Samuelis Loringas Morisonas (Samuel Loring Morison, g. 1944) – JAV KJP specialiųjų tarnybų analitikas, perdavęs Anglijos žurnalui sovietų laivų statyklos foto nuotraukas, padarytas iš palydovo. Žymaus karinio jūrų istoriko Samuelio Elioto Morisono anūkas.
Samuelis Loringas tik neilgą laiką tarnavo karininku laivyno kovinėse dalyse.
Paskui jau kaip civilinis specialistas perėjo į JAV Karinių jūrų pajėgų (KJP) istorijos institutą. Ir pagaliau 1976 metais užėmė analitiko pareigas Karinio jūrų žvalgybinio aprūpinimo centre (KJŽAC). Netrukus po to S.Morisonas tapo Vašingtono atstovu Didžiosios Britanijos kasmetiniame žinyne „Jane‘s Fighting Ships“, spausdinusiame atvirą ir išslaptintą informaciją apie pasaulio šalių karines pajėgas.
S.Morisonas pradėjo dirbti žurnalui „Jane‘s“, leidus vadovybei, nors interesų konfliktas buvo akivaizdus. Ypač atsižvelgiant į tai, kad S.Morisonas galėjo prieiti prie riboto naudojimo pačių slapčiausių medžiagų ir dokumentų.
S.Morisonas ne kartą piktnaudžiavo savo tarnybine padėtimi. Pavyzdžiui, jis pardavė jam priklausiusį „Jane‘s Fighting Ships“ tomą pašaliniam žmogui, kuris aptiko knygoje keletą dokumentų, pažymėtų slaptumo ženklu ir su įdėtais ten skirtukais, ir apie tai pranešė, paskambinęs FTB.
S.Morisonas įeidavo į karinę jūrų bazę Norfolke, naudodamasi KJŽAC leidimu, ir fotografuodavo laivus. Kai bazės apsaugos tarnyba jį sulaikė, jis tvirtino, kad tai daro KJŽAC‘ui, nors iš tikrųjų nuotraukos buvo skirtos „Jane‘s“. Nors ir keista, bet visi šie piktnaudžiavimai neturėjo jokių rimtų padarinių asmeniškai S.Morisonui.
Pagaliau 1984 metais jis pavogė iš savo bendradarbio rašomojo stalo tris įslaptintas fotografijas, padarytas iš palydovo, kuriose buvo pavaizduotas Juodosios jūros laivų statykloje statomas atominis lėktuvnešis. S.Morisonas nukirpo nuotraukų kampelius, kuriuose buvo slaptumo grifas, ir nusiuntė fotografijas žurnalui „Jane‘s Fighting Ships“, vienam iš kompanijos „Jane‘s“ leidinių.
1984 metų spalio 1-ąją dieną S.Morisonas buvo suimtas, įtarus pavogus ir perdavus fotografijas. Pats įtariamasis kategoriškai neigė esąs su tuo susijęs, bet kai „Jane‘s“ grąžino nuotraukas JAV KJP, ant vienos iš jų buvo rastas S.Morisono piršto atspaudas. FBT padarė jo namuose kratą ir rado kitų slaptų dokumentų, S.Morisono išneštų iš KJŽAC.
Profilaktikos tikslais, kad ateityje nenutekėtų konfidenciali informacija ir kitiems nekiltų noras tuo užsiimti, S.Morisonas buvo perduotas teismui už šnipinėjimą. Procesas buvo ypatingas tuo, kad S.Morisonas tapo, ko gero, pirmuoju žmogumi per visą JAV istoriją, nuteistas pagal 1917 metų Šnipinėjimo įstatymo straipsnį, draudžiantį asmenims, turintiems teisę prieiti prie karinių dokumentų, perduoti juos į svetimas rankas.
Danielis Elsbergas ir Entonis Russo, kurie atidavė spaudai vadinamuosius Pentagono dokumentus (juose buvo atskleistos Vietnamo karo priežastys), taip pat buvo patraukti į teismą. Bet federalinis teisėjas nutraukė bylą dėl neteisėtų kaltinimo atstovų, procese atstovavusių Amerikos vyriausybei, veiksmų. Tai buvo Votergeito era. Byla buvo nutraukta anaiptol ne dėl kokių nors paties Šnipinėjimo įstatymo ydų.
1985 metų spalį S.Morisonas buvo pripažintas kaltu ir nuteistas 2-ejus metus kalėti.
2012.09.18