Sunkūs Lietuvos ir Lenkijos tarpusavio santykiai


„The Economist” leidinio analitiniame straipsnyje “Sunkūs Lietuvos ir Lenkijos santykiai” pažymima, jog, atsižvelgiant į Rusijos didinamų išlaidų gynybai bei NATO strateginio planavimo kontekstą, Baltijos valstybėms ir Lenkijai būtų pageidautina surengti 2013 metų spalį – lapkritį bendras karines pratybas.

Tačiau, organizuojant tokias pratybas, reikėtų išvengti nesėkmių, kurios pakenktų įvaizdžiui. Sakykim, jeigu bus viešai skelbiama apie pratybų scenarijų, kuris realiai atkartotų specifinės ginkluotės panaudojimo aplinkybes, tačiau juo nebus pasinaudota, tai galėtų būti vertinama kaip ženklas Rusijai, kad JAV nebesidomi savo sąjungininkėmis Europoje.

Jeigu Italija, teisindamasi skurdu, atsisakys siųsti į karines pratybas specialiąsias pajėgas arba Prancūzija nenorės skirti mokymams sausumos pajėgų, tai galėtų būti įvertinta kaip signalas, jog NATO valstybės narės, nutolusios nuo Rusijos, nustojo rūpintis pagrindiniu teritorinės gynybos uždaviniu.

Straipsnio autorius daro išvadą, jog bus stebima, ar pašliję Lenkijos ir Lietuvos diplomatiniai santykiai atsilieps gynybiniam planavimui. Jau dabar matyti pasekmės – Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė atsisakė dalyvauti Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentų susitikime Varšuvoje. Nors pripažįstama, jog prezidentų susitikimai dažnai nėra svarbiausi tarptautinėje diplomatijoje, tačiau šiuo atveju valstybės vadovų bendravimo kelias būtų buvęs naudingas tarpvalstybiniams santykiams pagerinti.

Publikacijos autorius trumpai perpasakoja laikraštyje „Rzeczpospolita“ išspausdintą Jerzy Haszczyskio straipsnį apie Lenkijos ir Lietuvos įtemptus santykius. Pažymima, jog D. Grybauskaitės atsisakymas vykti į susitikimą Varšuvoje ir jos nuostata Lenkijos atžvilgiu sulaukė Lietuvos parlamento pirmininkės pavaduotojo Česlovo Juršėno pritarimo. Tai, anot straipsnio autoriaus, yra bloga naujiena lenkams, kurie tikėjosi, jog galbūt rudenį valdžią perėmusi centro kairiųjų vyriausybė bus palankesnė.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje: Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė, atsisakiusi dalyvauti Baltijos šalių ir Lenkijos prezidentų susitikime Varšuvoje. Manoma, kad šiuo atsisakymu prezidentė D.Grybauskaitė pademonstravo, jog Vilnius daugiau netoleruos Varšuvos išpuolių ir nepagarbos Lietuvai.

(The Economist, “Sunkūs Lietuvos ir Lenkijos santykiai”)

2012.04.30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *