Visuomenės veidrodžiai


Tvirtinama, kad valdžios yra visuomenės veidrodis. Manyčiau, kad žiniasklaidoje pasirodančių rašinių komentarai yra tikresnis visuomenės veidrodis, nes į valdžias ateinama per sukeltas emocijas, sąmokslus, papirkimus, demokratijos grimasas ir ydas, todėl veidrodis gali būti kreivas, o komentarus piliečiai, išskyrus nešvankybes, rašo laisvai, labai demokratiškai be jokių ribojimų, net neatskleisdami savo tikrojo vardo.

Antai, DELFI.lt 2016 m. sausio 24 d. pasirodė Andriaus Užkalnio rašinys „A.Užkalnis sugrįžo ten, kur prasidėjo jo aistra restoranams“. 

Pasivadinęs Krėvės Lapinu (2016-01-24 13:00 IP: 78.60.110.184 A), parašiau tokį komentarą:

Užkalnis rašo, tarsi į skruzdėlyną lazdą bestų. Todėl skaitau jo rašinius nuo pradžios iki pabaigos, randu sveikų minčių, gero humoro, komentarus skaitau taip pat, randu aibę ligūstų minčių. Jis rašo, o komentatoriai ant jo pyksta, siunta, autorių net užgaulioja. Tikra atgaiva man, komentarų analitikui! Kartais įmetu teigiamą komentarą apie Užkalnio rašinį, tuomet, pamiršę rašinio autorių, komentatoriai savo strėles į mane nukreipia. Ir, ne be mano papildomo pakurstymo, užverda tikros peštynės. Ačiū delfiui už mano komentarų pakantumą, komentatoriams – už teikiamą galimybę giliau pažvelgti į jų išprusimą, mentalitetą, humoro suvokimą, politines pažiūras.

Kai visuomenės nuomonių tyrimus paskelbia kokie sprinter.lt., vilmorus.lt, eurotela.lt ar apklausos.lt, atlikęs komentatorių nuomonių analizę (trolius jau atpažįstu, atmetu), susidarau realų vaizdą. Taip atlikau 2006 metais „Metų žmogaus“ rinkimų analizę („XXI amžius“, O laikai, o papročiai, 2007-06-27), kur parašiau:

Kaip skelbė BNS, 2006 metų populiariausiu žmogumi, remiantis Lietuvos ir Didžiosios Britanijos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo daugiau kaip tūkstantis šalies gyventojų, išrinktas prezidentas Valdas Adamkus. V.Adamkų Metų žmogumi laiko 22,6 proc. respondentų, antrasis sąraše – olimpinis čempionas, disko metikas Virgilijus Alekna (8,2 proc.), trečiasis – Rusijoje nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstantis buvęs Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas (7,5 proc.). Dešimtuke dar yra televizijos laidos vedėja Nomeda Marčėnaitė, buvęs premjeras Algirdas Brazauskas, Europos Komisijos narė Dalia Grybauskaitė, televizijos laidų vedėja Edita Mildažytė, pirmoji šalies ponia Alma Adamkienė, galiūnas Žydrūnas Savickas, premjeras Gediminas Kirkilas.

DELFI, kuriame aptikau šią BNS naujieną, perskaičiau per 500 komentarų, kuriuose 97 proc. komentatorių Prezidentą vertina neigiamai, net išjuokia arba tiesiog niekina. Tikėtina, kad, jei komentarų skaičius viršytų tūkstantį, kaip ir buvo „Baltijos tyrimų“ apklausoje, tie 97 proc. nesikeistų. Taigi komentarai rodo, kad Prezidento populiarumas vietoj 22,6 tesiekia vos 3 proc. Kaip suprasti tokį skirtumą, tevertina skaitytojas. Be to, populiarumas nėra vertybinis asmenybės dėmuo (Neronas iki šių dienų išliko žinomas dėl to, kad sudegino Romą). Labai tikėtina, kad, jei Metų žmogumi būtų išrinktas V.Alekna, D.Grybauskaitė, E.Mildažytė ar Ž.Savickas, populiarumo procentas smarkiai pasikeistų pastarųjų naudai ir, žinoma, šias asmenybes išjuokiančių ar niekinančių komentarų tiek nesulauktume.

A.Užkalnio rašinius skaičiau ir skaitysiu, kaip ir daugelis skaitytojų, grožėsiuos jo humoristinėmis vingrybėmis, o komentarams laiko nebeeikvosiu, nes iš jų daug sužinojau apie pačius komentatorius. Sužinojau, – daugumai jų – labai labai toli iki Užkalnio.

O Užkalinis toliau rašo ir juokiasi: „duskit tamsoliai!“.

Vytauto Visocko (Slaptai.lt) nuotraukoje;:komenatro autorius Algimantas Zolubas.

2016.01.25; 10:36

print

Prisijunkite prie diskusijos

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *