Gerhardas Diteris gimė Berlyne. Jo šeima emigravo į Pietų Afrikos Respubliką dar iki Antrojo pasaulinio karo. Todėl Vokietijoje jam beveik neteko gyventi.
Gerhardas buvo drovus, uždaraus būdo jaunuolis, gėdinęsis savo aukšto ūgio. Dėl kerėpliškumo G.Diterį draugai buvo praminę “ant molinių kojų stovinčiu monstru”.
Jausdamas nepilnavertiškumo kompelsą jaunasis vokietis ieškojo, kur galėtų save tinkamiausiai realizuoti. Nutarė stoti į karinį jūrų laivyną ir čia siekti karjeros aukštumų. Kariniame jūrų laivyne jį gerbė. Jis buvo laikomas drausmingu karininku, dievinančiu griežtą, geležinę drausmę.
Manoma, kad GRU (Glavnoje razvedyvatelnoje upravlenije) G.Diterį užverbavo 1960-aisiais metais Didžiojoje Britanijoje. Tais metais Gerhardas tobulino savo žinias kariniame britų laivyne. Greičiausiai jis pats pasiūlė savo paslaugas rusams, susisiekęs su SSRS ambasados Londone darbuotojais. Sunku pasakyti, kodėl Gerhardas nusprendė talkinti svetimai valstybei. Taip pat nežinoma, kodėl jis nutarė šnipinėti būtent sovietams. Galbtūt jis tokiu būdu norėjo atkeršyti už tėvą, kurį Antrojo pasaulinio karo metais britai buvo suėmę ir keletą metų išlaikė savo kalėjimuose.
Tapęs sovietų šnipu Gerhardas išsiskyrė su pirmąja žmona ir vedė Šveicarijos pilietę Rut Jior, kuri tuo metu jau buvo sovietų žvalgybos darbuotoja. Neatmetama versija, jog antrųjų vedybų idėją Gerhardui pamėtėjo būtent GRU specialistai. Naujoji Gerhardo žmona atliko kurjerio darbą, dažnai išvykdama į Ženevą. Dažnų komandiruočių į Ženevą pretekstas – aplankyti silpną sveikatą turinčią motiną.
Už sovietams suteiktas šnipinėjimo paslaugas Gerhardas Diteris sulaukė solidaus honoraro. Jam buvo sumokėta iš viso 250 tūkst. JAV dolerių. Tuomet tai buvo milžiniška suma. Tačiau ir G.Diterio paslaugos buvo rimtos. Tuometinės Pietų Afrikos Respublikos uostuose stovėjo dešimtys Didžiosios Britanijos, JAV, Prancūzijos, Izraelio karo laivų. G.Diteris apie karo laivus daug ką žinojo, o ko nežinojo, galėjo lengvai sužinoti. Mat buvo asmeniškai susipažinęs su aukšto rango politikais. Pažintys su to meto britų, prancūzų, amerikiečių politikais jam padėdavo įgyti ne tik slaptų karinių, bet ir slaptų bendrojo politinio pobūdžio žinių.
Viską, ką G.Diteris sužinodavo, nedelsiant būdavo perduodama į Maskvą. Neabejotinai žinoma, kad Gerhardas pranešė Maskvai ir apie naujausias Pietų Afrikos Respublikos stebėjimo sistemas, kurių dėka buvo stebimos aplinkinės jūros. Gerhardas taip pat rusų žvalgus informuodavo, ką būtų galima bandyt verbuoti iš jo aplinkos žmonių.
Prieš pat demaskavimą Gerhardas Diteris gyveno kaip inkstas taukuose. Ėjo svarbias pareigas karinių laivų statykloje netoli Keptauno. Turėjo pasistatęs prabangią vilą karinės jūrų bazės teritorijoje, gyveno netaupydamas dolerių. Savo finansinę sėkmę jis aiškino tuo, kad kadaise yra gavęs nedidelį palikimą, be to, jam visuomet sekėsi žaisti įvairius azartinius lošimus. Pavyzdžiui, žirgų lenktynėse, akcijų biržose, perkant laimingus loterijos bilietus.
1982-aisiais metais Gerhardas buvo pasiųstas tobulinti savo matematinių žinių į Sirakūzų universitetą Niujorko valstijoje. 1983 metų sausį jį ten ir sučiupo FTB agentai drauge su Pietų Afrikos Respublikos kolegomis. Tardymas užtruko 11- parų. Po to jis buvo grąžintas į Keiptauną.
Pietų Afrikos Respublikos kontržvalgyba suprato turinti tarp saviškių įsitaisiusį “kurmį” dar 1967-aisiais metais, kai Johanesburgo mieste buvo sučiuptas rusų šnipas Jurijus Loganovas. Tačiau po šio incidento G.Diteriui pavyko išvengti įtarimų.
Pats įdomiausias šios istorijos epizodas – kas ir kaip padėjo G.Diterį demaskuoti? Už sovietų šnipo G.Diterio išaiškinimą reikia dėkoti Izraelio žvalgybai “Mossad”. Būtent “Mossad” agentai G.Diterį atsitiktinai pastebėjo … Didžiąjame Maskvos teatre. Ten G.Diteris su žmona žavėjosi kažkokio spektaklio premjera. Beje, G.Diteris su žmona Didžiąjame Maskvos teatre lankėsi mažų mažiausiai penketą kartų. Apie savo vizitus į Sovietų Sąjungą G.Diteris nieko nebuvo sakęs Pietų Afrikos Respublikos kontržvalgybai. Jo išvykos į Maskvą buvo slaptos, apie jas niekas nieko nežinojo.
Informacija, kad G.Diteris slapta svečiuojasi Sovietų Sąjungos sostinėje Maskvoje, tapo tikra sensacija. Kai “Mossad” pasidalino šiuo atradimu su kolegomis iš Amerikos ir Didžiosios Britanijos žvalgybų, G.Diteris tapo pagrindiniu įtariamuoju. Jį pradėjo intensyviai sekti ir netrukus išsiaiškino, jog G.Diterio viešnagės Maskvoje nėra atsitiktinės.
G.Diterį teisė 1983 metais. Bausmė – kalėjimas iki gyvos galvos. Jo žmona sulaukė švelnesnio nuosprendžio – dešimties metų kalėjimo.
2011.11.05