Vėl atėjo 1914-ieji? Rizikuojame pakartoti klaidas, dėl kurių prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas?


Profesorė Margaret Mcmillan iš Kembridžo universiteto nurodė stulbinančias šių dienų paraleles su situacija Pirmojo pasaulinio karo išvakarėse, praneša Independent. Pavyzdžiui, padėtis Artimuosiuose Rytuose, aiškina žurnalistas Ienas Johnstonas.

Jeigu Iranas apsirūpins atomine bomba, tai tikriausiai prasidės branduolinio ginklavimosi varžybos. Kyla pavojus, kad bus „atstatytas parako rūsys, kuris prieš 100 metų sprogo Balkanuose“, rašė M.Mcmillan savo pranešime Amerikos institutui Brookings Institution. „Panašus toksiškų nuostatų nacionalizmo atžvilgiu mišinys rizikuoja įtraukti į konfliktą pašalines valstybes: JAV, Turkija, Rusija ir Iranas stengiasi apginti savo ir savo klientų interesus“, – sakoma pranešime.

Profesorė rado ir kitų paralelių: teroristai islamistai – komunistų ir anarchistų, vykdžiusių politines žmogžudystes, analogas. 1914 metais Vokietija išgyveno pakilimą ir ginčijo Didžiosios Britanijos galią, šiandien kai kurie amerikiečiai baiminasi Kinijos. Dar vienas bendras bruožas – augantis dešiniųjų ideologijų ir nacionalizmo populiarumas.

M.Mcmillan taip pat pastebėjo: šiandien, kaip ir XX amžiaus pradžioje, manoma, kad po ilgo taikaus gyvenimo tarpsnio neįmanomas didelių mastų karas tarp stambių valstybių.

Profesorė ragina pasaulio lyderius bendromis jėgomis formuoti stabilią tarptautinę tvarką.

Šaltinis: Independent

2014.01.22; 04:30

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *