Skalūninių dujų telkinių naudojimas sumaišys kortas energetinio saugumo sferoje – kai kam tas pageidautina, bet vis dėlto pavojinga, rašo “Le Monde” laikraštyje” Grenoblio Vadybos mokyklos profesorius Ugas Puasonje (Hugues Poissonnier). Pagrindiniai vykstančios revoliucijos veikėjai yra JAV ir Kinija.
„Nauja geopolitinė pusiausvyra pasaulyje formuojasi Amerikos gelmėse, – konstatuoja straipsnio autorius. – Leisdamos Amerikai sumažinti savo energetinę priklausomybę, skalūninės dujos iškelia Amerikos strateginio prioriteto klausimą: naftos tiekimo iš Artimųjų Rytų šalių stabilumą. Vardan to stabilumo JAV užtikrino jūrų prekybinių kelių saugumą, o taip pat vaidino žandaro vaidmenį šalyse – tiekėjose“.
Ir nors amerikiečių naftos poreikiai didžiuliai, Jungtinėse Amerikos Valstijose (o taip pat Kanadoje ir Meksikoje) sava naftos ir dujų gavyba didėja milžiniškais tempais, ir tai suteikia pagrindo kai kuriems specialistams tvirtinti, kad po kurio laiko Šiaurės Amerika pati pakankamai apsirūpins energija.
Todėl galima rimtai kalbėti apie pavojų, kad JAV atsisakys stabilizacinio vaidmens Artimuosiuose Rytuose. U.Puasonje nuomone, kalbama būtent apie pavojų, liečiantį visą pasaulį, kuris daugelį metų naudojosi nafta iš Persų įlankos dėka to, kad JAV garantavo regiono saugumą. Tuo pirmiausia naudojosi Kinija, kuri rizikuoja greitai būti priversta pati rūpintis naftos tiekimo jūra iš Persų įlankos saugumu, o tai neįmanoma, turint tik vieną lėktuvnešį, mano ekspertas.
Bet net jeigu atsirastų Kinijoje atitinkamas karo laivynas, jis nepajėgtų užtikrinti saugumo Persų įlankoje, įsitikinęs U.Puasonje. „Tokiu būdu skalūninės dujos, ryšium su kuriomis yra pagrindo kalbėti apie revoliuciją, gali sukelti problemų Kinijai, nepaisant tokio paradokso, kad skalūninės dujos laikomos pirmiausia naujais energetiniais ištekliais ir jų gausybė yra Kinijos gelmėse“, – rašo “Le Monde”.
Tuo pačiu autorius įsitikinęs, kad JAV pasiliks Artimuosiuose Rytuose. Tiesa, ne tam, kad užtikrintų naftos tiekimą, o stengdamosios gauti papildomų svertų derybose su Kinija. „Ir toliau užtikrinti stabilumą toje zonoje ne taip jau sudėtinga, jeigu tai suteikia galimybių reikalauti nuolaidų iš Kinijos mainais už teikiamą paslaugą“, – pabrėžia leidinys.
Ir nors iš pirmo žvilgsnio pasaulis nelabai pasikeis geopolitiniu aspektu dėl skalūninės revoliucijos, nes JAV ir toliau vaidins tradicinį žandaro vaidmenį Persų įlankoje, tikrumoje pagrindinių žaidėjų jėgų santykis išgyvens revoliuciją, įsitikinęs U.Puasonje. Na, o Europa, nebūdama didelė energetinė žaidėja, rizikuoja vėl pasitenkinti žiūrovės vaidmeniu, apibendrina leidinys.
Šaltinis: “Le Monde”
2013.01.26