Žiemos žaidynės, kaukazietiškos kančios


Juodosios jūros kurortas Sočis kadaise buvo mėgstama komunistų partijos bosų poilsio vieta. Dabar – atnaujintas, žibantis stiklu, plienu ir betonu – Sočis ruošiasi sutikti 2014 metų žiemos olimpiadą, rašo Šiaurės Kaukazo projekto International Crisis Group vadovė Jekaterina Sokirianskaja laikraštyje The New York Times.

Vladimiro Putino požiūriu Olimpiada Sočyje parodys pasauliui, kad Rusija išsprendė problemas neramiose Šiaurės Kaukazo respublikose ir vėl tapo stipri ir vieninga supervalstybė, rašo autorė. „Realybė, slypinti už šių viešųjų ryšių, visiškai kitokia“, – pažymi ji.

Teisių gynėja mini represijas prieš čerkesus užkariaujant Kaukazą XIX amžiuje ir čerkesų aktyvistų grupių, siekiančių, kad valdžios veiksmai būtų pripažinti genocidu, ketinimus savo reikalavimus pareikšti Žaidynių laikotarpiu.

Šiaurės Kaukazas kunkuliavo nuo Sovietų Sąjungos subyrėjimo, konstatuoja J.Sokirianskaja. Čečėnijos daliai teko daugiausia smurto, ji nukentėjo nuo dviejų karų, kuriuose žuvo, kai kuriais duomenimis, 80 tūkst. čečėnų, daugiausia taikių gyventojų, sakoma straipsnyje.

„Gilūs sektantiški skirtumai tarp sufijų ir salafitų, sustiprinti valstybinių represijų prieš pastaruosius, pavertė Dagestaną smurto epicentru ir pagrindiniu terorizmo šaltiniu“, – pažymi J.Sokirianskaja.

„2010 metų pradžioje Dagestano valdžia žengė nedidelius, bet perspektyvius žingsnius link politinio sureguliavimo. Priemonės prieš neišpažįstančius smurto salafitus buvo susilpnintos, įsteigta buvusių kovotojų reabilitavimo komisija, buvo palaikomas dialogas tarp sufijų ir salafitų“, – rašo straipsnio autorė.

„Rengiantis Žaidynėms Sočyje nauja Dagestano vyriausybė visiškai pakeitė tą tendenciją. Komisiją panaikino. Prasidėjo represijų banga, įtariamų kovotojų bei jų vienminčių sulaikymai ir sušaudymai vietoje“, – tvirtina teisių gynėja pabrėždama, kad „tai, savo ruožtu, iššaukė naują radikalizacijos bangą“.

V.Putinas pateikė Rusijos Dūmai įstatymo projektą, kuris atsakomybę už nuostolius teroro aktų aukoms išplečia teroristų šeimoms, įstatymas įsigaliojo lapkritį, sakoma straipsnyje.

„Saugumo priemonės aplink Sočį gali užtikrinti taikią Olimpiadą, bet už Žaidynių ribų represijos Kaukaze padarys nepataisomą žalą. Po Olimpiados Sočyje bus sudėtinga, o gal ir neįmanoma atkurti pasitikėjimą ir reabilituoti sukilėlius – net jei tam bus politinis ryžtas“, – mano J.Sokirianskaja.

Nuotraukoje: nacionalinis čerkesų šokis dėvint nacionalinius kostiumus.

Šaltinis: The New York Times

2013.12.24

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *