Kauno apygardos teismas leido videostudijai „SLAPTAI“ susitikti su įkalintais Gatajevais


Birželio 29 dieną videostudija „SLAPTAI“ gavo oficialų Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Algimanto Smolsko pasirašytą raštą, kuriame teigiama, jog žurnalistui Gintarui Visockui leista pasimatyti su nuteistaisiais Khadizhat Gataeva ir Malik Gataev. Oficialiame Kauno apygardos teismo laiške tvirtinama: „vadovaujantis Lietuvos Respublikos Suėmimo vykdymo įstatymo 17 straipsnio 1 dalimi, kuriame nurodyta, jog teismo, kurio žinioje yra baudžiamoji byla, rašytiniu sutikimu suimtieji turi teisę susitikti su žurnalistais. Todėl sutinkame Gintarui Visockui, videostudijos „SLAPTAI“ direktoriui, leisti pasimatyti su nuteistaisiais Khadizhat Gataeva ir Malik Gataev“. Videostudija „SLAPTAI“ dėkoja Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkui Algimantui Smolskui už suteiktą galimybę susitikti su įkalintais čečėnais Gatajevais. Tuo pačiu videostudija „SLAPTAI“ primena, kad gegužės mėnesį teisėjas Almantas Lisauskas tokio leidimo nedavė. Jis oficialiame laiške tvirtino, jog su Gatajevais jokiu būdu negalima susitikti. Niekad niekada. Esą šioje byloje viešumas visiškai neįmanomas.

Gintaras Visockas

Birželio 29 dieną videostudija „SLAPTAI“ gavo oficialų Kauno apygardos teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininko Algimanto Smolsko pasirašytą raštą, kuriame teigiama, jog žurnalistui Gintarui Visockui leista pasimatyti su nuteistaisiais Khadizhat Gataeva ir Malik Gataev. Oficialiame Kauno apygardos teismo laiške tvirtinama: „vadovaujantis Lietuvos Respublikos Suėmimo vykdymo įstatymo 17 straipsnio 1 dalimi, kuriame nurodyta, jog teismo, kurio žinioje yra baudžiamoji byla, rašytiniu sutikimu suimtieji turi teisę susitikti su žurnalistais. Todėl sutinkame Gintarui Visockui, videostudijos „SLAPTAI“ direktoriui, leisti pasimatyti su nuteistaisiais Khadizhat Gataeva ir Malik Gataev“.

Videostudija „SLAPTAI“ dėkoja Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininkui Algimantui Smolskui už suteiktą galimybę susitikti su įkalintais čečėnais Gatajevais. Tuo pačiu videostudija „SLAPTAI“ primena, kad gegužės mėnesį teisėjas Almantas Lisauskas tokio leidimo nedavė. Naudodamiesi šia proga savo skaitytojams primename, kaip domėjomės Gatajevų byla: kokios institucijos mums padėjo, o kokios kategoriškai trukdė išklausyti visas suinteresuotąsias puses.

Teisėjas Almantas LISAUSKAS neleido susitikti su įkalintais Gatajevais

Prabėgo daugiau nei pusė metų, kai www.slaptai.lt “XXI amžiaus” priedas “Slaptieji takai” gilinasi į painią, mįslingą, sudėtingą čečėnų Hadižat ir Maliko Gatajevų sulaikymo bylą. Mūsų laikraščiui pavyko susitikti su trimis Gatajevų įvaikintais čečėnų tautybės jaunuoliais, kurie tvirtino, jog Gatajevai jų neskriaudė nei fiziškai, nei morališkai, nei finansiškai. Tiek Ali Latajevas, tiek Magomedas Salach – Gabajevas, tiek Denis Volovskij mums tvirtino, jog savo tėvams jie neturį jokių priekaištų bei pretenzijų. Jie dėkingi savo tėvams už suteiktą pastogę, išsilavinimą, už tai, kad išvežė iš Šiaurės Kaukazo, kur vis dar nėra saugu gyventi. Šie čečėnai taip pat mums pateikė versiją, kodėl kai kurie kiti augintiniai galėjo duoti Gatajevams nepalankius parodymus (apie tai išsamiai rašyta ankstesniuose “Slaptųjų takų” numeriuose).

O Gatajevų augintinis D.Volovskij papasakojo itin šokiravusią istoriją. Pasirodo, Lietuvos VSD pareigūnai jį be jokių prokuroro leidimų buvo nusivežę į savo būstinę Kaune Šilainiuose ir ten maždaug septynetą valandų be perstojo įtikinėjo duoti Gatajevams nepalankius parodymus. Tiksliau tariant, reikalavo duoti melagingus parodymus. Tokio pobūdžio moralinis spaudimas tęsėsi ne vieną valandą (kitą dieną D.Volovskij dėl išsekimo ir psichologinio šoko atsidūrė ligoninėje).

Beje, nei prieš tardymą, nei tardymo metu D.Volovskiui neleista skambinti nei savo netikriesiems broliams, nei advokatams, ginantiems Kaune įkalintus Gatajevus, nei įkalintų Gatajevų artimiesiems. Pasak D.Volovskij, duoti neteisingus parodymus jį vertė apie penketą pareigūnų. Priešingu atveju lietuviškieji džeimsai bondai grasino deportacijomis bei kitais panašaus pobūdžio nemalonumais. Visus savo įspūdžius, pastebėjimus, įžvalgas D.Volovskij nepabijojo atvirai papasakoti videostudijai “SLAPTAI” ir “XXI amžiui”. Po D.Volovskio išpažinties šių eilučių autorius buvo pakviestas į Helsinkį (kartu su D.Volovskiu). Apie D.Volovskio akistatą su Lietuvos VSD pareigūnais buvo išsamiai papasakota Suomijos žurnalistams, kurie, švelniai tariant, buvo šokiruoti. Suomiai negalėjo patikėti, jog NATO aljansui ir Europos Sąjungai priklausančioje šalyje saugumo pareigūnai gali nebaudžiami daryti moralinį spaudimą liudytojams. Apie D.Volovskio vizitą į Helsinkį išsamius straipsnius paskelbė visi pagrindiniai Suomijos dienraščiai, savaitraščiai, žurnalai.

Duodamas interviu Suomijos laikraščiams, tvirtinau, jog šioje istorijoje įžvelgiu galimas Rusijos slaptųjų tarnybų intrigas. Kremlius nesuinteresuotas, jog Vakaruose sėkmingai gyvuotų stipri antirusiška čečėnų diaspora. Juk Kremlius labai panašiai elgėsi ir po Antrojo pasaulinio karo, persekiodamas į Vakarus pabėgusius lietuvius, latvius, estus, ukrainiečius. Negi pamiršome šiuos faktus? Todėl nieko nuostabaus, jei Kremlius ir dabar siekia, kad į Vakarus pabėgę antirusiškų pažiūrų čečėnai būtų atgal sugrąžinti į Rusiją. Arba nužudyti. Visi juk skaitėme gausius tarptautinių agentūrų pranešimus, kaip Kremliaus ir R.Kadyrovo agentai persekioja Norvegijoje, Turkijoje ar Didžiojoje Britanijoje gyvenančius čečėnus, nesutinkančius grįžti atgal į Šiaurės Kaukazą.“Slaptieji takai” svarstė šitaip: jei antirusiškų pažiūrų čečėnai žudomi Norvegijoje, Turkijoje ar Didžiojoje Britanijoje, kodėl Rusijos Federalinės saugumo tarnybos ranka negalėtų pasiekti jų Lietuvoje?

Tik Lietuvoje, matyt, įgyvendinamas kur kas subtilesnis planas. Prieš Gatajevus nenaudojamas smurtas. Su jais susidorojama neva teisinėmis priemonėmis: jie kaltinami skriaudę vaikus ar klastoję su gauta labdara susijusius dokumentus (mūsų žiniomis, sumos čia tiesiog juokingos – vos keli tūkstančiai eurų). O kad ši byla būtų neprieinama visuomenei, jos ėmėsi Povilo Malakausko vadovaujamas lietuviškasis saugumas. Šią versiją dar labiau sustiprino mirtina tyla, ateinanti iš oficialių Lietuvos institucijų. Iš Lietuvos VSD vadovo ir Lietuvos Seimo NSGK pirmininko – net menkiausio paaiškinimo, kodėl šia buitine byla taip aktyviai domisi lietuviškasis saugumas.

Šiuos mano įtarimus netiesiogiai sustiprino ir Kauno miesto apylinkės teismo teisėjas Almantas Lisauskas.www.slaptai.lt ir “Slaptieji takai” šį mėnesį norėjo tęsti žurnalistinį tyrimą dėl Gatajevų sulaikymo aplinkybių. Ketinau išklausyti pačių Gatajevų nuomonę, kodėl jie buvo sulaikyti ir įkalinti. Todėl oficialiai kreipiausi į Kauno miesto apylinkės teismo teisėją A.Lisauską, kuris nagrinėja šią bylą. Štai kas buvo parašyta mano laiške: “Maloniai prašytume Jūsų leidimo pasimatyti su Khadizhat ir Maliku Gataevais. Mes atliekame žurnalistinį tyrimą dėl galimų žmogaus teisių pažeidimų Khadizhat ir Maliko Gataevų byloje Nr. 1-384-226. Iš anksto dėkojame už informaciją apie Jūsų sprendimą”. Maniau, kad leidimas susitikti su įkalintais Gatajevais bus duotas, kadangi toks leidimas prieš keletą mėnesių, mano žiniomis, buvo duotas Žmogaus teisių stebėjimo instituto ekspertei Jolantai Samuolytei. Jai be didesnio vargo leista susitikti su įkalintais Gatajevais.

Tačiau šių metų gegužės 7-ąją sulaukiau štai tokio Kauno miesto apylinkės teismo teisėjo A.Lisausko laiško: “Atsakydami į 2009-05-01 raštą pranešame, kad LR BPK 341 str. nenumato Jūsų prašyme išdėstytų pagrindų, be to, byla nagrinėjama neviešame teisiamajame posėdyje, todėl leidimas pasimatyti negali būti išduotas. Almantas Lisauskas”.Kodėl teisėjas A.Lisauskas uždraudė pasimatyti su įkalintais Gatajevais? Toks jo sprendimas dar labiau sustiprina įtarimus, jog šioje byloje – ne viskas skaidru ir švaru. Beje, “Slaptieji takai” šį mėnesį taip pat norėjo susitikti su tais čečėnų jaunuoliais, kurie teisme davė Gatajevams nepalankius parodymus. Tačiau Gatajevus kritikuojantys čečėnai, skirtingai nei tie, kurie duoda Gatajevams palankius sprendimus, akylai saugomi VSD agentų. Todėl su jais susitikti – taip pat neįmanoma. Nebent reikia prašyti VSD vadovo P.Malakausko leidimo. O tokio leidimo VSD vadovas juk neduos…

Internetinė svetainė www.slaptai.lt artimiausiu metu paskelbs interviu su Kaune įkalintais Gatajevais.

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas.