Kamora – viena didžiausių kriminalinių organizacijų ne tik Italijoje, bet ir visame pasaulyje. Tačiau ši Italijos mafijos grupuotė gruodį patyrė triuškinantį pralaimėjimą. Italijos karabinieriai sučiupo Italijos mafijos Kamora lyderį, kuris nuo teisėsaugos slapstėsi beveik 16 metų. Apie tai praneša žurnalistas Darijo Del Porto laikraštyje “La Repubblica”.
Šiame leidinyje smulkiai aprašoma, kaip buvo surengta Kamoros klano karaliaus Mikelės Zagarijos sulaikymo operacija. Laikraštis tvirtina, jog Kamoros vadeiva sulaikytas Maskanjos gyvenvietėje. Sulaikymo operacijoje dalyvavo apie tris šimtus Italijos policininkų. Padėtį iš oro stebėjo trys policijos sraigtasparniai. Iš viso gyvenvietėje atliktos 34 kratos.
Kamoros lyderį medžiojo beveik du dešimtmečius. O jis tuo metu slapstėsi specialiai po žeme įrengtame bunkeryje. Beje, labai prabangiai ir moderniai įrengtame bunkeryje. Modernumas ir prabanga tikrai byloja, jog bunkeris įrengtas buvo ne eiliniam mafijos vadeivai, o būtent – mafijos krikštatėviui. Italijoje daug kam atrodė, kad Kamora – neįveikiama, o jos bosas – nesugaunamas. Net daugelis ekspertų baiminosi, kad Kamoros egzistavimas – amžinas. “Šiame pasaulyje nėra nieko amžino išskyrus Kamoros klaną”, – ironizavo kai kurie Italijos teisėsaugos analitikai. Tačiau Kamora sulaukė liūdnų dienų.
Beje, Kamoros lyderis iš slėptuvės, kuri buvo įkasta penkių metrų gylyje, “iškrapštytas” pasitelkus į pagalbą tik galingus grąžtuvus. Grąžtuvų pagalba buvo išardytos bunkerio lubos. Tik taip pavyko įsilaužti į slėptuvę. Suėmimo operacijos metu darbininkai grąžtuvai netyčia perkirto elektros tiekimo laidus, bunkeryje nustojo degti šviesa ir veikti oro kondicionieriai. Tada Kamoros vadeiva pats ėmė belstis į lubas, prašydamas atidaryti liuką ir jį ištraukti į paviršių.
“Galų gale košmaras liovėsi”, – lengviau atsipūtęs pareiškė Pjeras Graso, Italijos kovos su mafija prokuroras. Būtent šis prokuroras palaikė nuolatinį ryšį su Neapolio tyrėjumi Filipu Beatriče, atsakingu iš Kamoros vadeivos areštą. Apie sėkmingai pasibaigusią operaciją čia pat buvo informuota Italijos Teisingumo ministrė Paola Severino, kurią netrukus su pergale pasveikino Italijos premjeras Marijo Monti. Italijos vidaus reikalų ministras operaciją vadina “milžiniška pergale”. Italijos teisėsaugą už ryžtingumą pasveikino ir Italijos prezidentas.
Šiuo metu ekspertai aiškinasi, kaip buvo įrengtas mafijos boso bunkeris. Bunkerio dydis – dvidešimt kvadratinių metrų. Kambarys – labai jaukiai apstatytas. Ant sienos kabojo Kryžius ir dviejų jaunuolių nuotraukos. Ant stalo – modernus, galingas kompiuteris, dėžė su dokumentais, Stivo Džobso biografija, taip pat – teisėjo Rafaelio Kantone ir žurnalisto Džidi Di Fjore knyga. Ir, be abejo, Roberto Saviano knyga “Kamora”. Būtent šioje knygoje smulkiai aprašomi kruvini Kazalezi klano žygiai.
Bunkeryje neaptikta nei pinigų, nei ginklų. Lova – dvigulė. Sienose įrengti trys galingi minitoriai, kurių pagalba buvo galima stebėti, kas dedasi viršuje. Taip pat – telefonas, leidžiantis palaikyti nuolatinį ryšiį su pirmąjame namo aukšte esančiais žmonėmis.
Neapolio prokuroras Džandomeniko Lepore sako, kad “Kamora žlugo, o valstybė – nugalėjo”. Jo manymu, “kruvinasis Kamoros puslapis užverstas amžiams”.
Parengta pagal “La Repubblica”.
2011.12.10