V. Zelenskis pasirašė Ukrainos įstatymą dėl oligarchų


Volodymyras Zelenskis. EPA – ELTA nuotr.

Kijevas, lapkričio 5 d. (TASS-dpa-ELTA). Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pasirašė anksčiau jo inicijuotą ir parlamente priimtą įstatymą dėl su oligarchų įtaka susijusių grėsmių nacionaliniam saugumui prevencijos. Apie tai šalies vadovas paskelbė penktadienį.
 
„Demokratija – tai įstatymas ir lygybė. Pasirašiau antioligarchinį įstatymą, kuris iš esmės keičia stambiojo verslo ir politikų santykius. Dabar visi ekonomikos žaidėjai bus lygūs prieš įstatymą ir negalės nusipirkti sau politinių privilegijų“, – parašė V. Zelenskis tviteryje. Kartu jis pridūrė, kad neleis „laužyti įstatymo“.
 
Teisės aktas numato oligarchų registro sukūrimą. Sąraše esantys asmenys artimiausius 10 metų nebeturės teisės finansiškai remti politinių partijų, dalyvauti privatizavime ir bus įpareigoti atskleisti savo turtą.
 
Oligarchais bus pripažinti asmenys, jei atitiks tris iš keturių kriterijų, įskaitant politinę įtaką, žiniasklaidos priemonių ir įmonių, kurios turi monopolį arba kurių vertė viršija 90 mln. dolerių, nuosavybę.
Ihoris Kolomoiskis. AFP/Scanpix nuotr.
 
Nacionalinė saugumo ir gynybos taryba, kurią tiesiogiai skiria prezidentas, turi nustatyti, kas vertas įtraukimo į oligarchų registrą – daugeliui kelia nerimą tai, kad juo galima piktnaudžiauti.
 
Petro Porošenka. EPA-ELTA nuotr.

Įstatymas paveiks V. Zelenskio globėją, milijardierių Ukrainos oligarchą ir buvusį valstybės pareigūną Igorį Kolomoiskį. Jis taip pat palies jo oponentą Petro Porošenką, buvusį prezidentą ir milijonierių, įstatymų leidėją nuo 2019 metų ir kelių televizijos kanalų savininką.
 
Įstatymo pasirašymas buvo atidėtas, nes neseniai atleistas Dmitrijus Razumkovas paragino, kad projektą ištirtų nepriklausomas komitetas.
 
Vis dėlto pasirašyta įstatymo versija numato, kad Saugumo taryba, kurioje dominuoja V. Zelenskis, nuspręs, ką įtraukti į viešą oligarchų registrą.
 
Viljama Sudikienė (ELTA)
print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *