Ukrainiečių rašytoja: „Pas mus kaip ir anksčiau tebedominuoja Rusija“


Interviu laikraščiui „Tageszeitung” ukrainiečių rašytoja Oksana Zabužko išsako nuomonę, kad Ukrainos ekonomikoje ir kultūroje dominuoja Rusijos įtaka.

Interviuotoja pasitikslino, ar galima 1996 metais išleistos O.Zabužko knygos „Ukrainietiško sekso lauko tyrimai“ pagrindinę idėją išreikšti kaip tezę, kad ukrainiečiai vyrai engia ukrainietes moteris, nes juos pačius engia rusai. Autorė atsakė, jog knyga susilaukė skandalingos šlovės todėl, kad joje atvirai kalbama apie tai, kokį milžinišką vaidmenį santykiuose gali vaidinti kova dėl valdžios.

Pasak autorės, feministinis knygos skaitymas iš pat pradžių nebuvo numatytas. „Kaip rašytoją mane, žinoma, pirmiausia domina moterų gyvenimo aspektas, nes iš literatūrinės pusės čia dar galima atrasti visą žemyną. Literatūrą daugelį šimtmečių apspręsdavo vyrų požiūris. Mes, moterys, literatūroje statydavome save į vyrų vietą. Kai žiūriu „Hamleto“ spektaklį, aš tapatinu save su Hamletu, ne su Ofelija“, – aiškino ji.

Kalbėdama apie savo antrąjį romaną, „Paliktų paslapčių muziejus“ (2009), O.Zabužko pasakojo, jog kadaise susitiko su grupe Vakarų žurnalistų, važinėjusių po Ukrainą su šiuo romanu kaip kelionių vadovu. „Grupėje buvo jauna moteris, kuri pasakė nesuprantanti, kodėl mano romane tiek daug kalbama apie seksą. Paskui jie nuvažiavo į ministro pirmininko biurą, ir ji pamatė, kaip ten atrodo darbuotojos: smarkiai išsidažiusios, bateliai aukštakulniai ir drabužiai aptempti. Po to ji man pasakė: dabar suprantu, apie ką jūs“, – pasakoja O.Zabužko.

Apie Femen grupės aktyvistes O.Zabužko sakė, kad jų veiksmai gali susilaukti rezultato, priešingo lauktiems „Jų protestas apsiriboja tuo, kad jos demonstruoja krūtinę. Bet tik viena iš jų, Aleksandra Ševčenko, sugeba viešai kalbėti“, – pasakė rašytoja. „Pasaulis regi paprasčiausiai gražias jaunas ukrainietes, demonstruojančias krūtinę prieš tarptautinių televizijos kanalų kameras“. Apskritai, pasak rašytojos, Ukrainos visuomenės struktūra išlieka patriarchalinė, todėl priimta laikyti, kad seksualinis moterų prieinamumas yra norma.

Kalbėdama apie artėjantį Europos futbolo čempionatą, O.Zabužko pažymėjo: „Aš menkai nusimanau apie futbolą, bet kaip menininkę mane domina emocijos. O jausmai, kylantys stadione, – tai kolektyvinės emocijos, kaip ir 2004 metais per „oranžinę revoliuciją“, kai mes visi išėjome į demonstraciją į Maidaną ir skandavome „Juš-čen-ka, Juš-čen-ka!“. Aš jau tada nelabai juo tikėjau. Ir bet kokiu atveju kvaila taip pasikliauti vienu vieninteliu žmogum. Bet jaustis dalim minios, teigiamai įelektrintos masės – nuostabi patirtis. Būtent tai gali suteikti ir futbolas“.

Nuotraukoje: rašytoja Oksana Zabužko, skandalingojo romano autorė.

Šaltinis: “Tageszeitung”

2012.05.16

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *