Vienas iš sėkmingiausių britų specialiųjų tarnybų vadovų buvo homoseksualus


Morisas Oldfildas (sir Maurice Oldfield, 1915 – 1981)vienas iš sėkmingiausių specialiųjų tarnybų vadovų šiuolaikinės britų žvalgybos istorijoje. „The Secret Intelligence Service(MI 6) generalinis direktorius 1973 – 1978-aisiais metais.

Fermerio nuomininko sūnus, Morisas Oldfildas tapo pirmuoju panašios socialinės kilmės žmogumi, atėjusiu į MI 6 vadovybę. 1937 metais M.Oldfildas baigė Mančesterio universitetą. 1941 metais užsirašė į armiją ir pateko į Pietų Stafordširo pulką. Laikui bėgant buvo perkeltas į karinės žvalgybos korpusą ir 1943 metų balandžio 13-ąją iš saugumo lauko tarnybos kapralo iš karto buvo pakeltas į leitenantus. M.Oldfildas buvo paskirtas į Viduriniuosius Rytus, kur Didžiosios Britanijos žvalgyba priešinosi vokiečių specialiųjų tarnybų bandymams įsitvirtinti tame regione.

1946 metų pabaigoje M.Oldfildas buvo jau majoras, laikinai ėjęs papulkininkio pareigas, ir jo krūtinę puošė keletas apdovanojimų, gautų už kovinius nuopelnus. Tada jis ir pradėjo dirbti MI 6, daugiausia šios žinybos Londono būstinėje, vadinamoje „Brodvėjumi“. Pirmoji M.Oldfildo komandiruotė į užsienį įvyko tada, kai jis buvo įtrauktas į Pietryčių Azijos generalinio komisaro štabą (1950–1953). 1955–1958 metais jis vėl dirbo Singapūre.

1960–1964 metais M.Oldfildas buvo MI 6 biuro šefas Vašingtone. Tada Didžiosios Britanijos žvalgybai atėjo tikrai juodos dienos: į paviršių iškilo nauji duomenys apie sovietų agentus, įsiskverbusius į Didžiosios Britanijos specialiąsias tarnybas. Po to dešimt metų M.Oldfildas praleido tėvynėje, o 1973 buvo paskirtas MI 6 generaliniu direktoriumi.

1975 metų spalio 13-ąją Airijos respublikonų armijos (IRA) ekstremistinis sparnas bandė surengti pasikėsinimą į M.Oldfildo gyvybę. 13,5 kg svorio bomba su laikrodiniu mechanizmu buvo paslėpta „Lokers“ restorano Londone palangėje. M.Oldfildas gyveno tame pačiame pastate ir kaip tik buvo namie. Bombą pavyko pastebėti ir nukenksminti prieš tris minutes iki sprogimo.

M.Oldfildas išliko prie MI 6 vairo iki 1979 metų spalio 2 dienos. Po atsistatydinimo ministrė pirmininkė Margaret Tetčer paskyrė jį įgaliotiniu žvalgybos ir saugumo reikalams Šiaurės Airijoje. 1980 metų kovą M.Oldfildas prisipažino, kad yra homoseksualas, o jau gegužės pradžioje padavė prašymą atleisti jį dėl sveikatos.

Laikoma, kad M.Oldfildas buvo vienas iš sėkmingiausių MI 6 vadovų per visą šios organizacijos istoriją. Pirmučiausias jo nuopelnas tas, kad jis suderino glaudų bendradarbiavimą su Amerikos, Prancūzijos ir Izraelio specialiosiomis tarnybomis.

Knygoje „Kas yra kas žvalgyboje“ („Who‘s Who in Esplonage“, 1984) Ronaldas Peinas ir Kristoferis Dobsonas (Ronald Pine, Christopher Dobson) taip aprašo Oldfildą: „Pustažandis akiniuotis, linksmas ir sąmojingas; ir nors moka atsakyti griežtai į smurtą, sunku tikėti, kad kada nors asmeniškai būtų susidūręs su šiurkštumu savo profesijoje“.

Sklandė gandai (ir, kaip išaiškėjo, klaidingi), kad M.Oldfildas yra Johno Le Carré romanų herojaus Džordžo Smailio prototipas.

Nuotraukoje: vienas iš sėkmingiausių specialiųjų tarnybų vadovų šiuolaikinės britų žvalgybos istorijoje – Morisas Oldfildas.

2012.10.25

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *