Tiesioginių įkalčių dėl žvalgybinio skrydžio nerasta


Amelia Earhart – žymi JAV lakūnė, įtarta, kad Antrojo pasaulinio karo išvakarėse skraidė žvalgybon virš Japonijos užimtų salų.

Amelia Earhart (1897 – 1937) pasiekė keletą aviacijos rekordų. Iš pradžių ji tapo pirmąja moterimi keleive, perskridusia per Atlantą (apie tai vėliau ji parašė knygą; iš viso A.Earhart savo nuotykius įamžino keliuose darbuose). Paskui ji tapo pirmąja moterimi pilote, perskridusia Atlantą įgulos sudėtyje. Ir pagaliau pirmąja moterimi, įveikusia tą maršrutą viena pati.

Pirmojo pasaulinio karo metu ji slaugė sužeistus kareivius Kanadoje. Paskui įstojo į Kolumbijos universitetą Niujorke, bet netrukus mokslus metė ir pradėjo dirbti, ketindama susikaupti pinigų skraidymo kursams.

1928 metais A.Earhart kaip keleivė perskrido Atlanto vandenyną, o 1932 metais įveikė tą maršrutą savarankiškai. Ji buvo pirmoji moteris, kirtusi Jungtinių Valstijų teritoriją oru į abi puses. 1935 metais ji atskrido į Kaliforniją iš Havajų salų, įveikusi kartu sudėtą atstumą, didesnį už tą, kai perskrido Atlantą.

1937 metais kartu su borto inžinierium Fredu Nunenu Earhart bandė apskristi aplink pasaulį. Ir kai ji jau įveikė du trečdalius atstumo, jos lėktuvas dingo netoli Haulendo salos Ramiajame vandenyne.

Atkakliai sklandė kalbos, kad ji sėkmingai nusileido negyvenamoje saloje, bet ją ten neva tai rado japonai ir, apkaltinę šnipinėjimu, įvykdė egzekuciją. Tačiau tiesioginių įkalčių, kurie patvirtintų šią versiją, taip ir nebuvo rasta. Greičiausiai A.Earhart buvo priversta nusileisti ant vandens arba sudužo lėktuvas, o avarijos priežastis, sprendžiant iš visko, buvo tokia, kad ji, prastai valdydama radijo navigaciją, nukrypo nuo kurso ir pasimetė vandenyne.

Gandai, kad ji neva tai žvalgė Japonijos karines jūrų bazes, pirmą kartą atsispindėjo 1943 metų kino filme „Skrydis į laisvę“. Rosalind Russel, nusifilmavusi pagrindiniame vaidmenyje, sukūrė ekrane lakūnės žvalgės paveikslą. Jos draugas (kurį vaidino Fred Makmurray), pasinaudojęs jos surinkta žvalgybine informacija, ėmė vadovauti Japonijos salų bombardavimams.

Įdomu, kad į savo paskutinį skrydį A.Earhart leidosi tuo pačiu lėktuvu – Lockheedų korporacijos 10 modelio Electra, kuriuo antrojo pasaulinio karo išvakarėse į žvalgybinius žygius virš Vokietijos skraidė lakūnas Sidney Cottonas.

Nuotraukoje: žymi JAV lakūnė Amelia Earhart.

2013.05.23

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *