vyko ir pogromai: buvo siaubiamos kaukaziečių valdomos kavinės ir parduotuvės. Į jas įsiveržę smogikai mušė kavinių ir parduotuvių darbuotojus, daužė langus, grobstė alkoholinius gėrimus ir maisto produktus. Gruodžio 15-ąją Maskvoje suimta per 1000 žmonių – tai vėl į masinius susirėmimus susiruošę slavai ir kaukaziečiai. Pas juos rasta daug šaunamujų ginklų, peilių, kastetų, metalinių strypų. Maskvos centras primena karo zoną – čia budi tūkstančiai milicijos ir OMON pareigūnų, dislokuoti ir vidaus kariuomenės daliniai.

Maskvoje gyvena daug ne slavų kilmės žmonių. Pagal oficialius duomenis čia gyvena 62 tūkstančiai armėnų, 45 tūkstančiai gruzinų, 37 tūkstančiai čečėnų, 28 tūkstančiai uzbekų, 22 tūkstančiai kirgizų, 13 tūkstančių ingušų ir dar daug kitų įvairių tautybių ne slavų kilmės žmonių. Maskvos darbo rinkoje egzistuoja ir tam tikras etninis pasisalijimas. Taksistais dirba daug gruzinų, armėnų ir uzbekų, kiemsargiais – tadžikai ir kirgizai, turgaus prekeivių tarpe – daug gruzinų, azerų, čečėnų, ingušų, kirgizų ir uzbekų. O Maskvoje ir Maskvos srityje gyvenančių stambių verslo magnatų gretose dominuoja ne slavų kilmės žmonės – gruzinai, armėnai, žydai, čečėnai, ingušai, uzbekai ir korėjiečiai.

Rusijoje stiprėja ir antisemitizmo apraiškos. Štai gruodžio 12 dieną Peterburge įžeidžiamais užrašais aprašyta vietinės sinagogos siena. Gruodžio pradžioje vienas iš pagrindinių Rusijos rabinų Berlas Lazaras gavo kelis grasinančius laiškus, kuriuose jis raginamas išvykti iš Rusijos, priešingu atveju grasinama susidorojimu. O gruodžio 16 dieną išdaužyti ir Tambovo bei Samaros žydų religinių bendruomenių lyderių butų langai.

Rusiją sukrėtė ir lapkričio pradžioje Krasnodaro krašto Kusčevskajos rajone įvykdytas žiaurus 12 žmonių nužudymas. Nužudyta gausi vietos ūkininkų Ametovų šeima ir dar keli šeimos draugai. Žmonės buvo nušauti arba sukapoti kirviais. Šį nusikaltimą atliko rajoną kontroliavusi Capokų gauja. Ši gauja ilgai buvo nebaudžiama, ir tik po šio nusikaltimo prasidėjo gaujos narių areštai. Grupuotės vadeiva Sergejus Capokas – kelių stambių įmonių akcininkas, apsaugos bendrovės „Centurionis“ direktorius ir vietos tarybos narys, priklausantis valdančiajai “Vieningosios Rusijos“ partijai. Šiai grupuotei priklausė per 30 narių, S.Capokas ir dauguma jo parankinių suimti, o keli pasislėpė. Manoma, pabėgo į Sibirą ir į užsienio šalis. Paaiškėjo, kad Capokų gaują dangstė visos jėgos struktūros – vietos FSB, milicijos ir prokuratūros pareigūnai. Atliekamas tyrimas, kai kurie įtakingi Krasnodaro srities teisėsaugos pareigūnai atleisti iš pareigų. Nustatyta, kad Capokų gauja per penkiolika metų atliko per 60 nužudymų.

Ir kitose Rusijos vietose jau atskleidžiami skandalingi faktai apie aukšto rango valdžios pareigūnų įsitraukimą į kriminalinių klanų veiklą. Novosibirske šių metų spalio pradžioje suimti tėvas ir sūnus Solodkinai: Novosibirsko vicemeras A.Solodkinas (tėvas) ir Novosibirsko gubernatoriaus patarėjas B.Solodkinas (sūnus). Po savaitės suimtas ir Novosibirsko srities Valstybinės narkotikų kontrolės tarnybos vadovo pavaduotojas A.Andrejevas. Solodkinai priklausė “Lenino“ gaujai, o A.Andrejevas jau kelerius metus palaikė artimus ryšius su šia gauja. Šios stambios grupuotės lyderis A.Trunovas, pravarde “Leninas“, jau du dešimtmečius organizavo stambių nusikaltimus – prekiavo narkotikais, vertėsi cigarečių ir spirito kontrabanda, nelegaliai kirto miškus. “Lenino“ gauja atliko ir kelias dešimtis nužudymų. Manoma, kad 1999-2004 metais šios gaujos nariai nužudė ir kelis vietos politikus.

Situacija Rusijos teisėsaugos struktūrose labai sudėtinga. Sąžiningi milicijos pareigūnai bijo prabilti apie klestinčią korupciją, nes jie matė, kuo tas baigiasi. Pavyzdžiui, apie milicijoje klestinčią korupciją prabilęs majoras A.Dymovskis buvo atleistas iš pareigų, jo butas padegtas, gatvėje jį sumušė iki šiol nesurasti banditai. A.Dymovskis kurį laiką net buvo įkalintas. Milicijos pareigūnai atlieka brutalius nusikaltimus. Štai gruodžio 5-ąją Maskvoje suimtas milicijos kapitonas, pagrobęs verslininką ir reikalavęs milijono dolerių išpirkos. Dėl nužudymų organizavimo bei korupcijos per pastaruosius du mėnesius suimti ir keli aukšto rango Rusijos vidaus reikalų ministerijos pareigūnai.

Daugelio opozicijos organizuojamų akcijų dalyvis, populiarus dainininkas Jurijus Ševčiukas štai kaip žvelgia į padėtį Rusijoje: “Mūsų valdžia negerbia žmonių, juos apgaudinėja, mulkina. Todėl reikia kilti į kovą ir apginti savo teises. Džiaugiuosi, kad padėtis Rusijoje jau visai kitokia nei prieš 3 – 4 metus. Tuomet jautėsi totalus nusivylimas ir abejingumas. O šiuo metu žmonės aktyviai domisi įvykiais šalyje ir vis aktyviau reaguoja į negeroves – eina į mitingus, piketus, demonstracijas. 2006-2007 metais į mitingus susirinkdavo koks šimtas ar keli šimtai žmonių, o dabar vyksta tūkstantiniai mitingai. Žmonės susitelkė nuo šių metų balandžio prasidėjusiems protestams prieš barbarišką Chimkų miško kirtimą. Ir jaunimas jau kyla į kovą prieš šią kruviną santvarką, buriasi į antifašistų judėjimų gretas. 2009 metų pabaigoje nužudytas antifašistų lyderis I.Chutorskis. Tai – tikras kovos už teisingumą simbolis. Ar Rusijoje įvyks revoliucija? Ar atsikratysime putinizmo jungo? Kol kas negaliu vienareikšmiškai atsakyti į šį klausimą. Pirmiausia turime atlikti revoliuciją savyje – išeiti iš “vidinės vergijos“ būsenos, suvokti, kad mes esame šios šalies šeimininkai“.

Nuo 2000 metų sausio 1 dienos į Rusijos prezidento postą įžengęs V.Putinas daug kalbėjo apie tvarką ir gerovę šalyje, jis pastoviai teigdavo: “Reikia atkurti tvarką šalyje“. Tačiau tvarkos šalyje per šį dešimtmetį nepadaugėjo, priešingai – šalyje siautėja fašistų grupuotės ir kriminaliniai klanai, o korupcijos lygis vis auga. Putinizmas – tai modernus fašizmo variantas, statomas ant neapykantos kurstymo, melo ir smurto pamatų. Putinizmas primena XX amžiuje egzistavusias totalitarines kryptis – stalinizmą, Musolinio propaguotą fašizmą ir Hitlerio klikos propaguotą nacizmą. Rusiją valdančio Kremliaus režimo atraminiai stulpai – V.Putinas, I.Sečinas ir V.Surkovas. Jie atsakingi už dabartinę padėtį šalyje – totalios korupcijos bei skurdo įsigalėjimą ir kriminalo siautėjimą.

Rusiją sukaustę totalitarinio režimo ledai jau aižėja, ir teoriniai planai, kad 2022 metais Rusiją dar valdys Putino klika, yra labai abejotini.

2010.12.22

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *