Sensacingi faktai iš kvepalų kūrėjos Koko Šanel gyvenimo


Kas yra Šanel markės kvepalai – žinome. Tačiau ne visi žinome, kodėl tie itin populiarūs ir brangūs kvepalai, kuriuos mėgsta daugelis prabangą vertinančių pasaulio moterų, vadinasi būtent Šanel kvepalais.

Ogi 20-ojo amžiaus pradžioje gyveno tokia moteris – Gabrielė Šanel (Gabrielle Chanel). Būtent ji ir išrado garsiuosius kvepalus Šanel Nr. 5. Gabrielė Šanel buvo ne tik garsiųjų Mados namų savininkė. Ji buvo ir mecenatė. 

Koko Šanel – moteris legenda, be kurios vardo neįsivaizduojamas Prancūzijos madų pasaulis.

Ji daug dešimtmečių iš eilės darė įtaką ne tik Prancūzijos, bet ir Europos bei pasaulio madoms.

Dėkingi prancūzai ją vertino kaip ir generolą Šarlį de Golį ar dailininką Pikaso. Koko Šanel – viena iš neabejotinai įtakingiausių 20-amžiaus mados kūrėjų.

Šios moters gyvenimas įdomus jau vien dėl to, kad jos vaikystė buvo labai skurdi ir niūri. Ji buvo našlaitė, ilgokai vargo vaikų namuose. Tačiau ji vis tik sugebėjo pasiekti neįsivaizduojamų aukštumų. Ji sukėlė pačią tikriausią revoliuciją kvepalų pasaulyje. Iki jos kvepalai apsiribodavo tik kuo nors vienu; arba rožių, arba jazminų, arba kokių nors kitų gėlių kvapu.

O Koko Šanel sukūrė kvepalus, į kuriuos buvo įtraukta per 80 įvairiausių rūšių kvapų. Jos vardu pavadinti kvepalai Šanel Nr. 5 pasižymėjo tuo, kad į juos buvo sudėta kokių tik įmanoma sodo gėlių kvapų. Ir nė vienas iš jų neišsiskyrė, nebuvo pagrindinis ar svarbiausias.

Ši ypatybė sulaukė neįsivaizduojamo palankumo ir populiarumo. Kiekvienas įsimylėjelis vyras savo moteriai siekė padovanoti kvepalus “Šanel”. Iki šiol buteliukas su “Šanel” aromatais laikomas gero tono ženklu, bylojančiu apie taurius, stiprius, gražius vyro jausmus.

Šanel kvepalų išradėjai KokoŠanel ilgainiui buvo atvertos visos daugianacionalinės Paryžiaus aukštuomenės durys. Per 88-erius gyvenimo metus Koko Šanel savo vardą suteikė žinomiausioms, labiausiai pamėgtoms drabužių kolekcijoms, įspūdingiausiems Madų namams, labiausiai perkamiems kvepalams.

Nepaisant Antrojo pasaulinio karo ir po jo sekusio skurdo tiek amerikiečių, tiek prancūzų, tiek kitų šalių vyrai noriai pirko būtent “Šanel” kvepalus. Ir dovanojo savo mylimosioms, žmonoms, meilužėms. Koko Šanel mirė 1971-aisiais metais. Tuo metu jos turtas buvo įvertintas 15 milijonų JAV dolerių suma.

Tai – lyg ir svarbiausi Koko Šanel biografijos faktai. Tačiau Frančesko Rigateli laikraštyje “La Stampa” straipsnyje “Koko – nacistų šnipė. Knyga prieš mitą” rašo, esą garsiųjų mados namų Chanel įkūrėja kadaise tarnavo nacistinės Vokietijos žvalgybai. Frančesko Rigateli remiasi neseniai Amerikoje išleista Halo Vogano knyga. Būtent toje knygoje metami įtarimai, esą Koko  Šanel turėjo slapyvardį “Vestminster” ir asmeninį numerį F – 7124. Kitais žodžiais tariant, pati garsiausia prancūziškų madų kūrėja slapta talkino ano meto vokiečių žvalgybai.

Įtarimų, jog Koko Šanel bendradarbiavo su Trečiuoju Reichu, būta ir anksčiau. Bet minėtoje amerikiečio knygoje pateikiami konkretūs duomenys: karinė Vokietijos žvalgyba Abveras ją užverbavo 1940-aisiais, kai Koko Šanel ėjo 57-uosius metus. Nuo to laiko ji vokiečiams tapo agentu "Vestminster". Šis slapyvardis parinktas neatsitiktinai. Hercogas Vestminsteris buvo vienas iš jos gausių meilužių.

Būtent Abvero paliepimu Koko Šanel vykdavo į Ispaniją. Daugiausiai – 1941-aisiais metais. Drauge su baronu Lui De Vofrelanu. Tam baronui buvo pavesta ieškoti naujų šnipų pačiose įvairiausiose sferose. Šios žinios – skaudus smūgis Koko Šanel reputacijai. Juk ji visuomet neigė ryšius su nacistine Vokietija

Beje, panašius kaltinimus kadaise buvo mėginama pateikti ir kai kuriems kitiems žinomiems prancūzams – dainininkei Editai Pjaf, broliams Kartje, Žanui Kokto, Morisui Ševalje, Sašai Gitri. Bet ne visiems šie kaltinimai prilipo.

“La Stampa” autorius pastebi, jog Koko Šanel kaip stiprios, valdingos, daug gyvenime pasiekusios moters įvaizdis įsitvirtinęs prancūzų sąmonėje labai tvirtai. Ir dar nežinia, ar gausūs gerbėjai sutiks patikėti, jog jų numylėtinė herojė Koko Šanel vis tik turėjo ryšių su nacistine Vokietija. Galų gale ar tie įrodymai apie “Vestminster” slapyvardį ir asmeninį numerį F – 7124 yra patikimi? 

Nuotraukoje: garsioji kvepalų “Šanel 5” kūrėja Koko Šanel.

2013.03.01

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *