Skrudžas Makdakas: neįvertintas spekuliantas


„Jeigu tarptautinė finansų politika imtų pavyzdį iš Disnėjaus personažo Skrudžo Makdako, mes būtume išvengę kelių pastaraisiais metais mus užklupusių krizių”.

Bent jau šitaip mano Peras Štainbriukas, buvęs VFR finansų ministras ir kandidatas į kanclerius nuo VSDP.

„Reikėjo įsigyti daugiau didelių seifų, kaip turėjo Skrudžas Makdakas, ir laikyti juose pinigus, o ne užtvindyti jais rinkas ir pūsti finansinius burbulus“, – cituoja “Tagesspiegel” pernykštį politiko interviu leidiniui.

„Netrukus Skrudžui oficialiai sukaks 65 metai. Jis pirmą kartą pasirodė viešai 1947 metų gruodį Walto Disney‘aus komiksų serijoje “Donald Duck”.

Ją sukūrė Karlas Barksas – komiksų dailininkas, 1940–1960 metais padaręs „Ančių istorijomis“ pasauliui didesnę įtaką, negu bet kas kitas“, – pasakoja straipsnio autorius Larsas fon Terne.

„Turint omenyje krizes, kurias išprovokavo pastaruoju metu įsisiautėję finansų rinkų dalyviai, senajį šykštuolį galima liaupsinti kaip investicinio bankininko priešingybę: jis investuoja tik tai, ką pats uždirbo, ir gina savo dievinamus talerius iš visos širdies. Vargu ar jam būtų atėję į galvą investuoti juos į nekilnojamojo turto burbulą“, – samprotauja autorius.

„Tačiau jo polinkis juos kaupti irgi nelabai naudingas ekonomikai. Vienas jo šūkis skelbia: „Tas, kas švaisto pinigus, nieko nenusimano apie tikruosius kapitalisto džiaugsmus“.

Pasak autoriaus, Skrudžas Makdakas, skirtingai nuo daugelio realiai egzistuojančių milijardierių, savo pinigus užsidirbo savo darbu. „Skrudžas Makdakas: jo gyvenimas, jo milijardai“ autoriaus ir dailininko Dono Rosos sukurta jo biografija tokia: jis gimė XIX amžiaus pabaigoje neturtingoje, bet apsukrioje šeimoje.

Pirmąjį talerį, uždirbtą tada valant avalynę, jis saugo kaip talismaną. Tais laikais, pasakoja autorius, Skrudžas nusprendė emigruoti į Ameriką: „Aš būsiu tvirtesnis už pačius tvirčiausius ir gudresnis už pačius gudriausius ir doru keliu užkopsiu į patį viršų“.

Jis – Amerikos milijonieriaus – selmeidmeno archetipas: jis susikrovė turtus ieškodamas aukso Aliaskos kasyklose, paskui – būdamas galvijų varovu ir garlaivio kapitonu Misisipėje. Jis vadovavosi tokiais principais kaip „taupyk nuolat, tada ir blogu laiku neliksi be nieko“. Dabar jo imperijai priklauso bankas, maklerių kontoros, geležinkeliai, oro linijos, žaislų fabrikai ir šachtos, praneša autorius.

Pasak autoriaus, nors personažas atsirado JAV, šiandien jis labiau mėgstamas Europoje. 

Šaltinis: “Tagesspiegel”

2012.11.28

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *