Talibanas švenčia antrąsias valdžios perėmimo Afganistane metines


Afganistanas. Kabulas. EPA – ELTA nuotr.

Kabulas, rugpjūčio 15 d. (AFP-ELTA). Radikalus islamo Talibanas antradienį švenčia valdžios perėmimo Afganistane antrąsias metines. Ta proga saugumo kontrolės postuose visame Kabule plevėsavo „Afganistano Islamo Emyrato“ – taip šalį vadina Talibanas – vėliavos. Sostinės gatvėmis riedėjo automobilių vilkstinės su Talibano nariais, o vyriausybės šalininkai rinkosi Massoudo aikštėje netoli apleisto JAV ambasados pastato.
 
Kai kurie vyrai buvo su ginklais, kiti šypsodamiesi darėsi asmenukes. Vaikai pardavinėjo baltas vėliavas su islamo tikėjimo išpažinimo užrašu, pasakojo AFP žurnalistai. Talibanas metinių dieną paskelbė šventine nedarbo diena. Herate Vakarų Afganistane Talibano šalininkai skandavo: „Mirtis europiečiams, mirtis vakariečiams, tegyvuoja Afganistano Islamo Emyratas, mirtis amerikiečiams“.
 
2021 m vasarą tarptautiniai daliniai po beveik 20 metų pasitraukė iš Afganistano. Po greito veržimosi visoje šalyje Talibanas rugpjūčio 15 d. vėl perėmė valdžią ir paskelbė „Islamo Emyratą“. Po Afganistano vyriausybės nuvertimo talibai drakoniškais įstatymais įtvirtino savo griežtą islamo interpretaciją ir smarkiai apribojo pirmiausiai moterų teises.
 
Afganistanas. Kabulo gatvėse. EPA – ELTA foto

„Kabulo užkariavimas dar kartą įrodė, kad niekas negali kontroliuoti išdidžios Afganistano tautos“, – antradienį pareiškė Talibano institucijos. Valdžios perėmimas esą leido „atverti kelią islamo sistemos Afganistane sukūrimui“.
 
Kai kuriems afganistaniečiams švenčiant pagerėjusią saugumo situaciją Afganistane ir Talibano valdymą, kitiems rugpjūčio 15 d. yra liūdna diena – daugelis  kenčia dėl prastos ekonominės padėties ir užsienio humanitarinės pagalbos trūkumo.
 
Ūkininkas Rahatullahas Azizis sakė, kad anksčiau užsidirbdavo pragyvenimui augindamas derlių, o dabar „turi tik tiek, kad galėtų pavalgyti“. Tačiau jis esą dabar gali be rūpesčių keliauti, nebijodama būti užpultas.
 
To valdant Talibanui negali daryti Afganistano moterys, bent jau nelydimos vyrų. Joms žingsnis po žingsnio buvo užkirstas kelias ir į mokslą. Prieš metines kelios moterys surengė nedidelę demonstraciją, daugelio jų veidai buvo uždengti. „Visos Afganistano mergaitės ir moterys nori susigrąžinti savo laisvę“, – prieš metines sakė buvusi studentė Hamasah Bawa.
 
Rasa Strimaitytė (ELTA)
 
2023.08.16; 00:30
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *