Viljamas Džeimsas Ovenas – sovietų agentas, pravarde Li


Viljamas Džeimsas Ovenas (William James Owen, 1901–1981) – vienintelis Didžiosios Britanijos parlamento Bendruomenių rūmų narys, šiame šimtmetyje apkaltintas perdavęs slaptą informaciją, kuri gali būti potencialiai naudinga priešui.

1970 metų sausio 23 dieną tam vidutinybei, paprastam leiboristų frakcijos nariui, prie kurio bandė prisikasti Rytų bloko šalių specialiosios tarnybos, buvo pateiktas kaltinimas pažeidus Valstybės paslapties įstatymą.

1954 metais Viljamas Džeimsas Ovenas buvo išrinktas į parlamentą, o 1960 metų vasarį įtrauktas į Gynybos išlaidų komitetą. Jį įkalbėjo įnešti savo indėlį gerinant Didžiosios Britanijos ir Rytų Vokietijos santykius.

1964 metais jis tapo turizmo agentūros „Barolina Travel“ direktoriumi ir tokiu statusu kelis kartus apsilankė VDR ir kartą Sovietų Sąjungoje. Užmezgė draugiškus santykius su Čekoslovakijos prekybos atašė Robertu Husaku. Vėliau gavo iš Čekoslovakijos valdžios iš viso 2300 svarų sterlingų, keletą dovanų, lankėsi ČSSR priimančios šalies sąskaita.

Kaip atsakymą į tai R.Husakas tikėjosi gauti iš V.Dž.Oveno konfidencialios informacijos apie Anglijos parlamento narius, kad pasirinktų kandidatūrų, kurias galima būtų šantažuoti. V.Dž.Ovenas taip pat prieidavo prie slaptų duomenų, bet nepavyko nustatyti, ar jis juos perdavinėjo užsienio specialiosioms tarnyboms.

1970 metų sausį jis buvo suimtas ir tų pačių metų balandį pasitraukė iš Bendruomenių rūmų. Jis buvo teisiamas ir išteisintas, tiesa, įpareigotas sumokėti 2000 svarų sterlingų teismo išlaidų. Jau paskelbus verdiktą V.Dž.Ovenas prisipažino, kad turėjo reikalų su Čekoslovakijos žvalgyba.

Čekai jam buvo davę slapyvardį „Li“.

2013.09.11

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *