Vokietija: „Amerikiečiai mus apgavo“


Vokietijos ir Amerikos sutartis dėl abipusio atsisakymo šnipinėti žlunga: derybos oficialiai nepasibaigė, tačiau Vokietija prarado viltį, kad JAV liausis sekti vokiečius, rašo Süddeutsche Zeitung, remdamasis savo šaltiniais iš VFR Federacinės žvalgybos tarnybos.

Leidinys pažymi, kad amerikiečiai „net nesutiko pažadėti, kad jie ateityje nesiklausys Vokietijos vyriausybės narių ir aukščiausių valdininkų“, o taip pat atsisakė pranešti, nuo kurio momento buvo stebimas VFR kanclerės Angelos Merkel telefonas ir ar nesekamas (dabar ar anksčiau) kas nors ir vedančiųjų Vokietijos politinių veikėjų.

Be to, vokiečių žvalgai nebuvo įleisti į patalpas JAV ambasados teritorijoje Berlyne, kuriose, kaip manoma, įrengti radijo perėmimo prietaisai.

Ryšium faktiškai žlugus deryboms, Vokietijos specialiosiose tarnybose „viešpatauja didelis nusivylimas“, sakoma straipsnyje. Toks posūkis „Berlynui buvo netikėtas“, ten „tikėtasi greitos ir teigiamos“ baigties, nes dar rugpjūtyje iš Vašingtono buvo gauti „žodiniai įtikinėjimai“, kad šnipinėjimas amerikiečių šnipinėjimas Vokietijoje baigtas, taip pat ir ekonominis.

„Amerikiečiai mus apgavo“, – sakė Bavarijos laikraščio korespondentui neįvardytas „aukštas valstybės tarnautojas“.

Šaltinis: Süddeutsche Zeitung

Slaptai.lt redakcijos prierašas.

O gal amerikiečiai elgiasi teisingai, jog nepasitiki sąjungininkų slaptosiomis tarnybomis? Juk kai kurių NATO ir ES šalių žvalgybos – itin silpnos. Būta laikotarpių, kai Vokietijos žvalgyboje knibždėte knibždėjo priešiškų šalių šnipų, įskaitant pirmiausia Rusijos žvalgybos atstovus. Būta laikotarpų, kai Vokietijos žvalgyba nesugebėjo įgyvendinti nė vienos rimtos kontržvalgybinės operacijos, nukreiptos prieš Rusijos žvalgybą. Būta dešimtmečių, kai amerikiečių žvalgybos dėl informacijos nutekėjimo pavojaus bijojo artimiau bendradarbiauti su kolegomis iš Vokietijos slaptųjų tarnybų – nepradėdavo nė vienos bendros operacijos. Apie kai kurias silpnąsias Vokietijos žvalgybos puses savo knygoje "Apgaulė" pasakoja slaptųjų tarnybų ekspertas, žurnalistas Edvardas Lukasas. 

Tad Vokietijos kanclerės Angelos Merkel pasipiktinimai amerikiečių elgesiu neatrodo itin nuoširdūs. nebent Vokietijos kanclerė A.Merkel prastai informuota apie vokiečių žvalgų ir kontržvalgų "Achilo kulną".

Galų gale kokie čia dar gali būti susitarimai tarp žvalgybų … nešnipinėti vienas kito? Galbūt Vokietija siunta tik dėl to, kad neturi rimtų pajėgumų Vašingtonui atsakyti tuo pačiu? Vaizdžiai tariant, jei Vokietija galėtų, ji lygiai taip pat elgtųsi Amerikoje, kaip dabar amerikiečiai elgiasi Vokietijoje.

2014.01.24; 05:55

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *