Vakarų spauda atpasakoja Boriso Nemcovo ir Leonido Martyniuko pranešimą „Vergo gyvenimas galerose“. Visi leidiniai cituoja skaičius bei detales, pasakojančius apie Rusijos prezidento Vladimiro Putino rezidencijas, lėktuvus ir jachtas.
„Rusijos prezidentas Putinas – „vergas galerose“ ar monarchas iš Persų įlankos pakrančių?“ – klausia “The Christian Science Monitor” antraštė. „Didžioji dalis pranešime išvardytų objektų iš tikrųjų yra valstybės nuosavybė.
Kaip Sovietų komisarams anksčiau, Vladimirui Putinui asmeniškai plačiai prieinama milžiniška nekilnojamojo turto ir privilegijų, kurios formaliai jam nepriklauso, imperija. V.Putinas ne sykį neigė, kad jis turi asmeninio turto“, – rašo žurnalistas Fredas Veiras (Fred Weir).
Ir vis dėlto V.Putino gyvenimo stilius, be abejo, sutrikdytų net TSKP generalinį sekretorių sovietiniais laikais, mano autorius. Rusijos prezidentas turi 20 oficialių rezidencijų, JAV prezidentas – tik dvi, Didžiosios Britanijos karališkoji šeima – 8 rezidencijas, priklausančias valstybei.
Borisas Nemcovas – devynių pranešimų apie V.Putiną, daugiausia skirtų korupcijai, autorius arba bendraautorius, primena leidinys. Bet, kaip sako pats B.Nemcovas, pranešimo „Vergo gyvenimas galerose“ nepriėmė nė viena spaustuvė, ir 5 tūkstančių egzempliorių tiražą teko dauginti naminiais spausdintuvais, kaip savileidybos laikais. B.Nemcovas apibendrina: šalis strimgalviais keičiasi, baimė nukentėti nuo valdžios pasiekė naują lygį.
„Putinas gyvena „vergo galerose“ stiliumi: dvarai, lėktuvai ir tualetas už 75 tūkstančius dolerių“, – taip pavadintas straipsnis laikraštyje “The Gardian”. V.Putinas įtikinėja, kad darbuojasi Rusijos žmonių labui kaip „vergas galerose“, ir mažai ką už tai gauna asmeninės naudos prasme, primena žurnalistė Miriam Elder. Bet jeigu tikėsime jo rūsčių kritikų pranešimu, jis, galimas dalykas, turtingiausias „vergas“ pasaulyje. Jis naudojasi valstybinėmis privilegijomis šalyje, turinčioje ilgą visagalių carų turtėjimo tradiciją, aiškina leidinys.
„Vergo gyvenimas galerose“ – dar vienas opozicijos bandymas diskredituoti V.Putiną, mano autorė. „Gal tai požymis, kad opozicija ketina išplėsti savo gretas peržengiant miesto viduriniosios klasės rėmus – pabrėžti ryškų kontrastą tarp V.Putino ir vidutinio Rusijos statistinio gyventojo gyvenimo“, – sakoma straipsnyje. Pranešimas iliustruojamas spalvingomis fotografijomis.
Savo ruožtu, V.Putinas seniai stengiasi vaizduoti save „vidutiniu statistiniu Rusijos mačo“, sako autorė. Pasak autorės, jis reguliariai fotografuojasi kartu su darbininkais ir baikeriais.
Pranešimo autoriai neliečia V.Putino asmeninio turto temos. Jie akcentuoja tai, kad jo gyvenimo stilius finansuojamas iš mokesčių mokėtojų pinigų, pažymi leidinys.
„Prezidentas gyvena kaip pleibojus: tarp V.Putino privilegijų – dvarai, lėktuvai, jachtos, baltojo aukso laikrodžiai ir unitazas už 47 tūkstančius svarų“, – vardijama “Daily Mail” straipsnio pavadinime. B.Nemcovas paskaičiavo, kad vien tik V.Putino rezidencijų, lėktuvų ir automobilių išlaikymas kainuoja 1,6 milijardo svarų per metus, rašo žurnalistė Džil Reili. Pranešimo autoriai vaizduoja V.Putiną „kaip kietakaktį Neroną, ignoruojantį korupciją ir skurdą, kurie kausto ekonomiką ir apsunkina žmonių gyvenimą“, sakoma leidinyje.
Pranešimas turi sukelti protestus prieš V.Putino perrinkimą į prezidento postą. Daugelis paprastų rusų, atrodo, abejingai pažvelgė į pranešime atskleistas detales. Maskvietė pensininkė Jelena Nikitčna sakė, kad V.Putino privilegijos – tai, matyt, per didelės, bet jos nestebina: „Aš čia 70 metų pragyvenau“. „Asmeniškai man – tas pats. Man svarbiausia, ar jis gerai atlieka savo darbą“, – apibendrina kita Jelena, studentė.
„Putinas viešbutyje Ritz: pranešimas, kritikuojantis brangiai atsieinančias prezidento privilegijas“ – tokia antraštė laikraštyje “Globe and Mail”. „Istorijos apie ekstravagantišką vadovybės gyvenimą – įprastas dalykas Rusijos gyventojams per visą istoriją, nuo carų iki komisarų, bet pranešimas pasirodė V.Putinui netinkamu momentu – gausiausių protesto akcijų per 12-a jo valdžios metų fone“, – rašo “Reuters” korespondentas Stivas Gatermenas. Protestuotojai, daugiausia liberalai iš viduriniosios klasės, dabar stengiasi sukurstyti masiškesnį pasipiktinimą, mano žurnalistas.
“El Mundo” taip pavadino savo publikaciją: „Putinas, turtingiausias „vergas“ Rusijoje“. „Nors Putinas ir mažai laisvo laiko turi, bet per 12 metų valdžioje jis, atrodo, sukaupė valstybinio turto ir asmeninių liukso klasės daiktų, kurių užtektų kelių miestų biudžetui daugelį metų, – rašo žurnalistas Chavi Kolasas. – Bent jau taip tvirtina opozicija“.
Laikraštis taip pat perpasakoja „Komersanto“ analitiko Jevgenijaus Minčenkos komentarą: pranešimas nepadarys daug žalos V.Putino įvaizdžiui, nes Rusijoje nėra „protestantiškos kuklumo tradicijos“.
Nuotraukoje: turtais ir prabanga besimėgaujantis Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
2012.08.31