Niekas neabejoja, jog Ukrainoje gausu įvairiausio rango ir kalibro rusiškų šnipų – šnipelių, siekiančių destabilizuoti politinę ir ekonominę padėtį.
Niekas nenustebtų, jei kenkėjų atsirastų net Ukrainos Vyriausybėje, Ukrainos jėgos struktūrose ar Ukrainos parlamente.
Juk Krymo okupacijai ponas Vladimiras Putinas ruošėsi iš anksto. Primityvu manyti, esą Rusiją valdantis kagėbistas iš anksto nepasirūpino turėti gausios armijos informatorių, sabotuotojų, provokatorių tiek Rytų, tiek ir Vakarų Ukrainoje. Greičiausiai šnipų Ukrainoje ponas Vladimiras Putinas turi daugiau negu reikia.
Ukrainoje negali nebūti Rusijos įtakos agentų. Net jeigu slaptoji tarnyba „SAPO“ viešai prabilo apie akivaizdų Rusijos žvalgybos suaktyvėjimą Švedijoje, tai lengva įsivaizduoti, kas dabar dedasi Ukrainoje, į kurią nukreipta visa Kremliaus rūstybė.
Tad ar verta stebėtis, kad Ukrainos slaptosios tarnybos turi užtektinai darbo, ieškodamos ir demaskuodamos „kurmius“?
Leidinyje „Foreign Policy" aptikome šią subtilią temą analizuojančio žurnalisto Šeino Hariso publikaciją (blogas The Compex).
Straipsnio autorius pastebi, jog Ukrainos slaptoji tarnyba SBU tvirtina sėkmingai demaskuojanti užsimaskavusius Rusijos žvalgus. Esą masiškai demaskuojami Rusijos provokatoriai nuo Kijevo iki Charkovo.
SBU sąrašuose – ir Rusijos karinės žvalgybos šnipų tinklas, „susidedantis iš ruso ir trijų ukrainiečių“. Tame sąraše – dar ir moteris, siekusi destabilizuoti padėtį pietinėje Ukrainoje. Beje, tai – vien tik praėjusio mėnesio laimikis.
Autorius dar pastebi: analizuojant viešus Ukrainos valdžios pranešimus įmanoma susidaryti nuomonę, jog SBU vadovybė rusų šnipus gaudo itin sėkmingai.
Bet kodėl savo pasiekimais ir pergalėmis Ukrainos slaptosios tarnybos giriasi viešai, atvirai? Ukrainietiškas patriotizmas greičiausiai niekuo dėtas. Bent jau tokia publikacijos autoriaus versija. Š.Harisas daro išvadą, jog SBU, viešai demonstruodama savo pasiekimus, greičiausiai bando paakinti JAV slaptąsias tarnybas rimčiau dalintis svarbia informacija.
Š.Hariso paaiškinimas toks: JAV slaptosios tarnybos informuoja kolegas ukrainiečius apie Rusijos armijos judėjimus ties Ukrainos siena, tačiau nesidalina kitomis ne mažiau aktualiomis ir svarbiomis paslaptimis. Amerikiečiai nesidalina slapta informacija su SBU ne todėl, kad nenorėtų padėti Kijevui atremti Rusijos provokacijų.
Nesidalina dėl to, kad bijo, jog slapta informacija pateks Rusijos žvalgybai tiesiai į rankas. Kalbant paprastai, Amerika įsitikinusi, jog Rusijos žvalgybos agentų knibždėte knibžda ir Ukrainos slaptosiose tarnybose. Todėl neatmestina versija, jog bent kiek atviresni kontaktai su SBU atneš daugiau žalos nei naudos. Tiesiog Rusijos slaptosios tarnybos per SBU įsitvirtinusius dvigubus agentus sužinos apie CŽV darbo metodus Ukrainos fronte.
Trys buvę JAV slaptųjų tarnybų darbuotojai įsitikinę, jog SBU gretose gausu Rusijai talkinančių „kurmių“ bei nuverstojo prezidento Viktoro Janukovyčiaus šalininkų. Tiesa, esama ir JAV žvalgybos ekspertų, tvirtinančių, jog po 1991-ųjų metų, kai galutinai iširo SSRS, Ukrainos slaptoji tarnyba SBU vis tik išliko „užtektinai kompetetinga bei garbinga“. Bet amerikiečiams vis tik keblu spręsti, ar tos „kompetencijos ir garbingumo“ užtenka norint dalintis labai svarbia informacija.
Paskutinioji tendencija tokia: JAV kongresmenai ragina savo slaptąsias tarnybas rimčiau nei iki šiol bendradarbiauti su SBU. Ir vis tik Ukrainoje susiklosčiusi būtent tokia padėtis, kai pasitikėti negalima niekuo. SBU darbuotojai suskilę į du priešiškus lagerius – vieni tarnauja naująjai valdžiai, kiti tebejaučia simpatijas valdžios netekusiam V.Janukovyčiui. Esant tokiam susiskaldymui niekas niekuo nepasitiki: SBU pavaldiniai nepasitiki viršininkais, viršininkai – pavaldiniais. Tad JAV žvalgyba net ir labai norėdama negali aklai pasitikėti Ukrainos kolegomis
Buvęs JAV žvalgybos darbuotojas Džonas Šindleris mano, jog „Kijevas nuoširdžiai siekia išmėžti visus rusų šnipus“. Tokioms SBU pastangoms Amerika turėtų talikinti. Bet pagalbą privalu teikti neprarandant sveiko proto, kad pagalba Ukrainos slaptosioms tarnyboms netaptų pagalba Rusijos užsienio žvalgybai.
Nuotraukoje: Ukrainos pagrindinės slaptosios tarnybos ženklas.
2014.04.13; 11:15